У ВОЈВОДИНУ ПО КУЋУ: Интересовање младих за програм државе за пресељење на село огроман

Б. Царановић

14. 03. 2022. у 10:01

ПРИЈАВЕ на нови конкурс за куће на селу пристижу муњевитом брзином.

У ВОЈВОДИНУ ПО КУЋУ: Интересовање младих за програм државе за пресељење на село огроман

Министар Милан Кркобабић у домаћинству у Парагама, Фото М. Мишков

Према процени министра за бригу о селу Милана Кркобабића, ове године ће новац из њиховог програма којим се младима нуди могућност да обезбеде кров над главом и окућницу у селима широм Србије, планути и брже него лане. У првом кругу, када је дељено 686,5 милиона динара, а купљена 651 сеоска кућа, на првом месту по броју заинтересованих била су насеља Бачке Паланке. И овога пута, кажу надлежни са овог локала, влада велико интересовање за живот у Војводини.

Нови позив за доделу кућа на селу, на који могу да конкуришу сви житељи Србије који имају од 18 до 45 година и желе да остану на селу или да оду тамо да живе, а нису власници некретнине, расписан је 22. фебруара. Трајаће до 1. новембра, али ако пријаве буду стизале овим темпом, пола милијарде динара биће много раније подељено.

Како нам је рекао Мита Лачански, заменик председника Општине Бачка Паланка, чак 48 младих је изабрало њихова села, а и овога пута пружају сву подршку и помоћ заинтересованима да аплицирају на јавном конкурсу за доделу новца. Већ се јавило 13 породица. Лане су најтраженија села била Гајдобра, Деспотово, Младеново, Нова Гајдобра, Обровац, Параге, Пивнице, Силбаш и Товаришево.

- Овде је квалитетна земља, плодна, постоји комплетна инфраструктура, а због јаких индустрија које раде пуном паром, немамо незапослених - открива магију Бачке Паланке Милован Савић, секретар Месне заједнице Гајдобра. - И даље је код нас лако доћи до посла. У производњи хулахопки, електромотора и ПЕТ амбалаже, ради велики број мештана. Уз то, близу су Бачка Паланка и Нови Сад, а нема градске буке, гужве и стреса.

Мисија да се села оживе и млади врате у њих, све више постаје стварност.

Овога пута у пријавама за максималних 1,2 милиона динара или око 10.000 евра за куповину кућа, најбржи су били житељи Димитровграда и Бача. Одмах за њима почеле су да стижу пријаве и за куће у селима Оџака, Кањиже, Мионице, Јагодине.

- Нема стајања, настављамо пуном паром! Куће су ту, њих 150.000. Колико год буде интересовања, држава ће излазити у сусрет и издвајати средства за те намене. Још 500 породица може да рачуна да ће ове године добити свој дом на селу - каже министар за бригу о селу и копредседник Националног тима за препород села Србије Милан Кркобабић.

- Ова акција наишла је на изузетан пријем грађана. Онолико колико буде захтева, колико буде интересовање младих људи, толико ће и држава бити спремна да издваја средства за те намене. Додељиваће се по редоследу поднетих пријава - до утрошка, а најкасније до 1. новембра.

Илустрација В. Н.

Право да аплицирају имају млади брачни и ванбрачни парови, самохрани родитељи и млади пољопривредници до 45 година за куповину сеоске куће са окућницом, која може да се налази на територији свих насељених места, изузев у градским и општинским седиштима и приградским насељима. Кућа купљена овим новцем не може да се прода десет година.

Према подацима Министарства за бригу о селу, најнижи износ до сада додељен је за некретнину у вредности од 348.280 динара, односно око 3.000 евра у Општини Књажевац - село Горња Каменица.

АКТИВИРАНО 300 ХЕКТАРА ЗЕМЉЕ

ПРОСЕК година пријављених на конкурсу је око 30 година. Млади су храбрији и одлучнији, а има и породица са троје, четворо и петоро деце, рекао је Кркобабић.

Резултати прошлог конкурса су да је свој дом на селу добило 515 парова, 81 пољопривредник и 55 самохраних родитеља. Активирано је 300 хектара земље која није била обрађивана, 519 младих је и раније живело на селу, док су се у 132 куће уселили људи који су прешли из града. Чак 360 пријављених претходно је живело у заједници, док их је 265 изнајмљивало некретнине.

ХОЋЕ И У ПИРОТ, АЛЕКСИНАЦ...

ОСИМ Бачке Паланке, на листи омиљених била су села у Апатину, Кикинди, Кули, Сомбору, а на југу у Пироту, Алексинцу, Димитровграду, Свилајнцу. Нове укућане прошле године добиле су 33 куће сомборских села. У општини Кула су најтраженија - Крушчић, Липар, Нова Црвенка, Руски Крстур и Сивац, а у Новој Црњи - Александрово, Војвода Степа, Радојево, Српска Црња и Тоба.

У централној Србији највеће интересовање је било за села у околини Пирота, где је усељено 12 старих кућа. Код Димитровграда су на прошлом конкурсу оживела домаћинства у Гојином Долу, Градињу, Жељуши и Лукавици.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024