Министарка Ирена Вујовић обишла "Долину Пчиње" и несанирану депонију у Бујановцу
МИНИСТАРКА заштите животне средине Ирена Вујовић посетила је данас Бујановац и са представницима локалне самоуправе обишла несанитарну депонију која се налази у овој општини. Министарка Вујовић разговарала је и са мештанком која је председнику Републике Србије Александру Вучићу, приликом његове посете Пчињском округу, указала на проблем несанитарне депоније.
Фото: Јована Рошул
- Министарство заштите животне средине увек је ту за грађане и има слуха за њихове проблеме. Наш циљ је Србија без иједне несанитарне депоније. Много пројеката је већ започето, али доста тога зависи и од локалних самоуправа. Према националној стратегији управљања отпадом, регионална депонија Метерис у Врању је еколошка регионална депонија и општине из овог округа треба да се повежу са Центром у Врању. Бујановац је предвиђен да се нађе у овом пројекту, чиме би се решило питање несанитарне депоније, али од локалних власти и у Бујановцу и осталих општина Пчињског округа зависи када ће се то догодити - рекла је министарка Вујовић.
Пројекат изградње Регионалног центра за управљање чврстим отпадом у Врању, који је у надлежности Министарства грађевине, саобраћаја и инфраструктуре, изузетно је важан и за Министарство заштите животне средине, јер се њиме трајно решава проблем несанитарних депонија.
Фото: Јована Рошул
- Док се не изгради Регионални центар не можемо трајно да затворимо и санирамо депоније. Општине Пчињског округа морају што пре да заврше оперативне кораке, који се односе на изградњу трансфер станице, довођење прикључака за воду и струју, изградњу приступних саобраћајница и да потпишу међусобни Споразум, како би изградња Регионалог центра у Врању што пре започела - додала је министарка Вујовић, подсетивши да је Република Србија већ обезбедила средства преко кредита немачке развојне банке.
Фото: Јована Рошул
После посете Бујановцу, министарка Ирена Вујовић одржала је састанак са градоначелником Врања, представницима општина Трговиште, Сурдулица, Босилеград, Владичин Хан, Бујановац и Прешево и државним секретаром Министарства грађевине, саобраћаја и инфраструктуре Драганом Стевановићем, на којем је замолила локалне самоуправе да одговорно и убрзано раде на свим корацима у фази припреме, како би овај Центар био изграђен што пре, а све несанитарне депоније затворене и саниране.
Министарка Вујовић обишла „Долину Пчиње“ и манастир Св. Прохор Пчињски
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је данас „Долину Пчиње“, која је проширењем заштићене површине са 2606 на 4228 хектара, Уредбом Владе Србије стављена у прву категорију заштићених подручја у Републици Србији.
„Манастир Прохор Пчињски из 11. века, који се налази у централном делу „Долине Пчиње“, изузетно је вредан културно-историјски споменик, а богатство флоре и фауне, очуване обале реке Пчиње и укљештени меандри чине овај простор посебно важним са аспекта очувања природних вредности и животне средине. Посебно ми је драго што ће стари, девастирани рибњак бити ревитализован и што ће се у њему гајити аутохтоне врсте риба у складу са условима Завода за заштиту природе“, рекла је министарка Вујовић.
Фото: Министарство екологије
У долини Пчиње до сада је регистровано 129 врста птица, мада се процењује да је тај број око 170. Део пчињске долине је станиште грчке корњаче и две врсте змија (шилац и четворопругасти смук) у Србији.
Овде су сачуване и традиционалне социолошке и културолошке особености (архаична села, традиционалан начин живота), које су утицале на то да ово подручје представља специфичну предеону целину.
Министарство је у последње две године определило више од пет милиона динара за „Долину Пчиње“, а овим заштићеним пределом и даље ће управљати Српска православна црква - епархија Врањска.
Препоручујемо
"СВИ ВИДЕ 4 СЛОВА, А НЕ ВИДЕ КРСТ": Најчемернији српски грех по владики Николају
12. 12. 2025. у 16:23 >> 16:23
СРБИЈИ СТИЖЕ ХЛАДАН ВАЗДУХ ИЗ РУСИЈЕ: Ево кад нас очекују прави зимски дани
12. 12. 2025. у 14:49
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)