ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ЧЕРЧИЛОВО СИЛОВАЊЕ СРБИЈЕ: Сведочење Фицроја Меклејна о савезничком бомбардовању 1944.

Божидар Зечевић

19. 04. 2022. у 17:14

ПРОШЛО је скоро педесет година од када сам, као апсолвент драматургије београдске Академије за позориште, филм, радио и ТВ (данашњи ФДУ), отишао у Шкотску на позив сер Фицроја Меклејна, "последњег Лоренса Британије", како је сам себе волео да назива, бившег ратног хероја, бригадног генерала, баронета и тадашњег посланика Доњег дома Уједињеног Краљевства.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ЧЕРЧИЛОВО СИЛОВАЊЕ СРБИЈЕ: Сведочење Фицроја Меклејна о савезничком бомбардовању 1944.

Черчил, Рузвелт и Стаљин у Техерану

Прочитао сам био његову књигу Eastern Approaches, која се својим завршним делом односила на Меклејнова искуства са југословенског ратишта, где је играо веома важну улогу, као лични представник Винстона Черчила код Тита и шеф Савезничке војне мисије при Врховном штабу НОВ. Дошао сам на идеју да о њему направим документарни филм, неку врсту монтажног колажа који би открио једну необичну и јединствену личност. Меклејну се ово допало и одмах је пристао, а мој први филм у својству редитеља и сценаристе прихваћен је и као дипломски рад на Факултету. Дипломирао сам са десетком, а филм ("Генерал од Лох Фајна", 1970) уз аплаузе је приказан у такмичарском програму најстаријег европског фестивала документарног филма, што је за студентски филм, у оно време, био неки успех.

СУСРЕТ са живописним сер Фицројем продужио се у дане и ноћи у његовом замку Страхур, поред фјорда Лох Фајн у западном побрђу Шкотске, неких стотинак километара од Глазгова, као и доцније, у његовој летњој резиденцији, ренесансној палати корчуланског бискупа, коју му је Броз дао на доживотно уживање (да би ово извео, Тито је кроз Скупштину прогурао нарочит закон, кога се после држао "као пијан плота"). Видеће се, имао је и зашто. Меклејн је Титу донео на тацни оно што му је Черчил "завршио", а то је била апсолутна подршка у борби против Драже Михаиловића, кога су до тада подржавали савезници као "првог герилца Европе". Ратна бомбардовања Србије имала су кључну улогу у овом наглом Черчиловом "заокрету" (U-turn) и сврставању уз комунисте у српском грађанском рату, који је 1944. био на врхунцу. Иако нису имала никакав војни значај нити су против Немаца у повлачењу извођена игде на тлу бивше Југославије, осим у Србији и Црној Гори, ова честа и масовна, наизглед необјашњива бомбардовања имала су, сада се већ зна, чисто политички значај. "Забележено је да су приликом бомбардовања Пријепоља партизани играли коло и викали: "Нека виде четници на чијој су страни савезници. То све говори", каже историчар др Момчило Павловић.. Другим речима, требало је српском народу показати уз кога стоје савезници и ко ће из борбе Тита и Драже изаћи као победник. Или како је писао Меклејнов савременик и сабрат по оружју, Енглез Мајкл Лис: "Циљ је био да се становништву покаже ко су сада газде."

Винстон Черчил и Јосип Броз

НА ПИТАЊЕ шта му је било најтеже у тим годинама, сер Фицрој је без много размишљања одговорио: "Бомбардовања Србије и Црне Горе 1943-1944. Био сам свестан огромних цивилних жртава. Али су ова бомбардовања била Черчилово наређење, а ја сам био један од одлучних извршитеља његових планова." Најзад, сер Фицрој је проговорио: "Све је почело у Черчиловој резиденцији у Чекерсу, у Бакингемшајру, једне јулске ноћи 1943. године. Премијер ме је изненада позвао кући из Каира, где сам тада служио у специјалним ваздушним снагама. Био сам као громом погођен овим позивом, јер се знало да у Чекерс сер Винстон зове само одабране и то по нарочитом задатку. Када сам пристигао, затекао сам тамо друштво од ког ми се завртело у глави. Главом шеф Империјалног генералштаба, туце британских и америчких генерала и међу свима командант бомбардерског састава британске авијације, ваздухопловни маршал сер Артур Харис, кога су у војсци доцније назвали Бомбер, или још чешће Butcher (касапин) Harris управо због масивних бомбардовања цивилних циљева, која је предузмао последњих година рата. Харисово присуство те вечери постало ми је јасније тек кад сам сазнао циљеве свог новог задатка. Курири су из Лондона непрекидно доносили црвене кожне торбе, пуне депеша и порука са свих бојишта. Онда је, негде око поноћи гласно ускликнуо и завладао је тајац. Премијер је устао и рекао: "Управо сам примио једну веома важну вест. Сињор Мусолини поднео је оставку."

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Балкан постаје нови приоритет

БИЛО ЈЕ ТО, дакле, у ноћи 24. јула 1943. године. Овај датум био је од велике важности не само за даљи ток рата него и за до тада сасвим споредно ратиште на Балкану. "То што смо сада сазнали чини ваш задатак још важнијим", рекао је нешто доцније Черчил Меклејну. "Немачке позиције у Италији се руше. Због тога сада морамо што јаче притиснути са оне стране Јадранског мора. Морате кренути без одлагања." Онда ми је Черчил дао изванредно луцидан приказ стратешке ситуације и онога што жели да обавим у Југославији, са свим детаљима овог задатка. Један од њих био је питање Србије, која је имала пресудан значај у будућим догађајима. Сазнао сам са изненађењем да има намеру да у наредном периоду изведе низ ваздушних удара по Србији и да ћу ја у томе имати нарочиту улогу. У том циљу биће формирана једна специјална ваздушна флота (доцније је названа Balkan Air Force), која ће носити главну улогу у савезничким ваздушним операцијама. На моје питање када би могао да се очекује почетак ове акције. "Што пре" гласио је одговор.

Фицрој Меклејн је те бурне ноћи у Чекерсу добио најшира овлашћења. Черчил, чије је кодирано име било "Бивши поморац", га је без много дискусије поставио на место шефа савезничке мисије код Тита. У Чекерс је Меклејн ушао као капетан а изашао као бригадир (нешто попут генерала). По Черчиловом изричитом наређењу није морао да одговара ниједној енглеској војној, цивилној или обавештајној служби, осим директно њему, Черчилу већ да се строго држи директива која је добио те ноћи. О једној од тих директива пише Мајкл Лис у књизи "Силовање Србије - британска улога у Титовом грабљењу власти": "Пази, Меклејн, желим да гласам за подршку Титу, ма какве биле последице, а ти мораш да ме кљукаш аргументима за правдање таквог курса у Парламенту. Нешто слично овоме објаснило би многе ствари. Објаснило би готово све", наводи Лис.

Сер Фицрој Меклејн

СЛИЧНА лична наређења имао је још један Черчилов човек од личног поверења, професор Вилијем Дикин, који се већ налазио код Тита. Трећи члан најближе Черчилове околине био је Черчилов син Рандолф, коме је "Бивши поморац" већ био наложио да се спрема код Тита, додуше, тек као симболична и вазда накресана икебана. (Доцније, приликом сусрета у Казерти 12. августа 1944. Черчил је смејући се добацио Титу: "Рандолф је велики партизан. Ово ме понекад много забрињава, али ја сам свесрдно за вас", бележи преводилац у овом сусрету, стари британски sneaker Стивен Клисолд).

Меклејн је, дакле, морао што пре Титу и Дикину. Чему оволика журба? Због прецизног рока који је те ноћи у Чекерсу поставио "Бивши поморац". Прво, да најдаље до новембра срочи и достави извештај о Титовој борби на живот и смрт против Осовине, а о Дражиној неактивности, чак и сарадњи са окупатором. Ово је био најважнији задатак, јер је Черчил планирао нешто што Меклејн још није знао: да овај извештај у датом тренутку извуче из џепа на конференцији Велике Тројице у Техерану и добије пристанак преостале двојице за промену савезничке политике на Балкану, што му је, коначно, и пошло за руком (Стаљина није уопште морао да убеђује, а Рузвелт се није нарочито противио; и Тито и Дража су за њега били "шпанска села"). Друго, да припреми ваздушну "кампању на Србију" у којој су (у тој Србији) Тито и комунисти од повлачења на Запад 1941. имали врло слаба, готово никаква упоришта. Требало је Србију обухватити мрежом обавештајних пунктова која ће служити директном ангажовању нове, значајне ваздухопловне формације, намењене непосредном дејству на терену. Циљеви су били вишеструко повезани и требало је да постану извршни у тренутку савезничког искрцавања на Сицилији. Све у духу директиве коју му је "Бивши поморац" дао у Чекерсу у ноћи Мусолинијевог пада: Балкан је постао нови приоритет.

Фотографије: Архива музеја Југославије, документација "Новости" и "Борбе" и Википедија

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (4)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)