"МИТИЋЕВА РУПА" ВРАЋЕНА ВЛАСНИЦИМА: Више породица добило назад грађевинско земљиште, али део ипак остаје Београду
ВИШЕ десетина породица у протеклих неколико месеци и година успешно је остварило право на повраћај дела одузете имовине која се налази на Славији, саопштила је Мрежа за реституцију.
Мрежа за реституцију
- Враћањем грађевинског земљишта у натуралном облику током претходних година, сувласници онога што је пежоративно годинама називано Митићева рупа, постале су породице Костић, Моловић, Ненић, Николић, Петровић, Церовић, Мирковић, Милошевић, Ђорић, Плавшић, Пецић, Мирковић, Митић и многи други. Поступци реституције за још неколико породица су у току, али је и поред тога извесно да ће део земљишта остати у својини Србије, односно Града Београда - кажу у Мрежи.
Овим породицама је, после више од 20 година борбе, како наводе, враћено само грађевинско земљиште, али не и вишеспратнице које су ту постојале, будући да су после рата порушене.
Један од порушених објеката припадао је Светозару Милошевићу, казанџији из Пирота. Зграду је саградио 1929. године, у тадашњој Хартвиговој 3 (потоња Београдска улица). Он је пешке дошао у Београд заједно са земљаком Владом Митићем.
- На жалост, немогуће је вратити животе оних предака који су и физички ликвидирани у походима на ову имовину - кажу у Мрежи за реституцију, и подсећају да је било покушаја да се овај плац током деценија додели различитим иневститорима, од појединих бизнисмена, преко Беобанке, Дафимент Банке, Паркинг Сервиса, до Хидротехнике, што је спречено реституцијом.
Део који је припадао наведеним породицама, последњи пут је градска власт намеравала да поклони током 2002. године, али је због противљења власника и протеста грађана покушај осујећен.
- Тако је настао привремени парк, као жеља власника да до реституције, привремено и без накнаде, уступе свим Београђанима овај простор - поручују из Мреже.
Препоручујемо
СТИЖЕ ЗАХЛАЂЕЊЕ,АЛИ И ПРЕСТАНАК ПАДАВИНА: Детаљна временска прогноза за фебруар
27. 01. 2026. у 19:10
СВЕЧАНОСТ У КРУШЕВЦУ: Откривен споменик Светом Сави на истоименом градском тргу (ФОТО)
27. 01. 2026. у 17:59
ОНИ СУ ДОБИТНИЦИ СВЕТОСАВСКИХ НАГРАДА: На церемонији у Влади уручено 31 признање
27. 01. 2026. у 15:07
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.
27. 01. 2026. у 07:44
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)
КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.
27. 01. 2026. у 11:26
Коментари (1)