ШКОТСКА ДОКТОРКА КОЈА НИЈЕ ЖЕЛЕЛА ДА НАПУСТИ КРУШЕВАЦ У ВЕЛИКОМ РАТУ: “Не можете замислити колико је тешко овом малом и сиромашном народу“

С.БАБОВИЋ

24. 04. 2023. у 07:00

"НАЛАЗИМО се овде у самом средишту страшне олује...", писала је 1915. године др Елси Инглис (1864-1917), шкотска болничарка која у најтежим данима Првог светског рата није хтела да напусти пацијенте у Крушевцу.

ШКОТСКА ДОКТОРКА КОЈА НИЈЕ ЖЕЛЕЛА ДА НАПУСТИ КРУШЕВАЦ У ВЕЛИКОМ РАТУ: “Не можете замислити колико је тешко овом малом и сиромашном народу“

Foto:S.Babović,biblioteka Kruševac

- А када је реч о овом малом и сиромашном народу, на можете замислити колико им је тешко у овим данима и колико су јадни због свега што се догађа. Запамтите, они су се борили деценијама за своу независност, а сада се то руши. Читаву земљу преплавили су непријатељи са свих страна. Немци, Аустријанци и Бугари су на свим странама, а све оно што је остало је овде: долином Западне Мораве... а војни савезници, изгледа да од њих више нема никакве помоћи“.

Др Инглис је заједно са другим шкотским волонтеркама лечила рањенике и болеснике у потоњој згради Народног универзитета (некада Женска девојчка школа) и у војној болници „Цар Лазар“ у касарни. Др Елси Инглис је несебично збрињавала болеснике заједно са др Едит Холвеј.

- До њиховог доласка, у Крушевцу је постојала само окружна болница са 55 лежајева у приватној кући - истраживали су Слободан Д. Николић и Милош Д. Стојадиновић у књизи „Крушевац у Великом рату“. - Град Крушевац се одужио овим храбрим женама и поставио је спомен плочу на згради Народног универзитета,а једна улице носи њихово име.

Пре осам година су у Крушевачкој библипотеци успели да сакупе фотографије,писане и електронске изворе које непосредно сведоче о Шкотској женској болници и мисији др Елси Мод Инглис. Установљено је да су болничарке у Крушевцу лечиле од новембра 1915. до фебруара 1916. године и да су током тог краћег боравка учиниле много.

- Већ извесно знамо како су изгледали тешки дани њихове мисије у неусловној касарни, ту су бринуле о 800-900 пацијената - истраживала је мр Снежана Ненезић, директорка Крушевачке библиотеке. - Биле су у некој врсти магацина, збрињавајући рањенике на сталажама. Тежи болесници лежали су на нижим, лакши на вишим полицама.

А саме болничарке, како се види из више писаних извора, биле су смештене у једној соби, где су пронашле уточиште након повлачења наше војске из Крагујевца. У Лазаревом граду су и дочекале дефинитивну окупацију Србије у Великом рату. Нису хтеле да напусте Крушевац ни када су бомбе почеле да падају с неба.

У документима се спомиње сналажљивост др Инглис, која је упркос мочвари у војничком кругу успела да обезбеди топлу воду за рањенике, као и да су болничарке под стражом, уз бајонете, биле приморане да напусте Крушевац у поступку „репартирације“ хуманих мисија. Пацијенти су били упућени на кућно лечење или су завршили у Мађарској и у Аустрији. Др Инглис је све до смрти наставила да се бори за Србе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!