ХРВАТСКА ДА ВРАТИ ИЛИ ПЛАТИ: Апел Скупштини савета Европе због Загреба и отимачине српске имовине

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

17. 10. 2022. у 09:00

ВИШЕ од 30 година надамо се да ће правда тријумфовати. Веровали смо у владавину права.

ХРВАТСКА ДА ВРАТИ ИЛИ ПЛАТИ: Апел Скупштини савета Европе због Загреба и отимачине српске имовине

Одмаралиште у Башким Водама, Фото В. Ћирић

Зато су неки оштећени чланови Удружења "Одузета имовина" користили легалну судску заштиту, покушавајући да врате имовину у коју су инвестирали у Хрватској за време СФРЈ.

Нажалост, политика и формалистичка примена важећих прописа су доминирали у судском одлучивању.

Овим почиње Апел петнаестак удружења правника, професора права, адвокатских канцеларија и оштећених предузећа, послат парламентарцима Скупштине Савета Европе, у ком сугеришу да Загреб потпише споразум са оштећенима, а заузврат они су спремни на уступке.

- Можда су дискриминаторска Уредба из 1991. године о ограничењу располагања страном имовином и дискриминаторски Закон из 1992. о одузимању стране имовине у Хрватској били легитимни у време када су донети. Међутим, након ратификације Бечког споразума о питањима сукцесије из 2004, постали су нелегитимни и у директној колизији са важећим међународним правом - наводи се у Апелу.

Даље се каже да се оправдано очекивало да Европски суд за заштиту људских права у Стразбуру пружи одговарајућу заштиту применом ратификованог Анекса Г Бечког споразума, међутим, Мало веће Суда упутило је да се спор између приватног акционарског друштва из Србије и Хрватске реши билатералним споразумом Хрватске и Србије, која није странка у спору! Загреб, притом, не само да није заинтересован за билатерални споразум, већ игнорише иницијативе из Србије целу деценију.

Осим тога, не поштује ни свој Закон о закључењу и извршавању међународних уговора.

Некадашња зграда Југобанке у Сплиту, Фото Google street

Према члану 36 тог прописа, надлежни управни орган одговоран је за извршавање преузетих обавеза закључењем и ратификацијом међународног споразума. Непоступањем хрватских органа по закону оштећени су бројни људи, укључујући грађане хрватске националности из БиХ и Војводине.

- Наведено понашање једне чланице Савета Европе и ЕУ не само да је противправно и неправедно, већ је и неморално - децидирани су потписници Апела.

- Скоро 20 година оштећени, поред "просте штете", трпе и "изгубљену добит" и затезну камату. Зато би за Хрватску било рационално да надлежни управни орган са оштећеним правним лицем закључи споразум (уговор или поравнање) о новчаном обештећењу, уз евентуалну партиципацију фактичког корисника одузете стране имовине. У споразуму би се могла искључити исплата затезне камате и изгубљене добити, а може се предвидети и репрограмирање исплате новчане обавезе накнаде штете у случају да натурална реституција није могућа.

Потписници подсећају да у Србији и БиХ располагање имовином страних правних лица, па и оних из Хрватске, није ограничено, нити су лишени права својине. Зато очекују да Скупштина Савета Европе препоручи својој чланици да поштује међународним споразумом преузету обавезу.

ПОТПИСНИЦИ ЗАХТЕВА

АПЕЛ су подржали: Удружење правника Србије, Институт за упоредно право, Удружење правника у привреди Србије, Мултидисциплинарни центар за подстицање интеграционих процеса и хармонизацију права, ТП "Младост турист" д.о.о, "Пројурис", Феријални савез Србије, Редакција часописа "Савремена управа и правосуђе", адвокатске канцеларије Андрић, Тодоровић, Владана и Вукашина Ристића, академик проф. др Борис Кривокапић, академик проф. др Мирко Васиљевић, академик проф. др Витомир Поповић, адвокат др Миодраг Пауновић, проф. др Илија Бабић и др.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (8)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)