РАСПАД СФРЈ УКИНУО ПОВЛАСТИЦЕ: Ако сте радили у земљама бивше Југославије, проверите колико вам је стажа уписано

Ј. Ж. С.

05. 05. 2022. у 15:46

ПРЕ него се одлуче да поднесу захтев за пензионисање сви они који су некада радили у земљама бивше Југославије требало би најпре да провере трајање осигурања у другој држави.

РАСПАД СФРЈ УКИНУО ПОВЛАСТИЦЕ: Ако сте радили у земљама бивше Југославије, проверите колико вам је стажа уписано

Фото Shutterstock

То, практично, значи да ако немају минималан број година за пензију у једној држави, могу да постану пензионери тако што ће им се рачунати збир свих појединачних осигурања.

Сходно томе и висина пензије зависиће, сразмерно, од трајања стажа за који су плаћени доприноси.

Како наглашавају у ПИО фонду све ово омогућено је споразумима које је Србија потписала са државама бивше СФРЈ. Да би сазнали тачну дужину стажа требало би да поднесу захтев фонду по месту пребивалишта, а он ће га проследити надлежном носиоцу који спроводи поступак, утврђује све потребне чињенице и доставља одговарајућу потврду.

- Услови за пензију су донекле слични у свим државама, али постоје и разлике са којима би требало да се упознају како би могли да планирају пензионисање на прави начин - кажу у ПИО.

- Ово је посебно важно за оне који остварују право на пензију под повољнијим условима, као што су припадници МУП или војске, односно сви они који имају тзв. бенифицирани стаж.

Опште правило је да осигураници из "повлашћених" категорија повољније услове имају само у држави у којој активно раде, као и да се бенефицирани стаж рачуна у свим земљама само до времена изласка из Југославије:

- После тога он се рачуна само у држави у којој је и остварен. На пример, осигураници у Србији којима је утврђен посебан стаж (жене најчешће по основу рођења трећег детета, а мушкарци по основу учешћа у рату) треба да знају да се овај стаж у другим државама узима у обзир само ако је навршен пре 1. јануара 1965.

Врло је важно проверити да ли је могуће отићи у пензију у иностранству у случају да пензионер наставља да ради (новим запослењем, поновним почетком обављања самосталне делатности или чак непрекидним предузетничким послом), имајући у виду да Закон о пензијском и инвалидском осигурању у Србији дозвољава такву могућност.

- Тако, на пример, прописи Републике Српске омогућавају и активним осигураницима у Србији да у Српској остваре право на пензију, што је измена до које је дошло након пресуда надлежног суда. Неке државе, попут Словеније и Хрватске, обуставиће исплату пензије кориснику који уђе у осигурање у Србији, али ће при томе толерисати поједине основе осигурања. На пример, они који код нас раде по уговору о делу моћи ће несметано да користе хрватску старосну пензију за разлику од оних који су код послодавца запослени по уговору о раду - објашњавају у ПИО.

Корисници инвалидских и породичних пензија треба нарочито да воде рачуна о иностраним прописима ако одлуче да раде из пензије.

НОВИ БРАК УКИДА ЧЕК

НОВИ брак под одређеним условима може да доведе до престанка права на породичну пензију у Словенији. Зато је важно пре пензионисања све добро проверити, како би се избегле непријатне ситуације или чак обавеза повраћаја примљених девизних пензија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНСКИ ГЕНЕРАЛ У ШОКУ: Шта ће 60 посто официра Генералштаба у рововима?

УКРАЈИНСКИ ГЕНЕРАЛ У ШОКУ: Шта ће 60 посто официра Генералштаба у рововима?

УКРАЈИНСКО руководство је почело да формира јуришне јединице од изузетно цењених кадровских официра Генералштаба који поседују тајне информације, а то би могло да угрози безбедност Украјине, оценио је пензионисани генерал Оружаних снага Украјине Сергеј Кривонос за јутјуб канал "Прјамој".

29. 05. 2024. у 21:39

Коментари (1)

Знамо где провести лето, пријатно и повољно! Проверите!