БАЊСКА, СИМБОЛ ТРАЈАЊА СРПСКЕ ДРЖАВЕ И НАРОДА: Репортери "Новости" у манастиру на северу КиМ (ФОТО)

Милена Марковић

04. 09. 2022. у 11:00

ЗВОНИЛО је звоно за вечерњу молитву. Звонило до обронака плаветног Рогозна и Црног врха. Планина је враћала тај звон, као какав небески часовник, подешен да у тачно време огласи вечерњу службу.

БАЊСКА, СИМБОЛ ТРАЈАЊА СРПСКЕ ДРЖАВЕ И НАРОДА: Репортери Новости у манастиру на северу КиМ (ФОТО)

Фото: Игор Маринковић

Био је то тренутак када се, како нам се учинило, бакарни звуци са звоника спуштају на Рашку и Ибар. На север Косова и Метохије и слежу се на немирне душе народа који стрепи од дана који долазе.

Ово је манастир Бањска. Крунска задужбина краља Милутина (1253 - 1321). Место свете историје Немањића. Сведок постојања и духовности српске средњовековне државе. Државе која је имала централну улогу у обједињењу православног Балкана. Кроз векове страдала и уздизала се.

Данас је ово место обнове. Обнове наше душе и вере. Историје. Светионик народу, не само на северу Косова и Метохије.

- Захвални смо свима који су помогли да ова светиња заживи и живи с народом. То је најважније. И, народ долази. Сваке године, све више. Манастирска слава, на Светог Стефана 15. августа, овде се саборовало као у најбогоугоднија времена - кажу нам монаси.

Манастир Бањска, некад чувен по лепоти и раскоши, сваким даном враћа стари сјај из доба Немањића. Извијају се куполе, одакле су звона, кроз векове, призивала народ на останак. Ово време невоља и недоумица, тражи нову снагу, па и жртву. Обновљени манастир, управо је снага и самопоуздање народу за опстанак и останак на овим просторима.
Овај пут, останка и опстанка, трасирала је и ововремена Србија. У обнову манастира Бањска уложила је пуно. У овај значајни подухват укључене су, годинама уназад, све релевантне институције државе. Рестаурирани су и заштићени најзначајнији делови манастирског комплекса. Обновљена улазна капија, по узору на време снажне средњовековне српске државе. И, на томе се није стало. У току је обнова јужне куле манастира, звоника са којег ће одјекивати звоно вере и наде народу да следи завете краља Милутина који је пожелео да почива управо на овом светом месту.

МЕСТО ВЕЧНОГ ПОКОЈА

КРАЉ Милутин (1253 - 1321), један од најмоћнијих српских владара у средњем веку, преминуо је у летњиковцу у Неродимљу, недалеко од данашњег Урошевца. На месту његовог упокојења још постоје изданци борова под којима се упокојио. Одавде је пренет у Бањску, задужбину коју је подигао као своју загробну цркву, манастир. Пред сам Косовски бој, мироточиво тело Светог краља пренето је у Трепчу. А, одатле, под најездом Турака 1460. године, пренето је у Софију. Он и данас почива у цркви Свете недеље у престоници Бугарске, где га поштују и поклањају му се као највећем свецу православља.

- Републички Завод за заштиту споменика културе, односно држава Србија, уложили су много да се обнови, придигне и оживи манастир Бањска, као симбол блиставог времена средњовековне немањићке Србије. Србије краља Милутина, који се уписао у историју као централна личност балканског православља - каже за "Новости" Драгољуб Тодоровић, архитекта и конзерватор јужне куле. - А, ови радови су ослоњени искључиво на приход од манастирске, скромне, економије. Планирали смо да буду завршени до краја године. Да ли ће тако и бити, зависи колико ће братство манастира бити обрадовано новим донацијама. Није лако. Одавде шаљемо поруку разумевања држави Србији, свесни да има и других приоритета.

КТИТОР ЦРКАВА СВЕТСКЕ БАШТИНЕ

КРАЉ Милутин је, током четири деценије владавине, подигао више од четрдесет цркава и манастира. Међу њима и манастире са светске баштине Унеска - манастир Грачаницу, обновио је Богородицу Љевишку у Призрену, краљеву цркву у Студеници. Саградио је Старо Нагоричане (сада Северна Македонија), манастир Бањска, где је био и сахрањен, цркву Свете Богородице Тројеручице у Скопљу (није преживела погроме). Обновио је Хиландар.

Како год ко гледао на ове приоритете о којима говори Тодоровић, најзначајније је да је манастир Бањска симбол седмовековног трајања српске државе и народа на овим просторима, на којима је краљ Милутин створио снажну и успешну српску државу и на њеном челу провео четири деценије.

ВРЕЛО ЗДРАВЉА

И ПРИРОДА се постарала да, уз манастир, оснажи живоносне изворе Бањске, по којима је ово место и добило име. И држава се постарала да Бањску обнови као лечилиште у ком су по здравље долазили невољници, седам векова уназад. Бањска је, данас, врело здравља. Термална вода и Милутинова светиња, богоугодни су за тело и душу.

- Звона поново одјекују према Рогозни. Јутрење је. Време молитве. А, који час после, радници су већ на јужној куполи. Као пчеле на кошници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАТО СПРЕМА 100.000 ВОЈНИКА ЗА РАТ СА РУСИЈОМ: Директан сукоб могућ ако се пређе једна од  две црвене линије

НАТО СПРЕМА 100.000 ВОЈНИКА ЗА РАТ СА РУСИЈОМ: Директан сукоб могућ ако се пређе једна од две црвене линије

НАТО може да распореди војни контингент од 100.000 војника за војну акцију против Русије ако та земља пређе једну од две црвене линије, пише у коментару италијанска Република.

06. 05. 2024. у 07:54

ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

СЛАВИМО ЂУРЂЕВДАН И ВАСКРШЊИ ПОНЕДЕЉАК: Ово ваља данас урадити, а никако немојте да прекршите једну ствар