ПУЦЊИ НА ИЛИЏИ НАЈАВИЛИ ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ СРБА: Сутра је 31 година од напада муслиманских снага у Сарајеву, којим су почела ратна страдања

Р. Др.

21. 04. 2023. у 19:00

НАПАД муслиманских снага на Илиџу 22. априла 1992. године, по наређењу Кризног штаба СДА и одобрењу Алије Изетбеговића, кључни је догађај, који је одредио ратну судбину Сарајева. Офанзива на етнички чисту српску средину, којом су погажени сви дотад успостављени договори, Србима је јасно поручила да су непожељни на простору на којем су живели вековима. У нападу муслиманских снага - паравојних снага и тзв. Патриотске лиге погинуло је 12 српских бранилаца и рањено око 50.

ПУЦЊИ НА ИЛИЏИ  НАЈАВИЛИ ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ СРБА: Сутра је 31 година од напада муслиманских снага у Сарајеву, којим су почела ратна страдања

Фото: Профимедиа

Дана када је рат у Сарајеву отворено букнуо присетиће се некадашњи борци са Илиџе, као и њихови суграђани који су након рата спас пронашли у избеглиштву. У Београду ће у организацији Удружења "Центар за друштвена истраживања, транзицијску правду и демократију - Истина и правда" из Источног Сарајева, уз подршку Представништва Републике Српске, данас у Прес центру УНС бити одржана панел дискусија на тему "Да ли је Сарајево био опкољен и блокиран град?".

Да је блокада Сарајева била последица муслиманског напада из априла 1992. године тврди некадашњи шеф полицијске станице на Илиџи Томислав Ковач. На трауматични догађај који се одиграо пре више од три деценије он данас гледа као на први покушај етничког чишћења Срба из Сарајева.

- Илиџа је по Кутиљеровом плану била подељена на српски и муслимански део, а полиција, чији сам део био, поштовала је овај договор. Обезбеђена је слобода кретања, а са муслиманском полицијом имали смо однос сарадње и поштовања. Нападом од 22. априла све је то погажено, а Сарајево је увучено у отворени рат. Илиџу су бранили полицајци, као и мештани, добровољци. Није било ЈНА, Војске Републике Српске нити било кога другог. Била је то дословно народна одбрана - каже Ковач.

Далекосежна последица напада на Илиџу била је организована одбрана српског становништва, и постављање муслиманских ратних линија, чиме се Сарајево нашло у блокади.

- Деценијама слушамо митове о опсади Сарајева, при чему се манипулише чињеницама. Нису Срби свакако били криви што су били вековима насељени у западним деловима града, где их је било више од 150.000 и што су приморани на одбрану. Та чињеница искоришћена је за кампању о наводној опсади, која несмањеном жестином траје и данас, док праве узроке само ретки помињу - тврди Ковач.

Циљ напада на Илиџу било је заузимање станице полиције и убиство командира, после чега би српско становништво било протерано. У овом науму искоришћено је постојање болнице, а Срби су нападнути на спавању, иако до тада није било проблема са муслиманским снагама.

Хтели бошњачко лице града

ТОМИСЛАВ Ковач истиче да се у изградњи идентитета данашње Босне и Сарајева намерно пренебрегава чињеница да су Срби од памтивека чинили домицилно становништво Сарајева. Тога је била свесна Изетбеговићева СДА, која је акцијама муслиманских снага желела да промени етничку слику главног града БиХ.

- Илиџа, Илијаш, Игман, Врело Босне, Бријешће, Подлугови, Рајловац простор је на коме су Срби вековима живели, неретко чак и без контаката са муслиманима. То није било по вољи онима који су желели град без Срба и екстремно бошњачки и исламски карактер овог града - каже Ковач.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)