ДО ПОСЛЕДЊЕГ АТОМА СНАГЕ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ: Психолошка подршка запосленима у ковид-болници у Крушевцу даје добре резултате (ВИДЕО)

С. Бабовић

27. 10. 2022. у 09:24

ОРГАНИЗОВАНА психолошка подршка медицинским радницима почела је недавно у ковид-болници у Крушевцу, сазнају "Новости".

ДО ПОСЛЕДЊЕГ АТОМА СНАГЕ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ: Психолошка подршка запосленима у ковид-болници у Крушевцу даје добре резултате (ВИДЕО)

Фото С. Бабовић

Заједничко дељење искустава у раду са тешким пацијентима и двогодишња борба за њихове животе, већ је за неколико месеци почело да даје резултате у овој установи, где је од отварања, децембра 2020, психолог радио са пацијентима и запосленима кроз индивидуалне сеансе.

Марија Живадиновић, психолог ковид-болнице, предочава за "Новости" да се често, при помену менталног здравља, заборавља колико су здравствени радници у посебном ризику.

Они још раде у ванредним околностима, са веома тешким пацијентима.

- Синдром сагоревања је откривен 1980, управо код здравствених радника - напомиње Марија Живадиновић.

- Емоционална исцрпљеност, размишљање о промени посла само су неке од могућих назнака тог стања. Новија клиничка истраживања показала су да су запослени у ковид-болницама у већем ризику од добијања синдрома изгарања, због тежине посла и тешких клиничких слика пацијената.

У интензивној нези боре се за сваки дах болесника, Фото С. Бабовић

Искуствене групе раде са од три до осам чланова. Медицински радници затражили су да заједно говоре и деле све што су проживели и још проживљавају у борби са вирусом корона.

- Имају прилику да својим искуствима дају смисао и деле их са неким ко је прошао исте или сличне ситуације - појашњава саговорница "Новости". - Они су изузетно мотивисани да уче, доста су почели да читају о психологији, додатно се усавршавају и своја знања примењују у раду са пацијентима.

Медицински радници који раде са психологом имају заштићен идентитет овом приликом, али су "Новости" ипак успеле да добију јаснију слику о стресу са којима се суочавају од њихових колега који још размишљају о саветовањима са психологом.

Физиотерапеуткиња Ана Богојевић је прошле године доживела велику трагедију. У ковид-болници, где несебично помаже пацијентима да се опораве и након мучне болести стану на своје ноге, изгубила је оца.

- То је траума која ће ме пратити - сведочи Ана за "Новости".

- Уз подршку колега и тимски рад, успевам да оставим то иза себе када радим са пацијентима. Идем даље, борим се за друге очеве.

Анин колега Иван Милошевић сведочи колико је тешко радити са непокреним или тешко покретним пацијентима, у пуној "ратној" опреми: скафандеру, маскама, рукавицама...

- У време делта соја, највише смо радили плућну рехабилитацију, када се пацијент скине са машине, учимо га да поново дише - каже Иван Милошевић, физиотерапеут. - Болесника који су код нас лежали месец и више дана, поново су учили да корачају. Та срећа када проходају треба да се види и доживи...

Марија Живадиновић, Фото С. Бабовић

Откако је преовладао омикрон сој, који је у крушевачку болницу углавном сместио најстарију популацију, физиотерапеути раде и рану физикалну рехабилитацију. Ту су пацијенти који су доживели прелом кука, мождани удар или су се спремали за неку интервенцију због основне болести, па добили ковид и потом су транспортовани у ову болницу.

Ожиљке код медицинара остављали су и излечени и неизлечени пацијенти. Болеснима су били савезници у борби за сваки дах, заборављајући притом, да и сами треба да дишу. Последице те двогодишње борбе осећају данас. Верују да ће им психолог помоћи да и из ње изађу као победници.

НАЈТЕЖА БОРБА ПРОШЛЕ ГОДИНЕ

ПИК у ковид-болнци био је августа прошле године, када су дневно лекари примали и по 50 пацијената. У тим данима, борили су се за живот од 400 до 450 пацијената. Дешавало се да готово сва места на интензивној и полуинтензивној нези буду попуњена. Пацијенти са са минималном шансом да преживе, пристизали су у ову установу. Многи су реанимирани и на самом улазу у болницу. Борба у последњем таласу, иако је блажи по броју заражених, суочила је медицинаре са новим изазовима, комплексним стањима код старијих пацијената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

НЕСВАКИДАШЊЕ ИСКУСТВО ЈЕДНОГ ДОСТАВЉАЧА: Не знам да ли да бацим оне кесе и клиснем низ степенице, или да стоички сачекам...