ДРЖАВА ОБНОВИЛА ЦЕРОВАЧКУ ЦРКВУ: Досад уложено 17,5 милиона динара (ФОТО)

Јелена Илић

26. 12. 2021. у 13:51

НА путу од Смедеревске Паланке према Тополи, у питомом селу Церовац, два века одолева црквица Свете Тројице и стара школа. Последње две године, од када је постао споменик културе, у обнову храма држава је уложила 17,5 милиона динара како би га спасла од потпуног пропадања.

ДРЖАВА ОБНОВИЛА ЦЕРОВАЧКУ ЦРКВУ: Досад уложено 17,5 милиона динара (ФОТО)

Фото: Дарко Веселиновић

По предању, церовачка црква брвнара, посвећена Силаску светог духа, подигнута је 1822. године на месту где се налазио збег народа у Првом српском устанку. Поред цркве, налазе се стара школа и дрвена звонара која је накнадно озидана циглом. Стара школа представља адаптирану црквену кућу са сачуваном старом оџаклијом, богослужбеним књигама и предметима. У наосу цркве је 1922. године постављена спомен-плоча са именима Церовчана погинулих у ратовима 1912-1919. године. Црквицу су у више наврата обнављали, поправљали и дозиђивали, тако да се данас само наслућује изворни изглед цркве брвнаре покривене шиндром. Приложнички записи на западним и северним вратима сведоче о обнови храма 1860.

Иако су многи страховали да ће овај, помало заборављени драгуљ народног градитељства, скривен у шуми Липовац, убрзо нестати, људи који брину о очувању традиције и српске духовности, нису седели скрштених руку. Најпре су 2020. године црква и школа са покретним стварима које су од посебног културног и историјског значаја, одлуком Владе Србије, утврђене за споменик културе, а онда је 160 година од претходне обнове, држава одлучила да реконструише храм.

Фото: Дарко Веселиновић

- У сусрет обележавању два века церовачког храма, Регионални завод за заштиту споменика културе Смедерево, у сарадњи са Министарством културе и информисања, обавио је комплетну санацију и рестаурацију цркве, школе и звоника. Прва фаза је обухватила санацију крова и замену кровног покривача. Израђена је нова кровна конструкција од храстове грађе, кров је покривен бибер црепом, постављени су нови олуци, обављени санација и заштита постојећих крстова од кованог гвожђа - набраја обављене послове Дејан Радовановић, директор Завода за споменике културе у Смедереву. Завршени су и сликарско-конзерваторски и рестаураторски радови на иконостасу цркве. Иконе на иконостасу, иначе, рад су Димитрија Посниковића из шездесетих година 19. века. 

ГРОБОВИ СТАРИ ДВА ВЕКА 

СТАРА школа објекат је народног градитељства, подигнут као кућа са тремом и оџаклијом. Коришћена је као школа у периоду од 1840. до 1860. године. У порти цркве налази се и већи број гробова, међу којима су најстарији споменици из 1825. и 1826. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)