ЗА СЕКСУАЛНЕ НАПАДЕ ЛАНЕ ОСУЂЕН 241 ПРЕСТУПНИК: Треба ли пооштрити казне за силоватеље, или увести надзор и праћење?

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

25. 09. 2022. у 09:00

ИНФОРМАЦИЈА да је недавно Игор М. из Београда, вишеструки повратник, пуштен из затвора "Нова скела", пошто је издржао петнаестогодишњу казну због силовања, недозвољене полне радње и шест разбојништава поново је у јавности покренула лавину питања.

ЗА СЕКСУАЛНЕ НАПАДЕ ЛАНЕ ОСУЂЕН 241 ПРЕСТУПНИК: Треба ли пооштрити казне за силоватеље, или увести надзор и праћење?

Фото Shutterstock/ilustracija

Игор је први пут напаствовао жене 1992, када је за само три дана напао њих девет, од којих је четири силовао. На слободу је изашао 2001, када је, после само месец дана, опет силовао девојку, две напао и починио осам разбојништава. Због тога је у затвору био скоро шест година. После одлежане казне, идентична дела је починио и 2007, па је наредне године осуђен на петнаестогодишњу робију.

Статистика каже да у последњих пет година имамо тренд пораста и броја пријављених кривичних дела против полне слободе, и већи број оптужница и осуда. Само за силовање, према подацима Републичког завода за статистику (РЗЗС), прошле године осуђено је 25 људи, сви на затворске казне. Двоје је осуђено за обљубу над немоћним лицем, 12 за обљубу над дететом, 59 за недозвољене полне радње.

- Укупан број осуђених за сва дела против полне слободе у 2021. години је 241 особа, на основу 277 оптужница, односно 498 кривичних пријава - показују подаци РЗЗС. - У 2017. број осуда је 188, на основу 227 оптужница, односно 338 кривичних пријава.

Сам Кривични законик прописује за силовање казну до три године затвора, када је у питању основни облик дела, па све до 15 година, уколико је напаствовање почињено на свиреп начин, ако га је починило више лица или ако је жртва затруднела. За недозвољене полне радње казна је, међутим, само до три године.

Уколико је приликом силовања наступила смрт жртве или је дело учињено према детету, казна може бити или 10 година или доживотна робија. Најстрожа санкција, ипак, не прети 38-годишњем напаснику из Шапца, који је осуђен на 12 година затвора иако је силовао 12-годишњу девојчицу. Према речима Вање Мацановић из Аутономног женског центра, суд је досудио максималну казну за обљубу над малолетним дететом, како је Више тужилаштво класификовало ово дело.

- Ником није јасно зашто дело није квалификовано као силовање, јер тада би могао да буде осуђен на доживотни затвор као максималну казну - каже Мацановић.

Вања Мацановић, Фото Принтскрин

У јавности се чује и питање да ли је и за силовање одраслих, а не само за силовање деце, потребно увести доживотни затвор. Правни стручњаци кажу "да би ово решење било лоше", јер у пракси мора да постоји градација кривичних дела на основу друштвене опасности, па сходно томе и казни које су за њих прописане.

- Запрећене законске казне за дела против полне слободе су примерене и не би требало креирати казнену политику под притиском јавности уколико се појави неки посебно драматичан случај - каже адвокат Југослав Тинтор.

- Тиме се ремети однос запрећене казне у односу на друга кривична дела. Пооштравање казнене политике не подразумева нужно смањење криминалитета у одређеној области, а посебно се показало да у области полних слобода починиоце не одвраћа казна.

Југослав Тинтор, Фото М. Анђела

Према Тинторовим речима, да бисмо спречили вишеструке рецидиве силоватеља требало би радити на постпеналном систему, када починилац изађе из затвора. У развијеним земљама постоје службе које се баве ресоцијализацијом бивших осуђеника и пружањем различитих врста помоћи, укључујући и помоћ психијатра и психотерапеута, не би ли се ови уклопили у заједницу.

Вања Мацановић додаје да је Аутономни женски центар годинама уназад предлагао надзор за починиоце с поремећајем личности када изађу на слободу, по угледу на неке суседне, али и европске земље. Нпр. Хрватска је тај надзор увела још пре деценију. Свуда у свету постоје повереници којима су овакви људи обавезни редовно да се јављају, без њиховог знања не смеју да се селе, они врше изненадне контроле...

Како наглашава наша саговорница, казне код нас сада су строже него раније, али и да је судска пракса "шаролика и превасходно зависи од тога како тужилаштво спроведе истрагу и какву казну тражи". А ту се дешавају "гафови".

Повећан број кривичних пријава и, сходно томе, осуда, она тумачи "пажњом јавности коју су иницирале бројне пријаве девојака и девојчица последњих година - од школица глуме, до школе јахања".

- Иступање свих ових жена и реакције институција охрабриле су друге жене да реагују и пријаве насиље и силовање, што је добро - закључује Мацановић.

Силоватељ Игор М. јуче у центру Београда, Фото Инстаграм/serbialive_beograd_rezerva

ДВЕ ТРЕЋИНЕ ПОВРАТНИЦИ

СТАТИСТИКА каже да су више од 70 одсто силоватеља повратници. Чињеница је и да су жртве у 85 одсто пријављених случајева непознате жене.

НЕМА ОСНОВА ЗА ПРАЋЕЊЕ

КАДА силоватељ код нас изађе из затвора, ниједна институција по садашњим прописима нема правног основа да га прати, јер је он слободан човек као и било који други.

- Чак не мора да се зна ни где живи, па то онда отежава посао полицији. Такав је био случај београдског напасника од пре неколико година, који је по изласку из затвора држао у напуштеној кући заточену киднаповану девојку - каже Мацановић, додајући да је то разлог да се промене прописи.

Фото Илустрација shutterstock

ЖРТВА ОМАМЉЕНА - НИЈЕ СИЛОВАЊЕ?!

КАКО је показала судска пракса, под појмом - недозвољене полне радње - често потпадају и класична силовања у којима, како се наводи "жртва није пружала отпор, на пример зато што је била омамљена, успавана или скамењена од страха". У таквим ситуација тужиоци и суд дело не подводе под силовање, а казне су и по пет пута блаже, због чега се већ годинама буне све организације за заштиту и помоћ жртвама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)