ОТВОРЕНО РАЗВОЈНО САВЕТОВАЛИШТЕ У КРАЉЕВУ: Помоћ Министарства здравља и УНИЦЕФ-а деци са сметњама у развоју

Novosti online

05. 04. 2023. у 17:44

РАЗВОЈНО саветовалиште у Дому здравља Краљево отворено је у склопу сарадње УНИЦЕФ-а и Министарства здравља. Циљ је да се омогући правовремена подршка деци са тешкоћама и сметњама у развоју и њиховим породицама кроз рад интерскеторског тима за породично орјентисане ране интервенције.

ОТВОРЕНО РАЗВОЈНО САВЕТОВАЛИШТЕ У КРАЉЕВУ: Помоћ Министарства здравља и УНИЦЕФ-а деци са сметњама у развоју

Foto: UNICEF SRBIJA

Према проценама стручњака, у Србији око 60.000 деце узраста до шест година има потребу за услугама ране интервенције, а доказано је да ако су препознате на време, развојне потешкоће могу бити превазиђене пре поласка у школу код чак две трећине.

- Била сам на измаку снаге и борбе, али породично орјентисане ране интервенције су нешто најбоље што може да се пружи породицама које се сусрећу са сличним проблемима - сматра Сандра Пешић, мајка детета које је било укључено у овај (ПОРИ) програм.
Национални програм за унапређење развоја у раном детињству предвиђа да у сваком округу постоји макар једно развојно саветовалиште које пружа подршку породицама деце са тешкоћама и сметњама у развоју старе до шест година, како у свом месту, тако и путем мобилних тимова и телесаветовањем.
- У претходним годинама успели смо да, у сарадњи са УНИЦЕФ-ом, унапредимо капацитете домова здравља и развојних саветовалишта у 15 од 25 округа у Србији, у укупно 19 општина. Наставићемо и даље заједно да радимо на ширењу ове мреже, обезбеђивању законодавне и финансијске подршке, а најпре на повећању кадровских капацитета, да би услуге биле доступне сваком детету и породици којима су потребне - рекла је др Јелена Јанковић, помоћница министра здравља за сектор јавног здравља и програмске здравствене заштите.
Породично оријентисан модел подршке се одвија пре свега кроз рад на терену и кућне посете у породици и вртићу, као најприроднијем амбијенту за дете у којем оно најбоље учи и напредује.

Foto: UNICEF SRBIJA

Са отварања Развојног саветовалишта


- Рана интервенција повезује системе и стручњаке из области здравља, образовања и социјалне заштите и, уважавајући снаге и потребе родитеља, пружа неопходну и интензивну подршку детету и породици. Да би се циљ постигао неопходне су опремљене, савремене и одрживе услуге и компетентни професионалци. Наш циљ је да, заједно са ресорним министарствима и партнерима, створимо услове да тимови за ране интервенције допру до сваког детета са тешкоћама и сметњама у развоју и њихових родитеља у свих 25 округа - казала је др Јелена Зајегановић Јаковљевић, руководитељка програма за здравље и рани развој УНИЦЕФ у Србији.
Нови простор развојног саветовалишта опремљен је намештајем, дигиталном опремом и дидактичким материјалима чиме се омогућава квалитетан рад са малом децом и њиховим породицама. Планира се да развојно саветовалиште у Краљеву прерасте у регионални центар за подршку деци и породицама из Краљева, Врњачке Бање и Рашке.
Поред УНИЦЕФ-а, Министарства здравља и града Краљева, Развојно саветовалиште опремљено је и захваљујући подршци приватног сектора. Чак 30 компанија донирало је средства.
УНИЦЕФ и Министарство здравља, заједно са министарствима просвете, социјалне заштите, за бригу о породици и демографију, до сада су подржали примену породично орјентисаних раних интервенција у 19 градова и општина у Србији. Обучено је више од 500 професионалца из здравственог и система социјалне заштите и предшколских установа од којих је 120 укључено у директан рад са породицама. Више од 3.000 деце и њихових породица добило је подршку у претходних годину дана, од чега је више од 240 укључено у интензивне услуге породично оријентисане ране интервенције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

(УЖИВО) ЕВРОВИЗИЈА 2024: Највећи скандали у историји, за физички насртај из Холандије поручују да га НИЈЕ БИЛО, а обезбеђење и око Теја Доре