БАНАТСКЕ ОРГУЉЕ ПОНОВО ЋЕ ИМАТИ БОЖАНСТВЕНИ ЗВУК: Православац плаћа реконструкцију у римокатоличкој цркви у Вршцу

Јелена Ј. Баљак

03. 10. 2022. у 13:00

НАЈВЕЋЕ оргуље у Банату, које се налазе у импозантној римокатоличкој цркви Светог Герхарда у Вршцу, кренуле су на дугоочекивани пут - у мајсторску радионицу, у којој ће први пут за 109 година постојања бити потпуно реконструисане.

БАНАТСКЕ ОРГУЉЕ ПОНОВО ЋЕ ИМАТИ БОЖАНСТВЕНИ ЗВУК: Православац плаћа реконструкцију у римокатоличкој цркви у Вршцу

Фото Ј. Ј. Баљак

Те захтевне и временски дуге радове извешће домаћа оргуљарска радионица L 'orgue из Бачке Тополе, а финансираће их један вршачки православац.

Реч је о инвестицији од 176.000 евра, коју је вршачки жупни уред годинама покушавао да реализује, с обзиром на то да су оргуље заиста биле у лошем стању. Чак су и грађани, који нису само католичке вере, пре деценију основали удружење "Пријатељи вршачких оргуља" не би ли прикупили потребна средства, али је и то било без успеха. Зато млади вршачки жупник Ален Палатинуш позив садашњег дародавца, који је самостално решио да овом грациозном инструменту подари нови живот, сматра божјим чудом.

Цеви су спаковане за Бачку Тополу, Фото Ј. Ј. Баљак

- Последњу интервенцију на нашим двомануeлним оргуљама, које имају 35 регистара и преко 2.000 дрвених и металних цеви, извели су мајстори из Печуја давне 1995. године.

Временом су регистри почели да отказују. Готово половина није радила, док су се цеви раштимале и напуниле прашином, што је утицало на квалитет звука. Дуго смо се борили да их макар очистимо и наштимујемо, а чињеница да ћемо их сада комплетно реконструисати прави је благослов - каже Палатинуш, за "Новости".

Жупник Ален Палатинуш, Фото Ј. Ј. Баљак

Очекује се да ће радови трајати две до три године. Осим основних интервенција, биће направљене и потпуно нове цеви за први ред оргуља, које, у ствари, представљају украс.

Тек свака друга је у функцији.

- Те цеви, које су изворно направљене од легуре калаја и олова, биле су поскидане 1918, током Првог светског рата, да би од њих правили муницију. Од тада се ту налазе цеви од обичног лима, од ког се праве олуци, који не може да пружи ни приближан звук као легура - објашњава жупник.

Канторица Елизабета Хорват, Фото Приватна архива

- С обзиром на то да је легура скупа, мајстори ће нове цеви сада израдити од материјала грило, који се користи само за оргуље. Он има исти сјај и даје исти звук као легура.

Док реконструкција буде трајала, Вршчани ће се служити електронским оргуљама из Италије, које су и раније користили током свакодневних литургија. На правим оргуљама се свирало само за недељну свету мису. Тај посао је у Цркви Светог Герхарда више од пола века радио кантор Јанош Ловаса. Њега су пре неколико година наследиле две даме - Вршчанка Кристина Добросављев, иначе православка, и Гизела Хорват из панчевачког села Војловица, које су свирале само недељом.

Фото Жупа Свети Герхард

ОПРОШТАЈ

ПРЕ него што су мајстори почели да скидају цеви и да их транспортују у Бачку Тополу, свештеници и верници су се 14. септембра, на Крстовдан, опростили од вршачких оргуља на достојан начин и то у присуству зрењанинског бискупа Ласла Немета. Последњи акорд одсвирала је канторица из Сланкамена. Када нови-стари инструмент буде враћен у вршачку цркву биће приређен гала концерт.

Фото Ј. Ј. Баљак

ПОРОДИЦА ВЕГЕНШТАЈН

ЦРКВА Светог Герхарда је највећи и најлепши римокатолички верски објекат у Србији. Саграђена је 1863. на темељима некадашње џамије. Звуци оргуља њоме одјекују од 1913, када их је по наруџбини Удружења вршачких виноградара направила чувена градитељска породица Вегенштајн из Темишвара. Због свог изворног изгледа, оне су често служиле мајсторима из Мађарске и Србије као модел за поправку других Вегенштајнових оргуља у региону. Такође, захваљујући њима у овој богомољи су наступали и бројни оргуљаши, хорови, гудачи и познати оперски певачи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!