МАЈМУНСКЕ БОГИЊЕ ВЕЋ ПРЕД ВРАТИМА: Следеће недеље Светска здравствена организација одлучује да ли нова зараза заслужује ванредну ситуацију

И. КОВАЧИЋ/В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

16. 06. 2022. у 07:30

МАЈМУНСКЕ богиње још нису регистроване у нашој земљи, али су све ближе. Потврђене су пре неколико дана у суседној Румунији. А да је ова заразна болест глобална брига првог реда, указује и то што је Светска здравствена организација заказала за 23. јун састанак Комитета за хитне случајеве.

МАЈМУНСКЕ БОГИЊЕ ВЕЋ ПРЕД ВРАТИМА: Следеће недеље Светска здравствена организација одлучује да ли нова зараза заслужује ванредну ситуацију

Фото: Shutterstock

Разговараће се о томе да ли ширење мајмунских богиња представља ванредну ситуацију за међународно јавно здравље.

То представља највећи степен аларма на пољу јавног здравља, а једине болести због којих је такав аларм био проглашен јесу свињски грип, дечја парализа, ебола, зика и ковид.

Ова најава СЗО збунила је чак и стручњаке с обзиром на то да се ширењу овог вируса до сада није придавао толики значај као нпр. ковиду. Од почетка године у 39 земаља пријављено је нешто више од 1.600 случајева мајмунских богиња, као и 1.500 сумњи на ову болест. Према подацима СЗО, преминуле су 72 особе. Директор те организације Тедрос Адханом Гебрејесус оценио је да је глобална појава мајмунских богиња "необична и забрињавајућа".

- После седнице СЗО биће нам јасније каква је ситуација по питању мајмунских богиња у свету и на основу тих закључака имаћемо много јаснији став - каже за "Новости" проф. др Владимир Петровић, епидемиолог и директор Института за јавно здравље Војводине. - Сигуран сам да овај вирус нема потенцијал да узрокује пандемију какву имамо са ковидом. Ипак, оправдана је забринутост на глобалном нивоу, а она је резултат искуства које имамо са короном. Зато се предузимају превентивне мере.

Др Петровић подсећа да нам овај вирус није непознат. Он се сврстава у ретке заразне болести и, по његовом суду, може да доведе само до спорадичних епидемија по колективима. Зато је, каже, важно да се људи придржавају препоручених превентивних мера.

Фото: Танјуг

Проф. др Тања Јовановић

Са њим се слаже и проф. др Тања Јовановић, вирусолог:

- Нема разлога за страх од мајмунских богиња, јер је познато како се преносе, имамо дијагностику и ефикасну вакцину. Према томе, нема места ни за какву панику и бојазан од неограниченог ширења.

Ипак, оно што би могло да забрине јесте вакцина. Примаријус др Славица Марис, епидемиолог Завода за јавно здравље Београда, подсећа да су мајмунске богиње зооноза, слична великим богињама код људи, и да је прва епидемија изван подручја Африке регистрована 2003. у САД. Већина потврђених случајева ван ендемских подручја припада популацији мушкараца који имају сексуалне односе са мушкарцима. Узрочник ових богиња је вирус који припада породици Poxviridae и укључује вирусе великих и крављих богиња и вакциније. Резервоар је још непознат, а сумња се да га преносе афрички глодари. Пронађен је и код веверица, гамбијских пацова, пухова, мајмуна.

- Вакцина против великих богиња (прва генерација) је у 85 одсто случајева ефикасна, али она више није доступна за општу популацију - каже наша саговорница. - Новија вакцина, заснована на модификованом вирусу, одобрена је 2019. и даје се у две дозе, али је ограничене доступности, углавном здравственим радницима.

Осим што се преноси са животиње на човека, вирус се може пренети и са човека на човека угризом или огреботином, контактом са телесним течностима, сексуалним контактом... Пренос капљичним путем захтева продужени контакт лицем у лице, а ширење је могуће и преко плаценте са мајке на фетус.

- Тегобе почињу повишеном температуром, језом, главобољом, боловима у мишићима и леђима, исцрпљеношћу, могу се јавити кашаљ и бол у грлу. Мајмунске богиње изазивају отицање лимфних чворова на врату, пазуху или препонама. Пацијент затим развија осип, који најчешће почиње на лицу, па се шири. Болест траје две до четири недеље - објашњава др Марис.

Фото: Shutterstock

 
ЕВРОПА НАБАВЉА ЦЕПИВО

ЕУ је наручила око 110.000 доза вакцина против мајмунских богиња. Испорука земљама чланицама биће током лета. Раније, неке земље су и појединачно наручивале залихе вакцина, попут Немачке која је обезбедила 40.000 доза. Претходно превентивне дозе обезбедиле су и САД.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду