ЦИЉ: МЕСТО У ВРТИЋУ ЗА СВАКО ДЕТЕ - После најаве председника Вучића о бесплатном смештају малишана

Б. Борисављевић

21. 02. 2022. у 08:15

ГРАД Београд је спреман да иницијативу председника Александра Вучића у вези са бесплатним вртићима одмах и спроведе, чим се одлука о томе донесе, изјавио је за "Новости" Славко Гак, секретар за образовање и дечју заштиту Београда.

ЦИЉ: МЕСТО У ВРТИЋУ ЗА СВАКО ДЕТЕ - После најаве председника Вучића о бесплатном смештају малишана

Фото Н. Живановић

Он је истакао да Скупштина града апсолутно подржава сваку меру са циљем подстицаја наталитетне политике Србије, а као највећа локална самоуправа у земљи томе значајно и доприноси.

Председник Вучић најавио је да држава разматра могућност да вртићи, како државни, тако и приватни, од 1. септембра буду потпуно бесплатни за све малишане у Србији. Касније би то важило и за јаслице. Иако би то био чист губитак за државу од око 70 милиона евра, Вучић је истакао да би се овом мером обезбедио бољи социјални приступ, а родитељима олакшало да размишљају о другом, трећем, четвртом и петом детету. Он је навео да би за ове намене држава морала да издвоји 53 милиона евра на годишњем нивоу, али би тај износ ишао и до 70 милиона евра јер би, вероватно, у том случају и сиромашнији грађани уписали децу у обданиште.

Ова мера ће свакако највише значити родитељима деце у Београду, јер је у главном граду и највећи обухват предшколским образовањем. У државне вртиће је уписано 58.000, а у приватне око 22.000 деце. Из градске касе се до 80 одсто дотира економска цена боравка малишана у државним и приватним вртићима. Тако родитељи чија деца иду у државне предшколске установе месечно плаћају 5.617 динара, а остатак до 28.085 динара колико је економска цена се дотира из градске касе. Исти износ се исплаћује и за приватне вртиће, а родитељи плаћају до пуне цене у свакој предшколској установи.

Фото Н. Фифић

Од 2015. године, када је почео пројекат субвенционисаног боравка деце у приватним обдаништима из буџета Београда је издвојено 18,4 милијарде динара, а број приватних вртића је повећан са 50 на 443.

Колика је брига о деци у престоници показује драстично повећање издвајања за ове намене. Буџет за образовање у главном граду је од 2012. године у сталном порасту. Тако је пре десет година износио 86,8 милиона евра, а последње две премашује износ од 200 милиона евра.

- Први корак је био подизање обухвата деце предшколским образовањем, па смо са некадашњих око 45.000 деце у вртићима данас дошли до око 80.000 деце у предшколским установама, што је обухват од око 75 одсто - каже Гак. - Наш циљ је да сви родитељи имају обезбеђено место за своје дете у вртићу, јер су ове установе значајна подршка њима и важне су у процесу раног образовања деце.

Поједине локалне самоуправе већ су омогућиле бесплатан боравак у предшколским установама. Прва је то урадила Општина Рума за више од 1.000 најмлађих. Од 2020. године боравак деце у обданишту не плаћају ни родитељи у Новом Саду. За више од 17.000 малишана уплатнице "стижу" на наплату Граду. Ставка у буџету за ове намене износи близу 650 милиона динара. Од јуна прошле године ова пракса је заживела и у Оџацима.

У свим градовима вртић не плаћа свако треће и наредно дете, као и најмлађи из социјално угрожених породица.

ОБУХВАћЕНО 216.570 МАЛИШАНА

ПРЕМА подацима Завода за статистику из априла 2021, предшколско образовање у Србији похађало је 216.570 малишана. У узрасту од шест месеци до три године је било 50.365 малишана (23,4 одсто), док је 165.935 деце било старости до шест година.

НЕЗАКОНИТО НАПЛАЋИВАЛИ ВИШУ ЦЕНУ

У периоду од 2010. до краја 2014. године тадашња власт у Београду је незаконито наплаћивала вишу цену вртића. Економска цена је била 13.000 динара, а уместо 2.600 динара, колико је 80 одсто од цене, износ на уплатници је био најпре 8.700, а касније 9.700 динара. Родитељи су тужили Град, добили спорове и из буџета им је исплаћено 3,8 милијарди динара.

- Огроман новац је у питању - каже Гак. - Све инвестиције Драгана Ђиласа у сектору предшколског образовања износе 3,2 милијарде динара. А родитељима је завукао руку у џеп за 3,8 милијарди динара. И, каже, како је градио. Али, не са реалним парама, него онима које је узео противправно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије