МИСЛИМА ЋЕМО РАЗГОВАРАТИ СА МАШИНАМА! Др Бранка Вучетић, међу водећим светским научницима дигиталних и интернет комуникација

Бранко Пузовић

01. 01. 2023. у 21:00

ЛАЈКОВЧАНКА, др Бранка Вучетић (74), професор Електротехничког факултета Универзитета у Сиднеју, члан Академије наука Аустралије, убраја се међу водеће светске научнике који се баве развојем дигиталних и интернет телекомуникација!

МИСЛИМА ЋЕМО РАЗГОВАРАТИ СА МАШИНАМА! Др Бранка Вучетић, међу водећим светским научницима дигиталних и интернет комуникација

Фото Универзитет Сиднеј

Сарађује са највећим светским компанијама у тој области, објављује радове у престижним научним часописима, добитница је бројних међународних признања за свој рад, међу којима аустралијске "Еуреке", те Награде пријатељства, коју Кина додељује значајним страним држављанима!

Бриљантно је основну школу завршила у Лајковцу, Средњу електротехничку у Лазаревцу. После завршеног Електротехничког факултета у Београду, магистрирала је и докторирала, а 1985. године отишла у Аустралију, у Аделаиду, да би учествовала у међународном пројекту из сателитских телекомуникација. Потом се преселила у Сиднеј, где је одраније живео њен отац, касније јој се придружио супруг Слободан, који је неколико година касније преминуо. У том, за породицу веома тешком тренутку, Бранка се налазила на одмору у Лајковцу, са сином Јованом и ћерком Нином. Супруг, рођени Београђанин, сахрањен је у селу Велика, код Плава, у Црној Гори, из ког су његови родитељи.

Фото Приватна архива

Кинески премијер Ли Кећијанг поздравља Бранку

- Још у основној школи заволела сам електротехнику, а Никола Тесла је мој велики узор, водиља кроз бављење науком - каже др Бранка. - Тесла је рекао да радио-комуникације, ако се умреже, могу земаљску куглу да претворе у огроман мозак, препун информација, а моћи ћемо да му приступимо са било ког места, уз помоћ малих апарата који ће да стану у џеп. Српски геније заправо је још тада описао и предсказао појаву интернета и мобилних телефона! Инспирисао ме и велики научник Клод Шенон, отац дигиталних телекомуникација, који је рекао да оне, уместо аналогних, могу да пренесу огроман број информација, уз висок квалитет, али уз коришћење кодова за спречавање сметњи. Бавим се управо развојем тих кодова.

Српска научница, са колегама у Аустралији и широм света, ради на унапређењу 5Г мреже мобилне телефоније, те развоју бежичног преноса на велике даљине уз, за данашње услове, огромне брзине, поузданост и квалитет. Чланица је експертског тима за развој мобилне мреже шесте генерације, пројекта који финансира Влада Аустралије.

- Читава научна заједница ради на пројектовању 6Г мреже, која ће у будућности бити примењивана у системима свих врста индустрије, електроенергетских постројења, саобраћаја, комуникација, медицине, али и свакодневног живота, кућних послова, забаве и слободног времена људи - објашњава др Вучетић. - У односу на 5Г, шеста мрежа биће 100 пута бржа и поузданија, уз десетоструко мање кашњење података. У будућности, постојаће трилиони разних сензора који ће свуда бити распоређени, помоћу којих ће уређаји, машине и апарати моћи да препознају околину, користе тако прикупљене податке и људима омогуће бољи, лакши и квалитетнији живот.

Фото Приватна архива

Tekst potpisa

Тако ће лекари моћи у реалном времену да обављају хируршке интервенције на даљину у било којој болници на свету, уз помоћ одређених уређаја да контролишу и имају стални увид у здравствено стање пацијената, одређују терапију, лечење... Др Бранка истиче да ће роботи, у блиској будућности, имати вештачку интелигенцију равну људској у многим сегментима живота.

- Постоје уређаји, апарати и системи, односно апликације, који не могу да толеришу кашњење или грешке у преносу података - истиче наша саговорница. - Бавим се развојем кодова које је описао научник Шенон, који елиминишу грешке и сметње у преносу података бежичним везама, јер су оне флексибилније, једноставније и јефтиније за инсталирање од оптичких кабловских мрежа, нарочито када су у питању мобилни уређаји или роботи. Једно од мојих научних достигнућа од пре две деценије су адаптивни кодови који су постали међународни стандард у сателитским комуникацијама, потом и у мобилној телефонији.

Илустрација / Фото АП

Са колегама је сарађивала са бројним светским компанијама из области телекомуникација, интернета и мобилне телефоније. Објавила је око 400 радова у најзначајнијим научним часописма широм планете, из којих су делови више од 20.000 пута цитирани!

- Замисли Тесле и Шенона омогућиле су садашњим и будућим генерацијама огромне благодети - каже др Бранка. - Још не знамо које ће бити кључне апликације и примена 5Г, а већ развијамо шесту генерацију мобилне мреже. Можда ће то, на пример, бити специјалне наочаре уместо садашњих мобилних телефона, виртуелна и продужена стварност, могућност да мислима директно комуницирамо са машинама, да људи и роботи разумеју једни друге... Све то су претпоставке, које делују нестварно, као научна фантастика, али и све што сада користимо својевремено су била само – маштања.

Фото Ј. Хоран

Једно од признања у Аустралији

СИДНЕЈСКИ УНИВЕРЗИТЕТ 9. НА СВЕТУ

Област телекомуникација на Сиднејском универзитету, на чијем је челу др Бранка Вучетић, ове године рангирана је на девето место на свету на шангајској листи, а прва је у Аустралији. Шангајска листа, иако неформална, убраја се међу најцењеније и престиж је бити на њој. Сем броја бивших студената, наставника и истраживача који су добитници Нобелове награде и Филдсове медаље, као критеријум се узима и колико је радова запослених било цитирано у најзначајнијим научним часописима света.

ПОЗИВ ПРЕМИЈЕРА КИНЕ ЛИ КЕЋИЈАНГА

- Својевремено сам била у Кини, у погону за градњу паметних кућа и тек што сам се вратила у Сиднеј, добила сам позив да се поново вратим у Пекинг - присећа се др Бранка. - Помало у шали, рекла сам да могу поново да дођем само ако би ме позвао председник Кине. Уследио је одговор, да ми је позив упутио лично премијер Народне Републике Кине Ли Кећијанг. Наравно, отишла сам у ту многољудну успешну земљу, где сам присуствовала прослави кинеске Нове године, коју је организовала њихова влада...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (11)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024