ИЗ ШКОЛСКЕ КЛУПЕ ЗА КОМАНДЕ "МИГА": Врх оружаних снага Србије повлачи потезе чији је примарни циљ кадровско јачање ратног ваздухопловства

Р. ДРАГОВИЋ

09. 03. 2023. у 09:39

КОНКУРСОМ за упис у Војну гимназију ове године први пут су позвани и ђаци заинте­ресовани за школовање на новоформираном ваздухо­пловном смеру.

ИЗ ШКОЛСКЕ КЛУПЕ ЗА КОМАНДЕ МИГА: Врх оружаних снага Србије повлачи потезе чији је примарни циљ кадровско јачање ратног ваздухопловства

Фото Министарство одбране

У укупној уписној квоти резервисано је 30 места за војне гим­назијалце чији је животни циљ - војна авијација и пи­лотски позив.

Формално формирање ваздухопловног одеље­ња и конкурсни позив за пријављивање будућих војних гимназијалаца део је процеса отварања вра­та система одбране свима чији је циљ звање војног пилота.

Пут школовања и оспо­собљавања за летача у уни­форми, за разлику од прет­ходних деценија, данашњи четрнаестогодишњаци мо­гу да почну већ на првим часовима у Војној гим­назији. Следећа станица за већину њих је ваздухо­пловни смер на Војној ака­демији, а са официрским чином следи и жељено ме­сто - у ескадрилама Војске Србије.

Надоградња траје током целе летачке каријере, Фото Министарство одбране

Усмеравањем најмла­ђих припадника система одбране ка пилотском по­зиву, али и конкурсом за пријем ваздухопловних официра у резерви, војни врх покушава да кадровски ојача Ратно ваздухоплов­ство, али и популарише рад у оружаним снагама. То је одговор на глобални тренд пада популарно­сти, који се бележи у свим европским армијама, али и на све веће потребе наше војске за овим кадром.

Министарство одбране недавно је други пут обја­вило јавни позив за Курс слушалаца за резервне официре рода авијације. Полазници који успешно заврше курс имаће при­лику да ступе у професио­налну војну службу, добију чин потпоручника и на­ставе летачку обуку како би постали пилоти Ратног ваздухопловства.

Кадровско питање у борбеној авијацији посеб­но је постало актуелно последњих година у јеку процеса модернизације војске и набавке борбених авиона и хеликоптера. Оперативна скадрила од 14 "мигова 29", као и све извеснија перспектива на­бавке француских "рафа­ла" драстично је повећала потребе оружаних снага за младим пилотима. Као стандард се узима да једна ескадри­ла (12-14 авиона) тражи готово 30 спремних пилота и десетине припад­ника техничке службе.

Једна ескадрила захтева 30 пилота, Фото Министарство одбране

Ваздухопловни ас у пен­зији Бориша Мандић, један од оснивача удружења пи­лота надзвучне авијације, поздравља потезе државе и војске на привлачењу буду­ћих авијатичара и предлаже додатне потезе за популари­зацију пилотског позива:

- Формирање ваздухо­пловног одељења у Војној гимназији је добар потез. Али потребан је још један - оснивање и опремање Центра за промотивно, мотивационо и селективно летење на једном од актив­них спортских аеродрома. Млади људи, већ од 15. године живота, у складу са прописима ту би плански и систематски стицали те­оријска знања и практична летачка искуства. То би подразумевало и једри­личарску и падобранску обуку, као и селекцију на моторним авионима - каже Мандић и наглашава да би се тако обезбедио констан­тан кадровски прилив за војну авијацију.

САТ ЛЕТА НЕКОЛИКО ХИЉАДА ЕВРА

ПУТ борбеног пилота од школске клупе до кокпита авиона кошта - ми­лионе. Примера ради, школовање официра који ће сести за команде ловачког авиона у оружаним снагама САД процењено је на чак пет милиона долара. Најскупље ставке у трошковнику образовања пилота јесте амортизација летелица и потрошња горива - сат лета ловачког авиона кошта најмање неколико хиљада евра. У укупан износ улазе и бојева гађања, ноћна обука, летење у сложеним метео условима... Ради поређења, од цивилних занимања најскупље је школовање сто­матолога, али оно - од првог слова до титуле "др" не прелази 100.000 евра.

На све то, пилот се усавршава, учи и вежба током целе летачке каријере, што такође има своју цену.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!