СРБА ИМА У ЧЕТИРИ КУЋЕ И ДЕСЕТ СТАНОВА: Отац Никола Драгићевић девет година у Цркви Светог Николе у Косову Пољу

Д. Зечевић

04. 05. 2022. у 09:00

Тачно је девет година како сам овде. Осим зграда које "ничу" преко ноћи, овде се ништа друго није променило.

СРБА ИМА У ЧЕТИРИ КУЋЕ И ДЕСЕТ СТАНОВА: Отац Никола Драгићевић девет година у Цркви Светог Николе у Косову Пољу

Никола Драгићевић са супругом, ћерком Аном и сином Филипом / Фото Д. Зечевић

У ове две реченице, отац Никола Драгићевић (42), свештеник у Цркви Светог Николе у Косову Пољу, сажима одговор на питање шта се променило протеклих година од када борави у парохијском дому при цркви, у готово самом центру Косова Поља. Задњом од три траке у једном смеру, путем из Приштине, долази се до дворишта огрђеног гвозденом оградом, унутар којег су светиња и парохијски дом. Окружена са обе стране вишеспратницама, црква је једва видљива са главног пута. Јер, као што рече отац Никола, осим назива, у Косову Пољу, ништа више није исто. У овом некада већински српском насељу надомак Приштине, до 1999. године живело је више од 90 одсто Срба који су сада буквално на нивоу "статистичке грешке".

- У самом Косову Пољу када сам ја овде дошао за свештеника било је око десетак српских кућа и двадесет станова. Сада Срби живе у свега четири куће и десетак станова - појашњава отац Никола.

Каже да је до 1999. године у самом Косову Пољу живело око седам хиљада Срба. Препуштени себи самима, без заштите и суочени са нападима Албанаца, Срби су, каже, почели да одлазе по доласку међународне заједнице. Иако се знатан број њих задржао у својим кућама, али и зградама тзв. ЈУ-програма у делу званом Машински парк, исељавање је настављено током Мартовског погрома 2004. године, када су Срби у Косову Пољу били живе мете систематског напада Албанаца.

- Не бојим се, мада не могу да кажем ни да сам сто одсто безбедан. Добро сам са комшијама, јер су срећом око мене староседеоци, док су се у околини доселили из свих крајева Косова, углавном из Дренице - одговара на питање да ли се и колико осећа безбедно отац Никола.

Фото Д. Зечевић

Исто питање постављамо и његовом петнаестогодишњем сину Филипу, којег првобитно затичемо самог у парохијском дому, јер су му родитељи са седмогодишњом сестрицом Аном отишли до Грачанице. Каже да се не боји, да је навикао на живот у приличној изолацији. Не плаши се, каже, ни да излази до околних радњи када им затреба нешто у кући, али ни да оде до другара у тзв. Машински парк, где живи десетак српских породица међу којима је неколико деце.

- Неколико српских школараца одавде похађа школу у суседном Угљару, удаљеном десетак минута вожње, јер у овдашњој школи "Свети Сава" наставу прате само ромска деца - прича нам дечак док ишчекујемо повратак његових родитеља. Додаје да осим Срба из околних средина, цркву повремено посећују и Албанци. Осим старијих, што је, вели дечак, некако и уобичајено, у последње време долазе и млађи, а понекад и школарци.

- Не знам која их сила вуче. Да ли је то знатижеља, радозналост, или можда заиста верују у Бога и дођу да се помоле, јер је ово храм Божји - каже нам овај дечак.

Долазак Албанаца у српске светиње не сматра чудним, јер му је деда службовао као свештеник у Великој Хочи, где је проводио распусте и од кога је много научио о вери.

- Осим у цркву, Срби из околних средина, али често и из централне Србије долазе овде у куповину, јер у радњама по Косову Пољу има свега - шаљиво додаје отац Никола који жали што нема више младих у Косову Пољу, јер неколико њих који студирају овде су само повремено.

И док нам на крају посете каже да се нада повратку расељених Срба не само у Косово Поље, већ на цео Космет, отац Никола који није желео да се јавно експонира, истиче да су светиње и свештеници ти који чувају српство у местима, чак и где су Срби у односу на окружење готово "неприметни", као што је то случај у Косову Пољу.

ХРОНИЧАР

- Жао ми је супруге која је често сама са децом, док сам ја по својој парохији - каже отац Никола који прижељкује више посетилаца и верника.

Истиче да је пре девет година у својој парохији која осим Косова Поља обухвата и околна угавном српска села Угљаре, Батусе, Кузмин и Бресје посећивао 486 домова, док их је сада 365. За себе истиче да је осим свештеника и хроничар једног нимало лаког времена у којем живе Срби на Косову и Метохији.

- Ја се не бојим, али разумем наш народ када страхује за безбедност, пре свега своје деце.

Фото Д. Зечевић

ВИШЕСПРАТНИЦЕ И ТРЖНИ ЦЕНТРИ

И док појашњава да су све српске установе из Косова Поља измештене у оближње село Угљаре, отац Никола, син свештеника Миленка, који је свештенички живот провео у Великој Хочи, жали и због порушених српских кућа у Косову Пољу на чијем месту су никле вишеспратнице и велики тржни центри.

- Пре девет година овде у Косову Пољу било је свега 11 зграда, док је до сада саграђено тачно 146 објеката, а Косово Поље више није насеље већ буквално права градска средина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024