МЕТЕОРОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ: Глобално загревање доноси рекордно топлу годину до 2028.

П. З. С. /asiatimes.com

22. 05. 2023. у 18:00

ЈЕДНА година у наредних пет ће скоро сигурно бити најтоплија забележена и постоји шанса две према три да ће једна година прећи кључни праг глобалног загревања од 1,5℃, предвиђа алармантни нови извештај Светске метеоролошке организације.

МЕТЕОРОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ: Глобално загревање доноси рекордно топлу годину до 2028.

Фото Танјуг/АП

Извештај, познат као Глобално годишње до декадно ажурирање климе, упозорава да ако човечанство не успе да смањи емисије гасова стаклене баште на нето нулу, све лошији топлотни рекорди ће падати након ове деценије.

Дакле, шта покреће суморне изгледе за наредних пет година? Очекивани Ел Нињо, поред укупног тренда глобалног загревања, вероватно ће погурати глобалну температуру до рекордних нивоа.

Да ли је Париски споразум већ пропао ако глобална просечна температура пређе праг од 1,5℃ у некој од наредних пет година? Не, али то ће бити оштро упозорење о томе шта се спрема ако брзо не смањимо емисије на нулу.


ЗАГРЕВАЊЕ ЧИНИ РЕКОРДНУ ТОПЛОТУ НЕИЗБЕЖНОМ

Светска метеоролошка организација наводи да постоји шанса од 98 одсто да ће бар једна од наредних пет година бити најтоплија икада забележена. И постоји шанса од 66% од најмање једне године преко прага од 1,5 ℃ загревања.

Такође постоји шанса од 32% да ће просечна температура у наредних пет година премашити праг од 1,5 ℃. Шанса да привремено пређе 1,5℃ стално расте од 2015. године, када је била близу нуле. За године између 2017. и 2021. била је шанса од 10%.

Фото Shutterstock

Емисије гасова стаклене баште изазване људским фактором већ су подигле глобалне просечне температуре за више од 1℃ од касног 19. века. У ажурирању се наводи да је просечна глобална температура 2022. била око 1,15 ℃ изнад просека 1850-1900, упркос утицају хлађења услова Ла Ниње. Температуре сада расту за око 0,2℃ по деценији.

Сада имамо више од једног века глобалних података о средњој температури. То значи да би требало да буде све теже, а не лакше, постићи нове рекорде. Да није било тренда, очекивали бисмо да ћемо видети мање записа како време пролази, а подаци које смо прикупили боље обухватају читав спектар природне климатске варијабилности.

Уместо тога, пошто тако брзо загревамо свет, поставља се више топлотних рекорда на глобалном и локалном нивоу. Људски утицај на климу гура температуре на невиђено високе са алармантном учесталошћу.

Тренутна рекордна глобална просечна температура датира из 2016. Велики догађај Ел Ниња почетком те године повећао је глобалну просечну температуру.

Ел Нињо догађаји су повезани са морима топлијим него што је нормално у већем делу централног и источног Пацифика. Ово помаже загревању ниже атмосфере и подизању глобалне температуре за око 0,1 ℃. Ово можда не звучи много, али са брзим загревањем позадине често је довољно да се обори претходни рекорд.

У седам година од тренутног глобалног температурног рекорда, човечанство је наставило да појачава ефекат стаклене баште. Ово чини нови рекорд све вероватнијим.

Ел Нињо услови почињу да се формирају у Пацифику и све је већа вероватноћа да ће се успоставити у јуну и јулу. Ово би могао бити први значајан Ел Нињо од 2016. Ел Нињо би увелико повећао шансе да се обори рекордно висока глобална просечна температура те године, посебно 2024. године.


ДА ЛИ ТО ЗНАЧИ ДА ЈЕ ПАРИСКИ СПОРАЗУМ ВЕЋ ПРОПАО?

Скоро све земље широм света потписале су Париски споразум. Циљ је да се глобално загревање ограничи на знатно испод 2℃, а пожељно испод 1,5℃ изнад прединдустријских нивоа.

Предвиђање да је вероватније глобално загревање појединачне године изнад 1,5 ℃ је алармантно. Али то не значи да нисмо успели да постигнемо циљеве Париског споразума. Споразум има за циљ да ограничи дугорочно глобално загревање на ниво који избегава велике климатске утицаје, укључујући губитак екосистема. Једна или две године које пређу ниво од 1,5 ℃ не представљају неуспех.

Међутим, свет се све више приближава нивоу глобалног загревања од 1,5℃ због наше континуиране високе емисије гасова стаклене баште. Као упозорење треба да послужи прогноза за вероватне године које прелазе тај ниво.

Фото Shutterstock


ЈОШ ЈЕДАН ЗНАК ШТЕТЕ КОЈУ ЈЕ ЧОВЕЧАНСТВО НАНЕЛО КЛИМИ

Досадашња неактивност на смањењу емисија и борби против климатских промена значи да смо већ загрејали свет за више од 1,2℃. Глобалне емисије остају на скоро рекордно високим нивоима, тако да настављамо да појачавамо ефекат стаклене баште и загревамо планету.

Ако желимо да ограничимо глобално загревање на знатно испод 2℃, онда морамо деловати тако да будуће генерације не трпе много мање гостољубиву планету.

Деценијама смо разумели решење. Морамо смањити емисије на нето нулу да бисмо зауставили загревање Земље. Земље као што су Аустралија, са високе историјске емисије, имају водећу улогу декарбонизацији снабдевања електричном енергијом и смањењем производње угља, нафте и гаса у складу са циљевима које су поставиле Уједињене нације.

Нереаговање не треба сматрати опцијом. У супротном, затварамо се у рекордно вруће године и много горе утицаје климатских промена у деценијама и вековима који долазе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (1)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)