СОЦИЈАЛНА ПОМОЋ И ЗА - МРТВЕ: Подизали новац за 1.134 покојника, буџет Србије оштећен за десетине милиона евра

Ј. Ж. С.

12. 01. 2023. у 11:05

НОВЧАНА социјална помоћ до недавно је уплаћивана за 1.134 преминуле особе!

СОЦИЈАЛНА ПОМОЋ И ЗА - МРТВЕ: Подизали новац за 1.134 покојника, буџет Србије оштећен за десетине милиона евра

Фото А. Станковић

Додатак за помоћ и негу другог лица исплаћиван је за чак 4.427 покојника, док је услуга смештаја плаћана за 308 особа које, такође, нису живе, а многи међу њима су већ годинама на списку умрлих!

Користећи рупе у систему социјалне заштите, појединци су уместо родитеља, супружника или рођака подизали новац који им не припада и на овај начин српски буџет оштетили за неколико десетина милиона евра.

Због тога су центри за социјални рад покренули поступке против свих који су без основа примали поменуте принадлежности.

Ово је само једна од позитивних страна примене Регистра социјалних карата који је уведен 1. марта прошле године.

- Регистар сада користе готово сви центри за социјални рад у више од 150 градова, а Министарство је предузело мере да га без изузетка уведу сви, на шта их обавезује и закон - тврде у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Они, даље наводе, да из система социјалне заштите због примене Закона о социјалној карти није искључен ниједан корисник с обзиром на то да он не прописује услове за остваривање права.

- Социјална карта је само извор података који се користи у поступку остваривања права од стране овлашћених особа. Његово довођење у везу са бројем корисника је погрешно, јер се тиме прејудицира да је неко искључен, а не да на то указују чињенице од којих зависи ово право - објашњавају надлежни.

Употребом социјалне карте дошло се, у ствари, до ефикаснијег коришћења података. Сада се јасно види запосленост корисника, већа је видљивост прихода које остварују, као и покретна и непокретна имовина коју поседују.

- Ови подаци су сада доступни за целу Србију, што раније није био случај. Такође, из евиденција Пореске управе могу да се преузму чињенице о појединачним приходима за које се порез плаћа по одбитку. Држава је тако повезивањем различитих службених евиденција обезбедила већу тачност и ажурност података од којих зависи остваривање права - објашњавају у Министарству.

Све прикупљене чињенице покривају потребе за око 40 права из области социјалне, дечје и борачко-инвалидске заштите. То се, међутим, не односи на сваког појединаца и на свако право, већ се у зависности од врсте права траже за сваког појединца посебно. По слову закона они се чувају 10 година од дана када престане право, а приступ бази има око 1.400 особа.

Процедура је таква да када постоји потреба да се поступи по захтеву грађана, рецимо, за новчану социјалну помоћ, овлашћени службеник из центра за социјални рад, приступа регистру на највишем нивоу поузданости по закону из области електронске управе и идентификације. Слично је и када, на пример, центар добије обавештење да се имовина за право на новчану социјалну помоћ корисника увећала или да су већи приходи који учествују или утичу на право. Тада службеник преузима најновије податке и разматра да ли то утиче на право и по потреби доноси другачију одлуку.

У систему

У Регистар социјална карта до сада су повезани Централни регистар становништва са евиденцијама Министарства унутрашњих послова, Пореске управе, Фонда ПИО, Националне службе за запошљавање и Републичког геодетског завода. Са друге стране, он је повезан и са подацима из области социјалне, дечје и борачко-инвалидске заштите.

ПОЗВАНО 54.000 ПОРОДИЦА

Функционалност социјалне карте види се и кроз тзв. грешку искључености. То значи да су центри за социјални рад од почетка примене до сада у више од 54.000 случајева позивали породице да остваре неко право, на пример, на дечји додатак, регресирање боравка у обданишту. Оваква пракса је јединствена у државној управи. С друге стране, од почетка примене Регистра, у Министарство за рад стигле су и 104 жалбе на решења центара за социјални рад.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (4)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)