ЗА НОВУ ГОДИНУ СМО УЖИВАЛИ НА 20 СТЕПЕНИ, А ДАНАС СЕ "МРЗНЕМО": Стручњак објаснио како је то могуће?

Novosti online

18. 05. 2023. у 22:48

ОВОГОДИШЊИ део пролећа протиче у знаку врло променљовог, али и релативно свежег времена. Оваква ситуација уследила је након једне од најтоплијих зима икада.

ЗА НОВУ ГОДИНУ СМО УЖИВАЛИ НА 20 СТЕПЕНИ, А ДАНАС СЕ МРЗНЕМО: Стручњак објаснио како је то могуће?

Фото: Танјуг/Д.К.

Ако се вратимо мало уназад, Нову годину и прве дане 2023. дочекали смо уз сунчано и право пролећно време, уз температуре и до 20°Ц, а Београд је 1. јануара мерио 19°Ц.

Тих дана време је одговарало времену у априлу, с обзиром на то да су максималне температуре биче више за 15 ак степени од уобичајеног просека.

Баште кафића током новогодишњих празника биле су пуне људи.

Према речима метеоролога Ђорђа Ђурића, пролећно време није преовладавало само у градовима и у низијама, већ и на планинама. Стазе су биле без снега и као усред пролећа, а без природног снега почетком јануара по први пут откад се врше мерења био је и Копаоник.

Врло топло време наставило се не само током јануара, већ и током фебруара и марта, па је зима иза нас била једна од најтоплијих икада.

Али да време зна и те како да изненади, доказ су април и овогодишњи мај.

Сам почетак априла донео је прави зимски удар, а рекордни снег пао је у Београду откад се врше мерења, па је тако у вишим деловима града пало невероватних 30 цм снега.

Температуре су опале на 0-1°Ц и ово је био најобилнији снег у априлу и више снега је тада пало, него током целе зиме 2022-2023.

Након снега и престанка падавина, честа је била појава јутарњих мразева.

Током овогодишњег априла највеће последице претрпеле су пољопривредне и ратарске културе.

Април је у многим пределима био и за четири степена хладнији од уобичајеног просека.

Киша је била и више него честа појава.

Након врло хладног априла, дошао је релативно свеж и кишовит мај. Температуре су неретко биле и за 10 ак степени ниже од просека, а данањи дан донео је јесењих 11°Ц.

Да мај може бити још хладнији, показује и пример из 2014. године када је у време разорних поплава температура у Београду и широм Србије опала на 6-8°Ц, а на Копаонику је пало и до 60 цм снега.

Овогодишњи мај одликује је и врло ветровитом временом и то у виду кошаве. Кошава је врло ретка појава у овом и у летњем делу године, а и када се јави дува врло кратко. То није био случај овог маја, јер је кошава у претходном периоду била скоро свакодневна појава, а ударти су неретко били и олујни.

Кошава ће поново дувати током предстојећег викенда и биће врло јака.

Током овогодишњег пролећа бележене су и веома велике температурне осцилације, па су тако температуре јендог дана биле и преко летњих 25°Ц, а већ следећг дана за 10 до 15 степени ниже, што је највише погађало људе са хроничним болестима.

Према тренутним прогнозама, крај маја донеће постепену, али не и потпуну стабилизацију времена, али ће температуре коначно бити у складу са календаром.

Зашто је зима лепше изгледала од овогодишњег дела пролећа?

Дакле, зима иза нас била је једна од најтоплијих икада и уз често пролећно време, јер су Србија и наше подручје веома често биле под утуцајем антицклона, који је условљавао стабилно и сунчано време, али и под утицајем термичког гребена на висини, који је условљавао дотоком врло топле ваздушне масе са севера Африке преко Медитерана.

Насупрот томе, април и мај су под констатним утицајем снажних циклона са Медитерана, који су условљавали доста падавина, ветровито, али и релативно свеже време, неретко и налик јесењем, а на почетку априла и налик правом зимском.

Овакве ситуције ретке су на нашем подручју, али не и неуобичајане, односно да изгледа да су поједиа годишња доба заменила своја места.

То је доказ да време као и клима неретко осцилују око свог средњег стана, које је некада више, а некада мање изражено, а и оваква дешавања не треба директно повезивати са климатским променама.

Оно што је била заједничка карактеристика и пролећа и зиме је чест долазак честица песка из Сахаре и то путем јужног струјања, што је доводило до "прљавих" падавина, а нарочито изражена таква појава бележена је и претходниох дана.

Обилне падавине у овом делу године не треба да чуде, с обзиром на то да су мај и јун у просеку месеци у Србији са највећом количином падавина, али проблем овог пролећа су релативно ниске температуре вазџха.

(Телеграф.рс)

БОНУС ВИДЕО: Авион ЕР Србије слетео у Чикаго

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић