ПОЖАРЕВАЧКА РОК ИСТОРИЈА: Енциклопедија "Укоричена музика"

Душанка Новковић

23. 10. 2022. у 07:45

ЧУВЕНЕ шездесете године у Пожаревцу, осим рушења старе Табачке чаршије и отварања галерије чувене Милене Павловић Барили, обележила је и рок музика, која се, у мањој или већој мери, одржала све до данас.

ПОЖАРЕВАЧКА РОК ИСТОРИЈА: Енциклопедија Укоричена музика

Фото Д. Новковић

Почетке рок сцене, али и њен каснији развој, од заборава је сачувао Драги Ивић који је, уз сарадњу Тијана Поповића, недавно објавио књигу "Укоричена музика - историјат рок музике и дискотека пожаревачког краја".

У овој драгоценој градској хроници, наведен је податак да је Пожаревац, рачунајући и данашње, имао чак 171 рок бенд. Први се појавио 1960. године, под именом "Дијаманти". У њему је било и трубача, што је нетипично за рок, а први класични рок бенд основан је 1963. године - ВИС "Плитки џепови". Међутим, записа о њима нема, зна се само да су у њему били и Зоран Бата и Бобан Калупчић.

Те, 1963. године, појавили су се и "Синови Сунца", окупљени око браће Радосављевић и Мирослава Минкека, сви, у просеку, стари 15 година. Затим следе "Хелиони", "Марке", "Скромни", "Тајфун", "Самсон", "Хелп", као и "Клуб шест", познат по летњим свиркама на градском базену. Музицирали су и "Пут", "Делта 4", "Душевно стање", "Електрични пилићи", "Танка црева и Кристијан", "Зевс", "Актер", "Чврге", "Импулс", "Аурора", као и "Баш челик", који је први објавио и ЛП плочу.

Фото Д. Новковић

Прва дискотека отворена је у старој гимназији 1968. године, а за њом следе "Поло", "Југи", "Ђовани", "Галаксија", "Кармал", "Амор", "Гаудеамус".

- Паре су пристизале у џаковима, ишло се једном месечно у Минхен за нову опрему и плоче - сећа се Ивић рада дискотеке "Флеш" у новом Дому културе.

Дискотека не би било без дискофила и њихових богатих фонотека. Међу њима су били Ниџа Димитријевић, наставник математике и рукометни голман, др Буца Благојевић, Мирослав Станисављевић, подофицир, Срба Стојановић, џезер и адвокат.

- И рокенрол је пролазио кроз кризе. Највећа је била током експанзије дискотека.

Фолкотеке су, такође, нанеле значајне ударце и штету. Али, увек је излазио из њих, захваљујући неком новом правцу или новим ентузијастима - закључује оптимистично Ивић на крају своје књиге. Рок сцена Пожаревца, иако скромнија, опстаје и у 21. веку. Баш као и њена "Мајска гитаријада", коју је покренуо сада покојни новинар Миле Вељковић, као шансу за пробој неафирмисаних рок бендова.

Корице књиге, Фото Д. Новковић

ЧОЛА И "ЧЕТИРИ М"

У ВРЕМЕНУ пре кафића, млади у Пожаревцу излазили су на свега неколико места. Међу њима је био и Дом ЈНА где су се, по правилу, слушали изванредни музичари који су овде служили војни рок - већина из "Четири М", момци из "Седморице младих", Боба Стефановић, Здравко Чолић...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду