ОПАСНА ПРАШИНА СЕ ДИГЛА НА МЕСЕЦУ И МАРСУ: Руски физичари дошли до запањујућег открића зашто се она тамо таложи

Novosti online

20. 03. 2022. у 17:51

ПОВРШИНА Месеца и многих других сателита планета Сунчевог система је покривена танким слојем прашине

ОПАСНА ПРАШИНА СЕ ДИГЛА НА МЕСЕЦУ И МАРСУ: Руски физичари дошли до запањујућег открића зашто се она тамо таложи

Фото: Јутјуб/National Geographic

Руски физичари су открили да се левитирајуц́а прашина на видној страни Месеца скупља због дужине лунарног дана и интеракција између магнетног поља Земље и наелектрисаних честица материје. Чланак је објављен у научном часопису "Пхyсицс оф Пласмас".

- Планиране су мисије "Луна 25" и "Луна 27" које ц́е се позабавити особинама прашине на површини Месеца. Како би ове мисије биле успешне неопходна су претходна истраживања. Ми смо објаснили како долази до преноса прашине изнад површине Месеца узимајуц́и у обзир утицај магнетних поља на крају магнетосфере Земље - рекао је руски научник, професор на катедри за физику космоса Института за космичка истраживања Руске академије наука Сергеј Попељ.

Површина Месеца и многих других сателита планета Сунчевог система је покривена танким слојем прашине која представља уситњене остатке микрометеорита и малих астероида. Научници претпостављају да су те честице опасне како за учеснике експедиција тако и за рад електронских система за слетање.

Како су објаснили Попељ и његове колеге, ова прашина је опасна јер се прашина на Месецу и на сателитима Марса периодично одваја од површине, добија електрични набој и почиње да лебди изнад површине планете. Често се лепи на космичке бродове и скафандере космонаута.

Тајна Месечеве прашине

Физичаре одавно интересује како настају облаци наелектрисаних честица прашине и који физички процеси управљају њиховим кретањем. Руски научници су открили да на кретање честица утичу два супротна физичка феномена - гравитација Месеца и магнетно поље Земље.

Прва сила утиче на честице прашине да постепено падају на Месец, а друга им омогуц́ава да добију електрични набој и утиче на то да се подигну на висину од неколико метара од површине. У прошлости су научници сматрали да ц́е их заједничко деловање једног и другог феномена на честице прашине на Месецу натерати да се крец́у горе-доле у простору.

Међутим, лунарни облаци прашине најчешц́е левитирају и налазе се на једној истој висини.

Научници су открили да је то повезано са два фактора: дугим лунарним даном који траје око 15 дана на Земљи, као и посебном интеракцијом између наелектрисаних честица и "магнетним репом" Земље. Захваљујуц́и његовом деловању прашина која лебди може се нац́и на свим видним деловима Месеца.

Интересантно је да су истраживања руских научника показала да лебдец́и облаци прашине не могу да постоје на површини Марса, јер тамо дан траје крац́е него што је потребно времена да дође до ових реакција на честице прашине које настају привлачењем два сателита Марса – Фобоса и Дејмоса.

Научници су закључили, да је потребно узети у обзир различита понашања Месеца и сателита Марса приликом припрема свемирских мисија.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: УДАР ЈУРИШНИХ ДРОНОВА: Напад на украјинске трупе и опрему

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)