ОДАТА ПОЧАСТ ЗАБОРАВЉЕНИМ ДОБРОТВОРИМА: Допринос Кузмана Рацковића и његове супруге Ане Кикинди и њеном напретку коначно овековечен у књизи

Рада Шегрт
Рада Шегрт

20. 02. 2023. у 08:00

ГОТОВО нико није помињао да је баш он оставио граду зграду данашње Музичке школе у центру града. Непознаница је било и залагање његове супруге Ане да се кикиндска омладина школује и да су њих двоје давали стипендије младежи. Њихов допринос граду и његовом напретку, посебно у образовању, расветљен је захваљујући двојици младих историчара Историјског архива, Драгану Белеслићу и Срђану Сивчеву. Они су аутори књиге "Кузман Рацковић, лик и дело", која је управо представљена јавности.

ОДАТА ПОЧАСТ ЗАБОРАВЉЕНИМ ДОБРОТВОРИМА: Допринос Кузмана Рацковића и његове супруге Ане Кикинди и њеном напретку коначно овековечен у књизи

Фото: Историјски архив Кикинде

- Он је био правник по образовању, адвокат, а онда и чиновник Великокикиндског дистрикта. Обављао је неколико функција, најпре је био сенатор, потом судија, а врхунац његове каријере јесте положај врховног судије Дистрикта, па је управљао Великом Кикиндом три године, од 1861. до 1863, а после тога је смењен. Његова породица је међу првима досељена у Велику Кикинду, са потиске бојне границе из околине Сегедина. Кузман Рацковић је у Кикинди заршио основну, латинску школу, гимназију је завршио у Сегедину, а студије права у Кежмарку и Еперјешу (данашња Словачка). Потом се вратио у Кикинду и постао адвокат - наводи Белеслић. Рацковић се борио за национално питање Срба у Кикинди у 19. веку, што је веома важно јер су били мањина у Аустроугарској, борио се за побољшање услова живота у граду, нарочито хигијенских, био је добротвор, помагао је болници и трудио се да учини што више за напредак града.

- Његова супруга Ана је такође била занимљива личност, нетипична за време у којем је живела, а то је друга половина 19. века. Била је предузетница, имала је своју радњу за продају порцелана и ручних радова, и врло активна у тадашњем друштвеном животу.

Настојала је да се омладина школује, посебно девојке, што крајем 19. века није било уобичајено, нарочито међу Србима - подаци су до којих су Белеслић и Сивчев дошли током једногодишњег истраживања у фондовима Историјског архива Кикинде. Ана Рацковић није била рођена Кикинђанка, већ је пореклом из места Бебе у румунском делу Баната. Обоје су били из имућних породица. Њени су гајили добре односе са високим црквеним слојем и у брак је донела врло добар мираз. Наслеђену имовину њих двоје су знатно увећали.

ПРВИ ЦРТЕЖ ВОЈНИ ХЕЛИКОПТЕРИ

ЗАНИМЉИВО је да је први цртеж графитном оловком урадио као петогодишњак. Били су то војни хеликоптери. Нацртао их је на стотине.

- Једног јутра војни авион умало није закачио димњак моје куће у планинском селу код Сијаринске Бање. Срушио се неколико километара даље. Отац ме је попео на коња и са осталим мештанима отишли смо на место несреће. Како до тада нисам видео ни бицикл, велики војни хеликоптер, који је слетео на двадесетак метара од нас, оставио је велики утисак на мене. Чим сам дошао кући, почео сам да сликам хеликоптере и људе на коњима. Сви су били зачуђени колико сам верно, са пуно детаља, насликао хеликоптере - каже Маловић.

- Заједно су основали Задужбину "Кузман и Ана Рацковић" и били су велики задужбинари, али се о томе данас врло мало зна. Најпознатија је њихова фондација, односно заклада, како се тада звало, основана 1869. са 1.600 дуката и на основу тестамента Кузмана Рацковића.

Заживела је после 20 година, тачније 1890. и из средстава те фондације основана је Виша девојачка школа, прва таква у Кикинди. Од 1890. до 1895. грађен је објекат по којем је задужбина најпознатија, а то је зграда данашње Музичке школе. Зграда је одмах била намењена за образовне сврхе, једно време је била Виша девојачка основна школа, па Женска основна школа, па Државна основна школа, а од 1953. је Музичка школа "Слободан Малбашки". Некада се говорило да је то Рацковићева школа. Нажалост, Кикинђани данас о томе врло мало знају - каже Сивчев. Из фондације Кузмана и Ане Рацковић сиромашни ученици и ученице добијали су стипендије.

БИО СМЕЊЕН СА МЕСТА СУДИЈЕ

- ТОКОМ каријере и живота Кузман Рацковић је испољио и лоше стране. Први пут је смењен са места судије Великокикиндског дистрикта јер је фалсификовао документа за приватне сврхе. Не постоји документ да је осуђен, јер је, вероватно, уништен. У револуцији 1848-1849, када су се

Срби борили за стварање аутономне области, није стао на страну свог народа, већ на страну Мађарске. Други пут је смењен са положаја у Дистрикту јер је злоупотребио функцију када је један грађанин осуђен на смрт. У фиоци Рацковића пронађена су документа на основу којих је
тај јадник могао да буде ослобођен. У првој половини живота био је у добрим односима са црквом, али их је касније покварио - истражио је Белеслић.

- Дошли смо до података да је у периоду од 1905. до 1910. године 125 ученика добијало месечну стипендију у износу од 50 тадашњих аустроугарских круна - преноси Сивчев. Млади историчари желели су да овом књигом укажу на задужбинарство Рацковића и да по томе могу да стану у ред са много познатијим задужбинарима, попут Меланије Гајичић Николић. Причом о Кузману и Ани Рацковић указује се и на значајан део историје града. Књигу је издао Клуб историчара, а средства за штампу је, по пројекту, одобрила локална самоуправа. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)