ПЕТАР ВЕЛИКИ ЖЕЛЕО У ЕВРОПУ: Историчар Срђан Граовац о Русији, Источном питању и заштити хришћана на Балкану
ПРЕДАВАЊЕ историчара Срђана Граовца,последње у овој години, примарно се бави Русијом и Источним питањем, што је подстакнуто претходном трибином предавача о Кримском рату. На овај начин предавања се међусобно допуњују, стварајући ширу слику самог историјског феномена и пружајући могућност повезивања Источног питања у целини са данашњим тренутком.
кцнс
Граовац наглашава да је ово питање дуго „оптерећивало међународне односеˮ и да је његов spiritus movens питање судбине Османског царства. Русија је у поменути процес директно инкорпорирана на челу са Петром Великим који је настојао да „Русију укључи у европски политички животˮ.
Однос Русије према Источном питању Граовац дели у неколико историјских етапа.Петру Великом, уз ког се уско веже и „увођење Срба, Грка, Бугара, а на крају крајева и Румуна у Источно питањеˮ, прикључују се потези Катарине Велике, те предавач исцрпно образлаже и анализира ову „прву фазу руског виђења Источног питањаˮ, осврћући се на ратове, потенцијалне савезнике, освајање многих области, као и на указивање Русије као „заштитнице балканских хришћанаˮ.
Друга фаза, условно речено, наступа у XIX веку и маркирана је покушајем Русије да са Црног изађе на Средоземно море. Граовац надаље предочава околности Кримског рата, потом и периода Наполеонових ратова, што повлачи и анализу доба владавине Александра I и касније његовог брата Николаја I, а све у функцији акцентовања кључних вектора руског становишта спрам Источног питања.
Балкански ратови и Први светски рат анализу воде завршетку, када се може рећи да је ово питање са руског аспекта последњи пут начето, јер по избијању Револуције и Грађанског рата оно бива стављено ad acta, остављајући простор образложењу предавача зашто се може сматрати да је „Источно питање суштински решено на штету Русијеˮ.
Предавање историчара мср Срђана Граовца на„Русија и Источно питање" може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
БОНУС ВИДЕО - Уклоњена барикада на Мердару
Препоручујемо
КИСИНЏЕР ОТВОРЕНО ПРИЗНАО: Колективни Запад предвођен САД је у рату са Русијом
28. 12. 2022. у 19:14
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)