ЗА 3.5 МЕСЕЦА КАМЕРЕ СНИМИЛЕ 86.000 ПРЕКРШАЈА: "Новости" у контролној соби саобраћајне полиције у Београду, где прате стање на путевима

Сњежана Видачковић

20. 11. 2022. у 08:30

ЦРНА статистика на српским друмовима, у дану када се широм планете обележава Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода, не бледи.

ЗА 3.5 МЕСЕЦА КАМЕРЕ СНИМИЛЕ 86.000 ПРЕКРШАЈА:  Новости у контролној соби саобраћајне полиције у Београду, где прате стање на путевима

Фото З. Јовановић

Од почетка године у удесима широм Србије погинуло је 485, а повређено 16.000 људи. Међу страдалима је 11 деце, 111 младих, 118 старијих особа... Годинама уназад, јул је месец у којем се највише живота изгуби на нашим путевима.

Упозоравају ово саобраћајни полицијаци МУП Србије који стање безбедности саобраћаја на територији целе земље, али и прекршаје које чине возачи, прате надзорним камерама. Уз помоћ аутоматске детекције, само од 1. августа написано је чак 86.000 прекршаја, а како за "Новости" појашњава Златко Беленцан, помоћник начелника Управе саобраћајне полиције МУП, на првом месту је недозвољена брзина, затим невезивање појаса, коришћење мобилног телефона у току вожње, истек важења регистрационих таблица...

Управо у контролној, односно тзв. ситуационој соби где камере прате возила на београдским улицама и свим фреквентним локацијама, разговарамо са Беленцаном који нам каже да се у овој просторији ради сваког дана у години, 24 часа:

- Прва смена на радном месту је већ у седам ујутро, када им колеге из ноћне предају извештај о броју саобраћајних незгода, битним детаљима, задацима који су планирани за тај дан.

На великим екранима, чисто и јасно заједно са искусним саобраћајцима пратимо возила на Панчевачком и Бранковом мосту, Газели, Славији, потезу око Аде, новобеоградским булеварима. Као на длану нам је и простор испред државних објеката.

- Аутоматска обрада подразумева да се прекршај уочи на неком месту, да се затим пренесе снимак оператерима који га обрађују и расветљавају - објашњава нам Беленцан.

- По регистарским таблицама установи се врло брзо о којем је возилу реч, провери се да ознаке нису промењене или фалсификоване, те се утврђује власништво. Шаље се акт власнику да се изјасни ко је тог дана управљао возилом, он нам одговара у року од осам дана. У зависности од саме ситуације, попуњава се прекршајни налог или се пише пријава.

Имали смо случај да је неко возило направило прекршај... ми га тражимо путем ових портала. Видимо где је био, после увежемо путању, направимо анализу што касније доприноси расветљавању и скраћује цео поступак.

Софтвери ових камера толико су моћни и прецизни да мере и просечну брзину између два места контроле. Региструје се она која је највећа и у зависности од тога колико је прекорачење, изричу се мере. Казне важе и за стране возаче који су, поготово током летњих месеци, истиче наш саговорник, веома бахати на нашим путевима и неретко јурцају и до 200 километара на сат.

- Страни држављани се процесуирају по хитном поступку и највише се кажњавају због недозвољене брзине - истиче помоћник начелника Управе саобраћајне полиције.

- Они још увек не схватају колико је наш систем озбиљан, доста се слободно понашају нарочито када уђу из зоне ЕУ. Када прођу Хоргош, мисле да су на територији која није уређена онако како би требало да буде. Морам да кажем да је стање безбедности саобраћаја на српским ауто-путевима и коридорима много боље него у претходном периоду. И даље се највише гине на територији насељених места.

Најугроженија категорија учесника у саобраћају су возачи који често својим небезбедним и непрописним понашањем проузрокују саобраћајне несреће у којима буде страдалих.

Фото И. Маринковић

Фото Г. Шљивић

Фото П. Милошевић

Беленцан каже да је ове године, у односу на претходну, погинуло 11 одсто мање старијих људи, бициклиста за десет, а пешака за седам одсто. Ипак, подаци упозоравају да је од јануара до новембра страдало више деце и младих него у истом периоду 2021.

- Малишани највише страдају као путници, што је поражавајуће за родитеље, јер небезбедно превозе децу у аутомобилима. Односно, дечја седишта се још увек не користе онако како је то прописано, или се малишани превозе на неадекватан начин. И пешаци доприносе свом страдању тако што се не крећу коловозом на безбедан начин. Поготово када прелазе улицу, користе слушалице и мобилне телефоне на пешачким прелазима, који нису дозвољени.

Осим брзине, припадници Саобраћајне полиције контролишу да ли су возачи под дејством алкохола или психоактивних супстанци. Тако ће бити и наредних дана, када се очекује за воланом већи број људи који су попили неку кап више.

- Саобраћајна полиција се бави безбедношћу и желимо да баш у тим данима спречимо неког да изазове саобраћајну несрећу у којој би можда било страдалих. Присутни смо на свим путним правцима у Србији, а осим уређаја за мерење нивоа алкохола у организму возача, имамо и дрога тестове јер је све више оних који под дејством опијата седају за волан.

Управа саобраћајне полиције МУП и овог 20. новембра скреће пажњу на катастрофалне последице које страдање у незгоди на путу оставља на појединце и њихове породице, али и на друштво. Такође, на Дан сећања на жртве саобраћајних незгода МУП апелује на све грађане да одговорним понашањем и поштовањем прописа дају допринос заједничком циљу - очувању живота свих учесника у саобраћају.

ЗИМСКЕ ГУМЕ

ЗИМИ је број саобраћајних несрећа шест пута већи него лети. Било да је на путу снег, лед, расквашен снег или само вода, зими гуме слабије приањају и имају знатно смањене укупне перформансе. Беленцан подсећа возаче да су зимске гуме на возилима обавезне од 1. новембра до 1. априла.

- Ако се крећете брзином од 50 километара на сат, зауставни пут је 25 метара. Уколико немате адекватне пнеуматике, зауставни пут биће много већи - упозорава возаче наш саговорник.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

Коментари (0)

ВРЕМЕ ЈЕ ЗА СПЕКТАКЛ – ДРУГА ШАНСА ЗА МИЛИОНЕРЕ ИЛИ 15. ТИТУЛА ЗА КРАЉЕВЕ? Погледајте шта нас очекује у финалу Лиге шампиона!