ЦРВЕНИ КАРАНФИЛИ ОТИШЛИ У ЗАБОРАВ: Да ли у 21. веку једино некадашњи другови и другарице још прослављају Међународни дан жена, 8. март

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

26. 02. 2022. у 11:28

ПЕНЗИОНЕРИ Краљева прославили 8. март! Најбољу журку за Дан жена направило 300 пензионера! Весело, у такту трећег доба... Ово су само неки од новинских наслова који освану сваке године на међународни празник припадница нежнијег пола.

ЦРВЕНИ КАРАНФИЛИ ОТИШЛИ У ЗАБОРАВ: Да ли у 21. веку једино некадашњи другови и другарице још прослављају Међународни дан жена, 8. март

Фото К. Михајловић

Чини се да једини овај празник, који нам се приближава, нису заборавили некадашњи другови и другарице. И даље се окупљају у ресторанима, клубовима и домовима пензионера, и њишу уз "Чамац на Тиси" или цупкају уз колце. Додуше, понеко још код своје деце негује ову традицију, па унуци бакама дарују цвет, а ђаци учитељицама ваучере у парфимеријама и издавачким кућама. Црвене каранфиле замениле су руже.

- Будући да сам васпитавана у социјалистичком духу, цео живот, а посебно радни век, провела сам у активностима и на пословима који су подразумевали пуно друштвено ангажовање, истинско поштовање и обележавање свих историјских догађаја и датума који су подсећали на стварање, развијање и јачање демократских и других напредних идеја - каже пензионерка из Београда Злата Зец.

Зато се као омладински, партијски (СКЈ) и, на крају, синдикални активиста, како додаје, са много вере и наде у бољи живот, истински радовала свим празницима, укључујући и Дан жена:

- Нисам га никада схватала само као обичан празник, нерадни дан када се женама посвети мало више пажње, понекад само формално, реда ради уз цвет или бомбоњеру, већ као подсетник да оне морају у свакодневној пракси бити истински равноправне, да су се за ту равноправност саме избориле, да су компетентне и квалификоване и дају пуни допринос у свим друштвеним и привредним областима. Нажалост, када се осврнем на то време, са ове позиције вишегодишњег пензионерског стажа, све ми се више чини да сам била превелики идеалиста, скоро утописта, и да се данас много више пажње посвећује неким другим, практичним вредностима. Обележава се и слави оно што нам је тренутно важно, што може донети личну добит - статусну или материјалну.

Наша саговорница има осећај да обележавање 8. марта губи изворни смисао. Ипак, цвеће које тог дана добије од деце и најближих подсети је на то да је животни и радни век провела поштујући принципе због којих је Дан жена и утврђен као празник и да то поштују они до чијег јој је мишљења стало.

Зоран Стојиљковић, професор на Факултету политичких наука у Београду, каже да се већина олако одрекла 8. марта, третирајући га као остатак самоуправне свести и фразеологије, заборављајући да је то и даље међународни празник и да жене још воде бобу за равноправност. Да тек сада успевају понегде да је досегну када је у питању економски статус, запосленост, присутност у јавном животу, равнотежа између радног и слободног времена...

- Некада смо имали крајњу ритуализацију овог празника када би се мушкарци поднапили за "женски дан". То, међутим, није и не би требало да буде све. Дан жена подсећао је на Празник рада. Неки су се борили за радничка права, а други ишли на уранак. И могло је заједно, зашто да не. Данас нам је обележавање 1. маја никад потребније у контексту отпора "техно-феудализму", али невоља је што нема ни устанка, ни уранка. Исти је случај и са 8. мартом - каже Стојиљковић.

Зато би пензионерке, осим што ће се почастити, тог дана јавност требало да подсете да су им пензије по правилу мање него мушкарцима и да би друштво требало да награди њихов бесплатан "бака-сервис".

Нада Сатарић из Удружења "Амити" сматра да 8. март данас значи пензионерима, посебно онима из беби-бум генерације. У њихово време, прича она, то је био култни дан, који су са великом радошћу ишчекивали и жене и мушкарци. Жене, јер ће добити дивне поклоне и прегршт цвећа и од фирми где су радиле и од колега, а мушкарци, јер ће се тог дана славити, уз добру храну и обавезно музику.

Фото К. Михајловић

- Неретко, синдикати јачих фирми организовали су за жене чак и вишедневна путовања, у Русију или на друге интересантне дестинације - присећа се наша саговорница. - У време док сам радила у домовима пензионера, 80 одсто запослених биле су жене. Много смо се радовале сваког 8. марта, највише због тога што су нас тог дана за доручак служили мушкарци и кували нам кафу. Правили смо игранке на којима су се корисници предивно забављали. Сећам се њихових плесова, игара, песама, свечане гардеробе: шешира, штриканих рукавица...

Данас, сматра Сатарићева, овај празник треба обележавати, али не само парадно, како је то некада било, већ да тај дан искористимо и да говоримо о значају родне равноправности и неплаћеног рада у оквиру породице.

КОРПА ЦВЕЋА ЗА УРЕДНОСТ

ПРВА асоцијација на Дан жена Нади Сатарић је Студентски град у Београду.

- Изјутра 8. марта 1974. године зачуло се куцање у соби у којој сам живела са цимерком. Питале смо се ко нас то тражи тако рано и добијамо обавештење да је Управа дома. Доносе нам корпу цвећа, јер је наша соба изабрана за најуреднију женску собу у Студентском граду. То је било незамисливо узбуђење. Цео дан смо биле главне, јер је и на разгласу то објављено током ручка - присећа се Нада.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна