НОВИ СЈАЈ ЗА ПРАВИ ДРАГУЉ ВЕРЕ: Неимари обнављају Цркву Свете Тројице, најлепши православни храм у Трстенику

Софија Бабовић

31. 07. 2022. у 05:22

САГРАЂЕНА 1899-1900. године, Црква Свете Тројице сматра се најлепшом у Трстенику и биће прави изазов учинити је још лепшом.

НОВИ СЈАЈ ЗА ПРАВИ ДРАГУЉ ВЕРЕ: Неимари обнављају Цркву Свете Тројице, најлепши православни храм у Трстенику

Здање добија ново рухо, Фото С. Бабовић

Управо на том задатку нашли су се неимари, који сређују фасаду и унутрашње зидове ове богомоље. Према речима свештеника Стефана Ђурђевића, у току је замена прозора на куполи у нижем делу храма и следи припрема за живописање.

- Трудимо се да живопис буде дуготрајан, па је важно да припрема буде што квалитетнија - каже свештеник Стефан Ђурђевић.

- Очекујемо да храм у целини буде довршен до краја 2024. године. Посао осликавања припао је Јовану Атанасковићу са супругом, који су већ осликавали крипту Храма Светог Саве у Београду.

Једнокуполна грађевина са троконхосом у основи зидана је од беловодског пешчара, опеке и малтера и по угледу на крушевачку Лазарицу украшена розетама. Стари иконостас из 1848. године чува се у трстеничкој цркви, као и нешто млађи, који је око 1930. године осликао Воја Трифуновић, академски уметник из Новог Сада. Осим лепоте, цркву карактерише и одлична акустичност. Под њеним сводом већ дуже од 130 година пева Црквени хор "Бошко Југовић".

Берба у порти, Фото С. Бабовић

Када је коначно осванула на месту скромније цркве, привукла је пажњу и верника и путника. Један од њих био је владика Николај Велимировић, који је Цркву Свете Тројице оценио као "најлепшу парохијску цркву у целој епархији.

"Јасан доказ побожности малог града Трстеника", записао је својевремено владика Велимировић.

Трстеничани су до те мере поносни на лепоту своје цркве да међу старијим мештанима кружи и занимљива легенда.

- Постоји прича да је Црква Свете Тројице саграђена према првонаграђеном конкурсном решењу за Храм Светог Саве, а да је храм подигнут на основу другопласираног решења - прича за "Новости" Јелена Вукчевић, историчарка Музејске збирке Народног универзитета.

- Црква је изграђена у атрактивном неоморавском стилу и препознатљива по свом звонику.

Фото С. Бабовић

А звоник висине 33 метра, један од пет највиших у Србији, сређен је пре тачно годину дана. Сат на звонику монтиран је давне 1927. године. Први пут после НАТО бомбардовања, ово ремек-дело немачке фабрике "Веле", прорадио је захваљујући инжењеру Ненаду Митровићу, који је цео механизам успео да врати у првобитно механичко стање.

- Сат има четири бројчаника окренута на четири стране света, а пречника су око два метра - испричао је за "Новости" Митровић.

- Сам сат је тежак око 300 килограма, док тегови теже 100 килограма мање.

ЛОЗА СА ХИЛАНДАРА

ПРЕ две године је у порти цркве посвећене силаску Светог духа почео да рађа виноград, од накалемљене лозе са хиландарског винограда.

- Први калем посађен је у пролеће 2018. године и прва берба је била на десетине гроздова - каже Раца Пантелић, познати калемар.

- Прскали смо само једном, када смо га посадили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве