ВАЉКАСТИ ЦРВ "НАПАО" ДЕЦУ У ВРТИЋУ: Заражено 10 малишана - Родитељи, обратите пажњу на ове симптоме

Биљана Ристивојевић

31. 10. 2022. у 09:59

У САМО једном београдском вртићу деца су заражена цревном инфекцијом, коју је код њих изазвао ваљасти црв.

ВАЉКАСТИ ЦРВ НАПАО ДЕЦУ У ВРТИЋУ: Заражено 10 малишана - Родитељи, обратите пажњу на ове симптоме

Фото: Pixabay

Како кажу у Заводу за јавно здравље у Београду, заражено је 10 деце, и ово је 8. епидемија болести прљавих руку од почетка године. 

Наиме, од почетка године било је укупно 8 епидемија, укључујући и ову,  и укупно је било 74 инфицираних услед слабије хигијене руку.

- Последња епидемија пре ове била је 23. септембра - наводе у Заводу.

Узрочник ове болести прљавих руку је ваљкасти црв - ентеробиус виермицуларис.

- Он је изазивач. Једини домаћин овог ваљакстог црва је човек, преноси се фекално-орално и, такође, може и преко одеће и играчака. Зато се најчешће јавља у најмлађим вртићким групама, које још нису добро научиле да перу руке - објашњавају у Заводу.

Додају да су симптоми изражени ноћу.
- Симптоми су болови у стомаку, свраб око ануса и видиљиви паразити у столици. Често може да прође потпуно асимптоматски. Отркије се тако што се виде паразити у столици. Оно што је занимљиво најчешће се симптоми јављају ноћу, деца су узнемирна, немирна су док спавају. Може се испољавати смањеним апетитом и губитком телесне тежине. Како би се све то почистило, користе антихелминтни лекови. Одећа и постељина се морају добро дезинфиковати док се црви потпуно не избаце - кажу у Заводу за јавно здравље Београд, и још додају да се болест манифестује појавом малих белих паразита у столици, које је лако препознати.

(Телеграф)

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од 45 и плаћаћемо је још

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још

ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.

13. 12. 2025. у 15:33

Коментари (1)

ДРЖИ ИМ ПРЕДАВАЊЕ О МОМЦИМА: Вујадин запретио ћеркама - Мирка открила детаље из породичног дома