НАЈВЕЋИ ХЕРОЈ НАЈВЕЋЕ БИТКЕ: Овако често називају легендарног снајперисту

Ј. Матијевић

02. 02. 2023. у 15:17

СВАКА битка има свог јунака. У дану када се у Волгограду, обележава 80 година од велике победе Црвене армије у Стаљинградској бици, пресудној за исход Другог светског рата и судбину света, готово је немогуће не сетити се Василија Григоријевича Зајцева.

НАЈВЕЋИ ХЕРОЈ НАЈВЕЋЕ БИТКЕ: Овако често називају легендарног снајперисту

Фото Википедија

 Најславнији снајпериста у историји ратовања, херој Совјетског Савеза и почасни грађанин града хероја Волгограда (некада Стаљинград), својеврсан је симбол чувене битке. За време Великог отаџбинског рата, од 10. новембра до 17. децембра 1942, убио је 225 војника и официра Вермахта и њихових савезника, укључујући и 11 снајпериста.

Његов храброст и тактика, учинили су да га и дан-данас називају "највећим херојем највеће битке у историји". Његови начини борбе изучавају се на војним академијама широм света, а и сам је о њима сведочио у својој књизи "Са друге стране Волге, земље за нас није било" и дневнику "Белешке снајпера".

Фото Википедија

Василиј Зајцев

У акције је, како је писао, најчешће ишао сам, а када је био са другим најперистима, унапред је развијао детаљне планове распореда, али тако да покрију што већи простор. Своје борце је саветовао да пуцају прецизно: "Један метак - смртоносни погодак". То је за последицу имало да се не зна где Зајцев дејствује, па ниједан немачки војник није био сигуран. Осим тога, најчешће је продирао дубоко у непријатељску позадину обично ноћу, кроз подземне канализационе мреже, пузећи испод рушевина Стаљинграда готово сравњеног са земљом. баш у тим рушевинама, знао је да чека сатима све док му се на нишану не појави немачки официр. Штавише, после паљбе често није мењао положај па га нцистички војници нису могли открити по покретима и повлачењу. Открио је и да је највише убистава постизао у рану зору када је сунце заклањало чист видик немачким војницима.

У Берлину је био после рата и ту је добио своју снајперску пушку на којој је било угравирано: "Херој Совјетског Савеза гардијски капетан Василиј Зајцев, сахранио у Стаљинграду више од 300 фашиста". тај снајпер чува се у Музеју одбране града у Волгограду.

После завршетка Другог светског рата обучавао је будуће снајперисте у Минску, али је убрзо демобилисан и преселио се у Кијев. Био је командант Печерског округа. После дошколовавања постао је инжењер и био је директор инжењерског постројења и директор фабрике одеће "Украјина".

Фото Википедија

Tekst potpisa

Дечак са Урала који се у лову са оцем и дедом научио добром руковању с пушком, али и стрпљењу, Василиј Зајцев преминуо је 15. децембра 1991. Иако је његова жеља била да буде сахрањен са својим саборцима у чувеном меморијалном комплексу посвећеном Стаљинградској бици на Мамајев Кургану у Волгограду, сахрањен је на Војном спомен гробљу у Кијеву. Поводом 60 година Победе над фашизмом, његова супруга Зинаида, обратила се руководству Волгограда са молбом да услише последњу жељу њеног супруга. Његова жеља је услишена, а посмртни остаци пребачени на Мамајев Курган 31. јануара 2006. и са највишим војним почастима сахрањени. Гроб Василија Зајцева налази се баш у близини споменика на којем се налази његова чувена реченица: "Иза Волге за нас није било земље".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)