"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ: Улазак полиције у стан искључиво "акција" уз основ сумње да се припрема, врши или је извршено кривично дело

Е. В. Н.

19. 12. 2022. у 15:30

ПОЛИЦИЈСКО овлашћење уласка у станове и куће грађана без судског налога, како је предвиђено нацртом нових прописа о унутрашњим пословима, биће као и досад коришћено у складу са Законом о кривичном поступку.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Улазак полиције у стан искључиво акција уз основ сумње да се припрема, врши или је извршено кривично дело

Фото М. Анђела

Предложеним прописом прецизирано је да ће улазак полиције бити могућ и када постоји основ сумње да се припрема, врши или је у приватном објекту извршено кривично дело, као што је тероризам или насиље у породици. Грађанима тиме неће бити угрожена уставом гарантована права.

Једну од највише критикованих одредаба нацрта закона о унутрашњим пословима, која се тиче могућности за улазак полиције у приватни посед грађана, овако виде законописци МУП Србије. Примедбе да ће усвајањем измена бити угрожена уставна права грађана одбијају и тврде да ће предложени прописи полицију учинити ефикаснијом, а грађане безбеднијим.

То је случај, како објашњава заменик секретара МУП мајор Милица Бонџић, са препоруком заштитника грађана која се односи на то да МУП треба да обезбеди да у сваком тренутку може да се утврди идентитет полицијског службеника, чак и када преко униформе, на којој је ознака презимена, носи заштитну опрему. То значи да ће полицајци и на видном месту носити ознаку по којој ће моћи да се утврди њихов идентитет.

Поједина решења у делу јавности у старту су oцењена као неуставна и лоша, а то се највише односи на увођење система видео-надзора за аутоматско препознавање лица. Нацрт закона предвиђа да се сигурносне камере за аудио и видео надзор, какве већ постоје на улицама, користе и за аутоматску детекцију лика, која укључује и обраду биометријских података и телесних карактеристика. Цивилни сектор је упозорио да би полицији на овај начин биле доступне све информације о појединцу - од биометријских до података о кретању. Све то, како се упозорава, повећава ризик од злоупотреба.

ВЕЋА ДИСЦИПЛИНА

ИЗМЕНЕ прописа предвиђају и обавезно изрицање хитне мере привременог одузимања оружја од могућег учиниоца, жртве и других чланова њиховог домаћинства, у случајевима насиља у породици. Циљ ове мере, како објашњавају у МУП-у је спречавање извршења новог кривичног дела. Мимо лупе јавности пролази и предлог да се полицајцима пријављеним за породично или било које друго насиље одузима службено оружје и легитимација.

Мајор Бонџић, међутим, истиче да би новине у прописима помогле решавање проблема нестанака грађана, када су очекивања породица и јавности да се случај што пре реши без последица.

 - У оваквим ситуацијама, уколико применом других метода рада не можемо да пронађемо несталу особу, такав надзор допринео би ефикаснијем и бржем откривању несталих. МУП је успоставио систем који могућност злоупотребе своди на минимум. Предвиђене су све мере заштите - систем видео-надзора биће смештен у просторији са висококонтролисаним приступом, уведен је принцип подељених улога за улазак у систем, бележи се свако коришћење података... Злоупотреба или неовлашћени приступ систему тешка је повреда службене дужности за коју полицијском службенику може бити изречен отказ - објашњава Бонџићева.

Повереник за заштиту података о личности Милан Мариновић каже да прописи забрањују обраду биометријских података, осим у одређеним случајевима, под које би могли да се подведу и разлози које наводи МУП, као што су откривање криминалаца и проналажење особа за којима се трага. Али поставља се питање шта је са осталим грађанима које су камере снимиле.

 - Подаци прикупљени на овај начин не би смели бити коришћени у друге сврхе осим оних који су строго прецизирани законом. Апелујем да се употреби, уколико постоји, мање инванзиван начин да се оствари иста сврха - каже Мариновић.

На удару критике нашла се дефиниција појма отпора, која укључује и пасивни отпор. Примећено је да у нацрту није експлицитно наведено која овлашћења полицијски службеници могу да употребе у оваквим случајевима, па се јавио страх да полицајци могу да примене силу и приликом мирних протеста грађана.

НА УДАРУ критике нашла се дефиниција појма отпора

 - Oваква дефиниција отпора не представља новину у овом нацрту, већ је иста садржана и у важећем закону, као и Закону о полицији из 2005. године. Како до сада није била спорна у примени, нема разлога за паушалне оцене о потенцијалној "опасности" за грађане - каже заменик секретара МУП.

 У Независном синдикату полиције (НСП), као једином репрезентативном у МУП, који је активно учествовао на изради новог нацрта, овакве дилеме немају и подржавају нови пропис.

 - Паушално се износе тврдње да ће полиција, наводно, стално пратити грађане. То је неистина и обмана јавности - кажу у НСП. 

ОПАСНА ОВЛАШЋЕЊА

И АДВОКАТУРА има став о пропису који се тренутно налази на јавној расправи. Виктор Гостиљац, ранији председник Адвокатске коморе Србије, позива на опрез.

- Могућност улажења полиције у стан без наредбе суда већ је регулисана Закоником о кривичном поступку, у случајевима када постоји сагласност станара, позива у помоћ или хапшења учиниоца кривичног дела. Овим Нацртом је, међутим, предвиђена и могућност да полиција може ући у стан без наредбе суда ради обезбеђивања доказа за покретање и вођење кривичног поступка. Таква полицијска овлашћења су опасна - сматра Гостиљац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона