СРПСКА ЦРКВА ПОД ЗЕМЉОМ У АУСТРАЛИЈИ: Погледајте невероватне призоре (ФОТО/ВИДЕО)

05. 05. 2022. у 17:30

ПО архитектури, вероватно најспецифичнија српска православна црква не налази се у Србији, па чак ни у Европи, већ на петом континенту – Аустралији.

СРПСКА ЦРКВА ПОД ЗЕМЉОМ У АУСТРАЛИЈИ: Погледајте невероватне призоре (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Youtube printscreen/placesofinterest

На око 800 километара северно од Аделејда, у држави Јужна Аустралија, на петом континенту, налази се јединствен споменик српске али и светске културе и архитектуре. То је црква Светог Илије пророка, која се, у целини, налази под земљом.

Срби који су у Кубер Пиди (Coober Pedy) долазили трбухом за крухом имали су и потребу за духовним, религиозним исповедањем. Наши рудари који су овде копали полудраго камење, опал, тако су ископали један од најлепших бисера не само српске, православне, него и укупне хришћанске културе.

Пошто је овде пустиња, температуре су у просеку изнад 40 степени, наши људи су прибегли јединственом а генијалном решењу. Изградили су цркву под земљом, на дубини од 9 метара, укупне дужине 30 метара. Под земљом се налазе црква, црквени двор, парохијски дом и црквена школа.

Пошто је земља помешана са сољу и кречом било је немогуће цртати фреске на том материјалу. Ипак, један уметник из Новог Зеланда, успео је, користећи као узорке српске иконе из доба Византије, да исклеше стеновите делове зидова. Тако су настале јединствене фреске, не цртањем већ клесањем у стенама.

На површини града се не налази готово ништа, осим неколико хотела и голф терена, док се у пространим пећинама и тунелима испод земље осим цркве могу пронаћи и домови, ресторани, барови, неколико музеја, казино и, наравно, паб.

(Лепоте Србије)

БОНУС ВИДЕО - ЦРКВА У ЈЕКАТЕРИНБУРГУ: Мири совјетску и царску Русију

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку

ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку

ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.

22. 02. 2026. у 18:50

Коментари (0)

ДЕЛИЈЕ, ИЗВИНИТЕ! Дејан Станковић једва суздржао емоције након што је Звезда згромила Партизан и обојила у црвено-бело 178. вечити дерби