ЗАБОРАВЉЕНЕ МАСОВНЕ ГРОБНИЦЕ СТРАДАЛНИКА: Ни 80 година од чувене битке, Козарачки логораши убијени на Сајмишту и даље немају ваљан споменик

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

17. 07. 2022. у 10:10

НИ на јубилеј, 80 година од страшног страдања цивила на Козари, после немачко-усташке офанзиве у лето 1942. године, и исто толико времена од Новосадске рације (у јануару), када су мађарски окупатори убијали и бацали под лед Србе, Јевреје и Роме, масовне гробнице Козарчана и утопљеника које је донео Дунав, нису достојно обележене на Гардошу.

ЗАБОРАВЉЕНЕ МАСОВНЕ ГРОБНИЦЕ СТРАДАЛНИКА: Ни 80 година од чувене битке, Козарачки логораши убијени на Сајмишту и даље немају ваљан споменик

Фото Н. Фифић

Наиме, на Јеврејском гробљу у Земуну постоје три масовне гробнице, од којих су две везане за ужасне злочине над цивилима. Прва се налази у великом улегнућу и на њој постоји споменик, који је подигао СУБНОР 1953. године, са скромним текстом "Жртвама фашистичког терора 1941-1945" Без ознаке ко су биле те жртве, како су настрадали и колико их има. Друга се налази поред ње и на плану гробља обележена је као масовна гробница утопљеника.

- У питању су утопљеници за које се верује да их је донео Дунав, после Рације у Новом Саду - каже Ненад Фогел, председник Јеврејске општине Земун.

Фото Н. Фифић

Убијања у Рацији почела су у Бачкој на православни Божић и трајала су до краја јануара.

Само у Новом Саду је од 21. до 23. јануара убијено око 2.000 људи, од којих је већина камионима или пешице потерана на плажу Штранд. Ту су ликвидирани један по један и бацани под залеђени Дунав. Велики број ових тела, каже Фогел, река је донела до земунских обала.

У другој, већој масовној гробници, на чијем споменику пише да су ту сахрањене жртве фашистичког терора, леже остаци око 6.500 цивила убијених у логору на Старом сајмишту.

После козарачке офанзиве, већина ухапшених мушкараца, жена и деце потерана је у јасеновачки систем логора, али и на Старо сајмиште, које је формално било на територији НДХ, иако су њиме управљали Немци. Према речима историчара проф. др Милана Кољанина, више хиљада мушкараца стигло је у Прихватни логор на Сајмишту ради слања у немачке концентрационе и радне логоре.

Иза жица су владали глад и разне епидемије. Логораши су голи до појаса боравили под летњим сунцем, изложени ужасној тортури немачке команде и логорских полицајаца из редова заточеника. То је довело до велике смртности. Помор је нарочито порастао у августу, када је дневно умирало просечно 76 људи. Само 22. августа забележено је 340 мртвих.

- Лешеве су запрежним колима одвозили радници Градског физиката, службе Градског поглаварства у Земуну, у пратњи немачких војних жандарма и сахрањивали у, већ припремљене, велике раке на земунским гробљима. Одвожење и закопавање вршено је у касним вечерњим часовима, али је пролазак колоне са набацаним телима, мучно деловао на становнике Земуна. У првој половини 1942. сахрањивање је краће време вршено на Католичком и Православном гробљу, али је убрзо нестало места, па је настављено на Јеврејском - каже Кољанин.

Фото В. Ц. С.

Одећу са мртвих, најчешће крваву, гробари и спроводници кола јефтино су продавали по оближњим кафанама.

Убрзо после ослобођења Земуна, крајем 1944. године, Државна комисија за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача формирала је Анкетну комисију за испитивање злочина у логору на Сајмишту. Она је извршила ексхумацију жртава на Јеврејском гробљу и Бежанијској коси (Белановићева рупа). У 23 масовне гробнице на Јеврејском гробљу пронађено је укупно 6.500 жртава.

Историчар Никола Радић Лукати мисли да су тада ексхумирани и утопљеници, али да је њихов број додат броју убијених логораша.

- Новине у Недићевској Србији писале су о лешевима који су долазили Савом током 1942. из Јасеновца и задржавали се на рту, код Небојшине куле. Могуће је да је то коинцидирало са лешевима који су стигли Дунавом, после Рације. Убијени су тада често сахрањивани поред зидова гробаља и на јеврејским гробљима. Тако су убијени у логору на Бањици сахрањивани поред зидова Новог гробља и на Јеврејском гробљу, па је могуће да су убијени у Новом Саду завршили у Земуну - каже овај историчар.

Илустрација В. Н.

У трећој масовној, муслиманској гробници, верује се да су сахрањени остаци мобилисаних припадника Ханџар дивизије, који су умрли на путу за Источни фронт.

ТРИСТА УТОПЉЕНИКА

ПРЕМА једном извештају земунског Савеза бораца, у масовној гробници утопљеника сахрањено је више од 300 жртава Рације. Нека тела су после отапања Дунава стигла и до Београда и сахрањена на Новом гробљу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (0)

ЦЕЛА СРБИЈА ЋЕ ТОГ ДАНА БИТИ УЗ СВОГ ПРЕДСЕДНИКА: Кључан датум за наш народ - сви ће бити уз Вучића током расправе о Сребреници