ОД ЛЕПОГ ЈОВЕ ЛЕПА И ЗАРАДА: Крагујевчанин Владан Светисављевић од љубави према цвећу из младости направио уносан бизнис

Јелена СУБИН

04. 05. 2022. у 13:00

ЦВЕЋЕ сам заволео као мали, уз мајку. Њој је то била љубав, а ја сам своју страст према њему већ са 14 година почео да претварам у посао. Тако сам, од малог пластеника, са свега неколико садница, дошао до 300.000 сезонског цвећа годишње.

ОД ЛЕПОГ ЈОВЕ ЛЕПА И ЗАРАДА: Крагујевчанин Владан Светисављевић од љубави према цвећу из младости направио уносан бизнис

Фото З. Јовановић

Овако за "Новости", показујући нам мушкатле, лепог јову, кадифе и љубичице, тридесетседмогодишњи Владан Светисављевић из Крагујевца објашњава како је од прве љубави направио добар бизнис. Гаји само саксијско биље, а током целе године, читава кућа, двориште и стакленици шарене се од цвећа.

- Када сам почео да се бавим цвећарством, био сам малолетан, па нисам могао ни тезгу на пијаци да изнајмим - прича нам Светисављевић. - То је за мене урадила другарица и тако је званично започет мој посао. Сву љубав према цвећу сам наследио од мајке, она га је волела. Кренуо сам са мало биља, а онда сам почео све више да садим. То је касније постао леп бизнис. Радим собно и баштенско цвеће, али имам и зачинско биље, јер га последњих година све више људи тражи. Због тога у пластенику сада имам лаванду, тимијан, босиљак и рузмарин.

И док обилазимо пластенике, у којима је неколико степени више него напољу, објашњава нам да имају регистровано пољопривредно газдинство, али да држава и ресорно министарство не препознају цвеће као нешто за шта би одвојили паре за подстицаје.

- Сав материјал је поскупео, а нарочито што семе увозимо из Немачке и Холандије - говори нам Светисављевић. - Из иностранства набављамо и земљу за цвеће, јер се овде не производи. А сваке године мењамо комплетну земљу. Ипак, од овог посла не одустајем. Жеља ми је да проширим производњу у свом селу Комарице. Исто ово цвеће бих гајио, јер је то најбржи и најдражи обрт. Четинари и листопадно дрвеће ми се не исплате, јер је потребно три до четири године за њих да порасту за продају.

Како нам је испричао, најзахтевније су биљке које гаји из семена. Углавном ради сам, али му помажу супруга и радница. Посла има током целе године, а одмора врло мало. Половином маја сади се хризантема, од јула и августа љубичице за јесен, а божићна звезда за зиму. Током читаве зиме пластеници су пуни циклама.

- Држимо сезонско, саксијско, зачинско и четинарско биље - говори нам Милена Марковић, власница расадника "Кућа на брду". - Нисмо се за ово школовали, али смо се уклопили лако у посао моје мајке. То је посао који се ради и дању и ноћу.

И док обилазимо расаднике пуне цвећа, Милена нам показује на тек процветалу дивљу орхидеју, једну од најегзотичнијих у њиховом пластенику.

ЦВЕЋЕ НИЈЕ ПОСКУПЕЛО

РАСАДНИЦИ у Крагујевцу продају мушкатле од 250 до 500 динара. То је уједно и најтраженије цвеће. Ситна бегонија кошта 40, лепи јова 50, кадифа 40, висећа врбена од 100 до 150 динара.

Зачинско биље, које се последњих година све више гаји и продаје нешто је скупље. Лаванда кошта од 200 до 500 динара. Домаћа нана и тимијан су од 150 до 200, а босиљак 100 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)