НЕОНАТАЛНИ ТЕСТ НА СМА О ТРОШКУ ДРЖАВЕ У ПОРОДИЛИШТУ: Министарка Грујичић саопштила лепе вести
НЕОНАТАЛНИ скрининг новорођенчади на спиналну мишићну атрофију (СМА) убудуће ће се радити о трошку државе, а Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) већ је издвојио средства за то, рекла је данас министарка здравља Даница Грујичић приликом посете УКЦ Крагујевац.
Фото Б. Пузовић
У Србији се годишње открије око пет случајева СМА, а скрининг ће, како је најавила Грујичићева, бити уведен у сва породилишта.
- Сада је организација тога на Институту за јавно здравље Србије 'Др Милан Јовановић Батут' и РФЗО, зато што та деца, уколико се открије, у првој години живота треба да добију лекове. Држава је издвојила огромна средства, 4,3 милијарде динара за лечење деце са ретким болестима, а издвојиће још више уколико буде потребе - поручила је министарка.
Фонд за упућивање за лечење у иностранству, Министарство здравља ће, како је Грујичићева најавила, вратити у надлежност РФЗО-а.
- Они имају комплетну инфраструктуру која то може да подржи, а не треба министарство тиме да се бави. Правилник фонда такође мора да се промени, и то највероватније у наредних месец дана, зато што морају да се прошире индикације. Ако имате један или два случаја годишње, ви никада не можете да стекнете искуство како то да лечите - рекла је министарка.
- Убудуће ћемо поступати тако да специјалисти из иностранства дођу код нас и лече ту децу овде, до тога да деца оду тамо, па да терапију одржавања примају код нас, јер нема потребе да се некоме каже да иде, некоме да не иде - то је професионална шизофренија и то нећемо дозволити - поручила је Грујичићева.
Препоручујемо
ПРВИ ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМ О БОРБИ СА КАРЦИНОМОМ: Да у Србији имамо барем један рак мање
31. 03. 2023. у 18:07
ПАО СНЕГ: Да ли полиција може да вас казни ако немате зимске гуме? Већи трошак - али и безбедност
03. 04. 2023. у 18:20 >> 08:28
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
САДА ЈЕ СВЕ ОТКРИВЕНО! Ево због чега Душан Мандић није био на пријему код Вучића
Ватерполо репрезентација Србије освојила је у златну медаљу на Европском првенству у Београду пошто је у недељу у финалу победила Мађарску 10:7, међутим многи нису знали са каквим проблемима се носио селектор Урош Стевановић.
28. 01. 2026. у 12:38
Коментари (1)