"НОВИ САД ПРЕПОЗНАО ЗНАЧАЈ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ": Удружење “Чепом до осмеха” организовало конференцију “ЕКОСОП 2022” (ФОТО)

Новости онлине

14. 12. 2022. у 15:39

УДРУЖЕЊЕ “Чепом до осмеха” организовало је конференцију “ЕКОСОП 2022” данас у Хотелу “Шератон” у Новом Саду. Теме конференције су биле еколошко социјално предузетништво и заштита животне средине, а поред тематских панела, било је уприличено и потписивање Новосадске декларације разумевања и потребе заједничког деловања за одржив, паметан и инклузиван раст Србије.

НОВИ САД  ПРЕПОЗНАО ЗНАЧАЈ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ: Удружење “Чепом до осмеха” организовало конференцију “ЕКОСОП 2022” (ФОТО)

Фото: Инстаграм принтскрин/milandjuric_gradonacelnik

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић присустовао је отварању, а том приликом је изјавио:

– Данас је за мене диван дан, ова Међународна конференција представила је једну од најважнијих тема на глобалном нивоу, а то је животна средина. Јако је важно да уједињени приступимо организацији ове теме и институционално приступимо томе. Државни органи и привреда треба да буду укључени, а и они који највише позитивно критикују, да би нам било свима боље, а то је цивилни сектор без ког не можемо бити укључени у доношењу што бољих решења што се тиче заштите животне средине. Град Нови Сад је препознао значај животне средине и пројеката који на то утичу. Током ових 10 година град је уложио преко 3 милијарде динара на пројекте који се тичу екологије. Први смо град који је покренуо пројекат циркуларне економије са јавним предузећем, конкретно је у питању ЈКП “Градска чистоћа” где смо изградили простор за прераду отпада Града Новог Сада. Организацији “Чепом до осмеха” желим да наставе даље да раде и постоје, драго ми је што су прерасли из једне новосадске организације у једну државну. Организација је такође дечаку Лазару Живковићу уручила инвалидска колица како би могао несметано да обавља своје животне активности и хвала им на томе. Град Нови Сад ће увек бити ту да помогне и да пружи подршку овако важним конференцијама.

Фото: Инстаграм принтскрин/milandjuric_gradonacelnik

Конференцију је отворила Вања Петковић, председница удружења “Чепом до осмеха” која је истакла:

– Имали смо за циљ окупљање свих релевантних партнера у потписивању Новосадске декларације која ће нас уствари све ујединити, јер је потекла из Новог Сада као и цела ова организација. Појачањем дијалога како би се привреда, организације цивилног друштва и јавног друштва укључили како бисмо сви заједно унапредили нашу животну средину. Ми ћемо се као потписници трудити да ојачамо организације цивилног друштва да буду релевантни сарадници институцијама и да на тај начин имамо бољу животну средину. Данас смо уручили 69. помагало акције “Чепом до осмеха” које смо обезбедили уз подршку ЈП “Војводинашуме” и кроз пројекат “Свака лименка се рачуна” и тиме је наш Лазар Живковић из Ниша добио електромоторна инвалидска колица која ће му помоћи у функционисању. Хвала сваком појединцу и свима који сакупљају пластичне чепове, такође, велико хвала свим волонтерима, координаторима, јер кључ је у тиму и партнерству. Ујединимо се сви и освестимо значај очувања средине у којој живимо јер ће нам само тако свима бити лепше!

Такође, догађају је присуствовао Синиша Митровић из Привредне коморе Србије, као и Роланд Кокаи, директор ЈП “Војводинашуме” који је овом приликом указао на значај учествовања у здравим иницијативама као што је потписивање ове Новосадске декларације о заштити животне средине.

За крај, обратила се Милица Павков-Хрвојевић, деканица Природно-математичког факултета која је објаснила колико је значајно што је факултет, на чијем је челу, део овог пројекта и што је имала част да потпише декларацију која ће потпомоћи решавању овог глобалног проблема који утиче на све нас. Иницијатива “Чепом до осмеха” показује да је све могуће и да је рециклажа у правом смилу те речи могућа, кроз коју се сакупило 870 тона пластике и грађани су се едуковали о могућностима рециклаже. Показали су да нису лењи и да су вољни да рециклирају, буду хумани, солидарни и одговорни када за то постоји довољно јак мотив, а шта је већи мотив од дечијег осмеха – казала је деканица и додала да је највише чини поносном то што је ова иницијатива потекла из академске средине, из ПМФ-а јер је Вања Петковић завршила студије екологије на истом том факултету, а сада је студент на департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине. Такође, навела је да ће ПМФ уложити све људске и академске ресурсе да учини животну средну здравијом за све нас.

(нсуживо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана