Упознајте се са мобилним плаћањима

Промо

25. 01. 2023. у 10:00

Вероватно сте приметили да се у скорије време све више говори о мобилним новчаницима као практичном и сигурном начину плаћања. То није без разлога, јер мобилни новчаник представља начин да у куповину понесете само свој телефон и тако поштедите себе потраге за новчаником по вашој торби, на каси док се иза вас протеже дугачак ред нервозних купаца.

Упознајте се са мобилним плаћањима

Фото: Промо

Оно што пре свега треба да објаснимо је да је мобилни новчаник заправо дигитализована платна картица која замењује постојећу физичку картицу и користи се за бесконтактно плаћање тако што се мобилни телефон прислони на ПОС терминал. Дакле, на исти начин на који плаћате картицом, тако плаћате и и мобилним телефоном, само што је ово друго још практичније решење, јер нам је мобилни телефон готово увек при руци.

Да бисте почели да плаћате мобилним новчаником, прво треба да проверите са својом банком да ли подржава овај начин плаћања. Банке у Србији које су омогућиле мобилна плаћања за кориснике Mastercard картица су: Banca Intesa, Банка Поштанска штедионица, НЛБ Комерцијална банка, ОТП банка, ProCredit банка, Raiffeisen банка, UniCredit банка и Халкбанка. У зависности од телефона који користите, можете се определити за Apple Pay, Google Pay или мобилни новчаник саме банке издаваоца.

Инсталација се обавља у неколико корака – отворите апликацију мобилног новчаника, кликнете на ’+’ или ’Add to wallet’, а онда додате своју картицу тако што је сликате или ручно укуцате потребне податке.

Већ смо напоменули да се плаћања обављају бесконтактно, односно тако што се телефон прислони на ПОС терминал. Да бисте потврдили плаћање, онда када плаћате Google Pay решењем, за износ до 4.000 динара само ћете осветлити екран телефона – дакле, нема укуцавање шифри, баш као и када плаћате бесконтактно Mastercard картицом. Можете обавити максимално три таква плаћања заредом, а онда ће апликација аутоматски тражити од вас да унесе шифру или биометријски потврдите плаћање, а самим тим и свој идентитет. Онда када плаћате Apple Pay решењем, неопходно је да телефон прво откључате, било укуцавањем шифре или биометријски, без обзира на сам износ који плаћате.

Када плаћате мобилним новчаницима ваши подаци су безбедни, јер оно подразумева примену савремених сигурносних стандарда. То значи да се број ваше картице нигде не чува, нити се размењује са трговцем. Уместо броја картице користи се шифриран јединствени број, који је сачуван у сигурном елементу на сертификованом чипу уређаја. Тако су ваши драгоцени подаци безбедни.

У нашој земљи доступни су Apple Pay и Google Pay, као и мобилни новчаници банака издаваоца Mastercard картица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду