ДЕО МЕНЕ ОСТАО У СРБИЈИ, А ДЕО ЈЕ СА МНОМ У ЛОНДОНУ: Шкотска докторка Изабел Хатон спасавала Врањанце од тифуса и грознице

Ј. СТОЈКОВИЋ

11. 11. 2022. у 08:00

"НАЈЛЕПШЕ дане свога млађаног живота провела сам у Србији. Део себе оставила сам у Србији. Део Србије живи са мном у Лондону", рекла је о Србији др Изабел Емсли Хатон, жена чије је име уписано златним словима у историји града Врања.

ДЕО МЕНЕ ОСТАО У СРБИЈИ, А ДЕО ЈЕ СА МНОМ У ЛОНДОНУ: Шкотска докторка Изабел Хатон спасавала Врањанце од тифуса и грознице

Фото Wikipedia

За седам месеци боравка у Врању, јединица "Америка", болнице жена Шкотске, на челу са тридесетогодишњом др Изабел Емсли Хатон, лечила је скоро 2.600 рањеника и 11.000 цивила. Забележено је да се успешно борила са тифусом и шпанском грозницом, а Врању оставила прву "озбиљну болницу". Због свог несебичног залагања и рада др Хатон је добила Орден Светог Саве и Орден белог орла. Занимљиво је да се њен лик нашао на поштанској маркици која је објављена 2015. у серији "Британске хероине Првог светског рата у Србији".

- По ослобођењу Врања од Бугара, 4. октобра 1918. године, долази и до покушаја нормализације стања у граду. Услови живота после три године окупације су били веома тешки и недостајало је свега. Једна од последица рата је било избијање нових епидемија тифуса, као и појава шпанске грознице - каже историчар Ненад Стојиљковић.

Према његовим речима, историјски подаци показују да је управо у таквим условима у Врању радило само неколико лекара и медицинских сестара, а требало је збринути велики део болесног и ратом исцрпљеног становништва. Управо због тога је Болница шкотских жена - једница "Америка", предвођена др Изабел Емсли Хатон, била упућена у Врање, где је свечано дочекана средином октобра 1918. године.

- Јединица састављена од 11 лекара и 40 медицинских сестара радила је годину дана и помагала је Врањанцима онда кад је било најпотребније, првенствено у сузбијању шпанске грознице и тифуса. Касније су радили и на пружању опште медицинске, хируршке, гинеколошке, педијатријске и инфективне помоћи становништву. Др Хатон је основала рендгенолошко одељење, операциону салу, лабораторију и апотеку - набраја Стојиљковић.

Споменици посвећени британским медицинарима у Врању, Фото Ј. С.

На иницијативу ове докторке, јединица састављена од жена успела је да од старе касарне оронулих соба из пепела подигне болницу налик на оне у Британији. Јединица "Америка" напустила је Врање 16. октобра 1919. године. Међутим, пре одласка, готово цела болница са опремом, хируршким инструментима, лабораторијом поклоњена је Врању.

Докторка која је са својих тридесет година радила даноноћно, дајући немерљив допринос у борби за сваки људски живот, свој ратни ангажман је завршила на командној позицији у јединици стационираној у Београду, 1920. године.

После рата Изабел је кратко време радила на неговању деце на Криму. Одатле је преузела управу над болницом у Севастопољу, али је ту активност прекинуо Руски грађански рат. Повукла се у Константинопољ, одакле је водила кампању помоћи руским избеглицама. Ту је и упознала свог будућег супруга Томаса Хатона. Током Другог светског рата, заједно са својим супругом лордом Хатоном, била је стационирана у Индији. Ту је управљала организацијом Црвеног крста.

Медицинска школа у Врању већ две и по деценије носи име чувене докторке, а нове генерације медицинара које се образују у овој установи најпре науче лекцију хуманости и несебичности коју је у овом граду својим радом одржала докторка Хатон. Испред Дома здравља подигнут је споменик женама Шкотске, где се у њихову част сваке године полажу венци.

Оздраве, па одмах запевају

ДОКТОРКА Хатон је радо делила своје утиске о Србији и много је занимљивости о српском народу забележено у литератури. Једна од њих се односи и на песму "Тамо далеко".

- Чим се Србин опорави, он пева и игра. То је било у његовој природи, саставни део његовог живота, као што је била природна ствар обрађивати земљу. Њихова омиљена песма била је "Тамо далеко". Песма говори о томе како су напустили своју земљу и изражава чежњу за кућом. Неке од нас жена певале су заједно с војницима, и кроз ту песму с многобројним стиховима заволела сам тај лепи језик - забележила је др Хатон.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (2)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)