ФРЕДЕРИК ЕШТОН СЕ ЗВАО - МИТАР: Мухарем Баздуљ о процвату стрипа и вестернизацији популарне културе (ВИДЕО)

НОВО предавање у оквиру серијала Археологија Атлантиде, Мухарем Баздуљ посвећује човеку са чијим су се ангажманом људи на простору бивше Југославије често сретали, несвесни његовог правог имена.

ФРЕДЕРИК ЕШТОН СЕ ЗВАО - МИТАР: Мухарем Баздуљ о процвату стрипа и вестернизацији популарне културе (ВИДЕО)

Фото: А. Шемић

За лик и дело Митра Милошевића важан је и контекст у ком прегнућа овог свестраног уметника долазе до изражаја, будући да је реч о периоду „вестернизације популарне културе" који је наступио након што је Југославија изашла из совјетске сфере.

Појава и процват стрипа и жанровске књижевности, два кључна пункта на простору Југославије, имали су у великим новинским кућама – „Вјесник" у Загребу и „Дневник" у Новом Саду. Оснивач едиције „Лунов Магнус Стрип" у „Дневнику" у оквиру које је изашло 997 бројева био је управо Милошевић, који је чувеног јунака Луна овековечио у 74 романа и тридесетак стрипова.

Баздуљ наводи да је југословенска популарна култура више била италијанизована него американизована и да је, осим у стриповима издавачке куће Бонели у оквиру поменуте едиције, леп уметнички траг Италије уграђен и у бројна кинематографска остварења са ових простора. 

Митар Милошевић имао је занимљив живот који је већим делом и данас неистражен – након прикључивања партизанском покрету истакао се као храбар борац, из рата је изашао са официрским чином, а новинску каријеру је почео као репортер пијачног барометра. Имао је бројне псеудониме, од којих је најпознатији Фредерик Ештон. Милошевићеви романи имали су огромне тираже – 10 милиона примерака продато је само у Југославији, а како је реч о делима која су ишла од руке до руке, може се претпоставити да је у то време Милошевића читало 100 милиона људи.

Баздуљ истиче како су појединости које су данас познате о животу овог културног делатника у највећој мери резултат ретких интервјуа, током којих је о себи открио да не пуши и не пије, а да након инфаркта није више способан да роман напише за седам дана и да му је због срчаних сметњи потребно месец дана да обликује једно дело.

Предавање Мухарема Баздуља „Митар Милошевић: Краљ поноћи, просјак зоре" може се погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ! Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.

06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21

Коментари (0)

ГДЕ ТИ ЈЕ ЉУБАВНИЦА?! Неочекивано питање за Марића уживо у емисији, он пребледео: Пет година млађа