НЕКАДА ЈЕ САКУПЉАЊЕ ДОТРАЈАЛЕ БЕЛЕ ТЕХНИКЕ БИО ИСПЛАТИВ БИЗНИС, СТАЊЕ ЈЕ САДА ДРУГАЧИЈЕ: Пропада посао одношења кабастог отпада

Промо

24. 01. 2023. у 10:00

ПОСАО који је некада доносио и више него пристојну зараду данас је готово неисплатив, а у питању је одношење и складиштење кабастог отпада, дотрајале беле технике, старих замрзивача, шпорета, фрижидера.

НЕКАДА ЈЕ САКУПЉАЊЕ ДОТРАЈАЛЕ БЕЛЕ ТЕХНИКЕ БИО ИСПЛАТИВ БИЗНИС, СТАЊЕ ЈЕ САДА  ДРУГАЧИЈЕ: Пропада посао одношења кабастог отпада

Фото: Промо

У Београду се, на пример, кабасти отпад односи сваке прве суботе у месецу и тим послом бави се ЈКП “Градска чистоћа”. Овим послом широм Србије баве се и привате фирме које би требало да људима буду стално на услузи и по релативно приступачним ценама олакшају им да се ослободе овог вишка. У пракси је, међутим, другачија ситуација.

- До пре две године одлично смо пословали, могло је доста тога да се вози на депонију у Винчи. Сада, међутим, то више није случај. Иако је депонија у Винчи једина званична депонија за територију Београда, кабасти отпад, намештај, фрижидере, белу технику више не смемо да депонујемо тамо - кажу из "Реа интернатионал", фирме која се бави одвозом отпада.

Они додају да је на градској депонији сада дозвољено довожење само грађевинског отпада, попут бетона, цигле, плочице.

- Одбијамо уносне послове јер отпад немамо где да депонујемо. Немамо рачуницу да се бавимо откупом и депоновањем кабастог отпада, јер нам на крају испадне све много скупље и скоро ништа не зарадимо. Зато смо све чешће одбијамо такве послове јер више немамо решење за одлагање – кажу у овој фирми.

Како су нам рекли, све би било другачије да је изграђен дуго најављивани рециклажни центар у Добановцима.- Не постоји решење за неки други отпад који није комунални или грађевински. Најављивано је и требало је већ да буде изграђен рециклажни центар у Добановцима, о томе се прича већ доста времена, али за сада нема никаквог решења – наводе.

Одвоз

Како су нам рекли, многе фирме које су се бавиле одвожењем оваквог отпада сада су затворене јер нису могле да опстану.

- Тешко је, цене депоновања су знатно порасле. Сада су и цене горива високе, па смо ми онда приморани да спуштамо цену нашег рада – објашњавају из ове фирме.

Ипак, они и даље раде. Пословање у актуелним условима је отежано, али како кажу, мора да се ради:

- Имамо фирме са којима дуго послујемо. Долазимо по позиву, а када кажемо цену људи се не буне, јер немају друго решење. Најнижа цена је 12.000 динара, а може само да буде виша, некад чак и за дупло.

Фото: Промо

Из фирме “Шутекс” су нам такође потврдили да је минимална цена откупа и транспорта отпада ове врсте 12.000 динара.

- Отпад количине као за једну приколицу је најмање 12.000 динара плус ПДВ. У зависности од врсте отпада зависи и на којој депонији ће бити одложен. Ако отпад мора да се одвезе до неке удаљене депоније, онда је и цена већа – кажу у “Шутексу”.

Преживљавање

Истичу да отпад претежно одвозе на градску депонију у Винчи, али ту су и друге могућности, чак и одлагање на депонијама у другим градовима.

- Што се тиче зараде, некако се преживљава, али јако тешко, јер неке послове морамо да одбијамо, не зато што нам се не ради, већ зато што за њега немамо решење – кажу из ове фирме.

Они подвлаче да они као фирма регистрована за ову делатност увек раде по закону и да не крши никаква правила. Кажу да не возе на дивље депоније ида им не пада нам на памет да то раде. Објаснили су да једном годишње подносе опсежан годишњи извештај Националном регистру извора загађивања.

Комунална инспекција конторлише да ли се поштују сви прописи при одношењу овог отпада.

- Што се тиче контроле она може бити и изненадна. Комуналана полиција може да прати камион да види где иде и где истовара отпад, и ако нешто није по закону, пишемо казне. Контрола може да се врши и канцеларијски, тада се проверавају извештаји. Фирме које се баве овим послом за све што преузимају као отпад морају да имају документа о кретању који се оверава у Винчи, а који инспекција може да тражи на увид – кажу нам из Комуналне инспекције.

Долазак

Фирме се довијају како да остваре зараду, па има и оних које по позиву долазе на кућну адресу да однесу отпад и за то дају новац.

- Ми нисмо рециклажни центар, ми смо фирма која рециклажним центрима доставља кабасти отпад, пре свега електронски отпад, белу технику. Те уређаје откупљујемо од грађанства. На нашем сајту имамо апликацију коју људи попуне ако желе да дођемо на њихову адресу и да покупимо тај електорнски отпад - рекао нам је Душан Танасијевић из фирме "Откуп метала Танасијевића".

Фото: Промо

Они плаћају грађанима који се одлуче да их позову да однесу кабасти отпад, а на то колико ће новца добити, утиче више фактора.

- Ако ми долазимо на кућну адресу веш машину плаћамо 500 динара, за фрижидер и замрзиваче дајемо 600, 800 или 1.000 динара. За судомашине људи добијају 200 динара, за шпорете добијају 300, за бојлер 150 и 250 динара, а за телевизоре људима не дајемо новац. За одношење термоакумулационих пећи се добија 1.000 динара, климе плаћамо 800 динара по комаду - каже нам он.

Душан нам је рекао да људи могу да изаберу опцију и да њима доставе ове уређаје.

- Ако грађани одлуче да нам донесу ми им исто плаћамо, али по килограму. Расхладна техника је 25 динара по килограму, а велики кућни апарати, веш машине, шпорети и бојлери су 15 динара по килограму. Ми то даље предајемо великим рециклажним центрима у Београду, Нишу и Панчеву и од њих добијамо новац – каже он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

МУП СРБИЈЕ О НЕДЕЉИ НАСТРАДАЛИХ У САОБРАЋАЈУ:  Саобраћајне несреће водећи узрок смрти деце и  млађих од 24 године