НА КОЊУ КРОЗ ПЕШЧАРУ: Београђанка Ивана Меклвејн пре две деценије дошла у Девојачки бунар и направила оазу за себе и своје љубимце (ФОТО)

Јелена Ј. Баљак

13. 11. 2022. у 12:11

БЕОГРАЂАНКА Ивана Меклвејн обишла је добар део света. Живела је у Ираку, Дубаију, Абу Дабију и Великој Британији, али је после вишегодишњег лутања по пустињским пределима Блиског и Средњег истока свој мир пронашла у тзв. европској Сахари - у Делиблатској пешчари.

НА КОЊУ КРОЗ ПЕШЧАРУ: Београђанка Ивана Меклвејн пре две деценије дошла у Девојачки бунар и направила оазу за себе и своје љубимце (ФОТО)

Фото Приватна архива

Пре скоро две деценије, када живот на селу и у природном амбијенту није био популаран као сада, она је открила Девојачки бунар, излетиште у јужнобанатској општини Алибунар, и ту оформила своје имање. Објекат старе, пропале кафане, која је деведесетих година прошлог века надалеко била чувена по коцкању, најпре је претворила у оазу за себе и своје коње, а пре три године је тај амбијент почела да дели и са све бројнијим посетиоцима.

- Мештани и гости нас називају ергелом, иако је ово, заправо, мала штала са, тренутно, седам коња, који ту не бораве истовремено. Ипак, тај назив се одомаћио зато што једини у Девојачком бунару имамо школу јахања и туристима нудимо јединствено јахање кроз природу - истиче Ивана Меклвејн, иначе лиценцирани тренер коњичких спортова.

Цело имање посвећено је управо коњима, који су њена пасија још од 13. године.

- Јахање ме је заинтересовало када сам се са породицом преселила у Ирак. Тамо сам добила коња арапске расе, који се звао Карабан, а свог првог коња купила сам 1995. године. Од тада константно имам барем једно грло на своје име. За новац који сам досад уложила у ове животиње могла сам да купим 6-7 станова у Београду, али не жалим. Ово је више од љубави - објашњава нам Ивана, која у Девојачки бунар углавном долази викендом.

Овде се налазе штала, двориште, базен и полигон за јахање. О коњима свакодневно брине Иванин некадашњи ученик Александар Симић (25) из Бора, који је пролетос, без много двоумљења, заменио родни град за ову ризницу здравог ваздуха и непоновљиве природе.

- Делиблатска пешчара заиста пружа невероватна искуства, нарочито за коњички спорт. Терени су изузетни, јер је свуда песак. Коњима одговара то мекано тло. И гости кажу да им је посебан доживљај када јашу по неутабаним песковитим стазама, које кривудају кроз густу шуму. Тај спој заиста треба доживети - наглашава Александар, такође лиценцирани тренер коњичког спорта.

Управо због њихове стручности овде осим туриста долазе и деца која се баве коњичким спортовима. Они ту имају прилику да, уз часове јахања, науче и како се коњи негују и које су њихове потребе, као и да их сваког јутра прошетају кроз јединствене пределе Девојачког бунара, јер је коњима свакодневно кретање неопходно.

ДОКТОР И ПРЕГОВАРАЧ

ИВАНА Меклвејн је ћерка некадашњег министра грађевинарства и угледног инжењера мостова Дејана Ковачевића, на чија дела је изузетно поносна (мост Газела, мост на Крку, обнова старог моста у Мостару, брана на Ђердапу). Завршила је три факултета - Медицински факултет, Полицијску академију и Академију за коњичког тренера у Лондону. Запослена је у Управи граничне полиције као инспектор, а чланица је и специјализованог преговарачког тима МУП. Упечатљиво презиме "дугује" бившем супругу, Шкоту.

СТАЗЕ ЗА СВАКОГА

ГОСТИ могу да изаберу неку од три стазе за шетњу на коњима. Најкраћа стаза има око километар и намењена је деци и онима који први пут јашу. Друга стаза је дугачка 3,5 километара. Те туре води Александар, држећи коње на повоцу. Најдужа стаза има 5,5 километара и намењена је искусним авантуристима, који могу самостално да јашу у друштву Александра и његовог коња.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)