СА ПРОДУЖЕЦИМА 20 ГОДИНА ДО ДИПЛОМЕ: Изменама прописа о високом образовању даје се нови рок старим студентима

Б. БОРИСАВЉЕВИЋ

28. 03. 2023. у 11:14

СТУДЕНТИ који су уписали студије пре усвајања Болоњске декларације 2005. године добиће нови рок да заврше факултет - 30. септембар 2026. године. Изменама и допунама Закона о високом образовању даће им се још три године да дипломирају, по правилима која су важила када су постали бруцоши. Пролонгирање рока није обрадовало "вечите", јер се они залажу за проналажење трајног решења.

СА ПРОДУЖЕЦИМА 20 ГОДИНА ДО ДИПЛОМЕ: Изменама прописа о високом образовању даје се нови рок старим студентима

ФОТО: принтскрин/студентски живот

На свим универзитетима у Србији је око 15.000 старих студената. Бранислав Боричић, проректор Универзитета у Београду, каже да се процењује да их је само на Економском факултету у Београду око 1.000.

- Међу њима има студената који су постали бруцоши пре 30-40 година и који у сваком тренутку могу обновити свој статус - објашњава професор Боричић. - Док не пређу на правила Болоње, свако од њих има право да дође сваког септембра на факултет, обнови годину и настави да студира.

Машински факултет у Београду има 633 студента у статусу апсолвента који су уписали студије у периоду од 1990. до 2004. године, односно пре преласка на правила студирања по Болоњи. Рачунајући и ову школску годину, они ће имати могућност да за четири године стекну диплому инжењера.

- Већина тих студената су апсолвенти и у активном статусу, пријављују испите, пошто немају обавезу да иду на предавања и вежбе, јер су све то одслушали - објашњава нам Драгољуб Бекрић, шеф студентске службе на Машинском факултету у Београду. - Они излазе на испите, али је мало оних који дипломирају. Прошле године их је било тек шесторо. Апсолвент може бити и са једним, али и са десет неположених испита. Скоро сви они су већ запослени и остварени у послу. Дешава се, када промене фирму, да нови газда тражи диплому, па се онда активирају и "врате" на факултет.

Представница "старих студената" Верица Ивановић каже да су из медија сазнали о изменама закона и да је реч о козметичком решењу. Она додаје да је, на састанку у Министарству просвете у септембру прошле године, договор био да се нађе трајније и значајно боље решење и за старе студенте, али и за друштво.

Ивановићева наводи да се највећи број "вечитих" повукао са факултета 90-их, а следећи талас је био 2000. године, када су поскупеле школарине.

КОЧЕ ИХ "тешки предмети"

ИвановићЕВА указује да је велики проблем мала пролазност на појединим испитима, што је неретко до испитивача и организације, а не до обимности градива. Она сматра да се то неће променити ни продужењем рока.

- Анкета међу старим студентима је показала да им највеће проблеме задају испити Савремени српски језик ИИИ, популарно назван Синтакса, и Књижевност 20. века на Филолошком факултету, Агрохемија на Пољопривредном, Управно право на Правном факултету у Новом Саду, а на београдском је то Облигационо право - каже она.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (5)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)