ПРЕМИНУЛА МИЛЕВА ГАЋЕША: Последњи живи сведок и учесник атентата на Павелића

Новости онлајн

12. 02. 2022. у 19:40

У БУЕНОС Аиресу је јуче преминула Милева Гаћеша, последња жива учесница атентата на Анту Павелића.

ПРЕМИНУЛА МИЛЕВА ГАЋЕША: Последњи живи сведок и учесник атентата на Павелића

Foto: Printskrin Youtube/RTS Oko - Zvanični kanal

У покушај убиства бившег поглавника Независне Државе Хрватске било је укључено неколико људи. Испричала је да су у организацију атентата били укључени њен брат Милан Гаћеша, њен муж, свештеник Радојица Поповић и она. Павелића су до куће где је живео, у градићу Ломас дел Паломар, надомак Бунеос Ајреса, пратили Мило Кривокапић и Благоје Јововић, који је и пуцао на Павелића.

Све се одиграло у улици која данас носи назив Санчез, у једном тренутку се са Анте Павелићем Јововић у тој улици нашао Благоје Јововић сам. Ранио га је 10. априла 1957, на 16. годишњицу оснивања НДХ.

Прво питање упућено Милеви Гаћеши Пићан 2020. било је, наравно, зашто су одлучили да га убију, а она је одговорила овако: “Од великога бола и мржње према њему, због тога што се он шета слободно, са својом усташком гардом, а нашим мученицима ни данас се не зна где су гробови.”

Осим активне улоге у праћењу Павелића и обезбеђивања оружја, Милева је у емисији ОКО аутора Стевана Костића, емитованој на РТС 2019. године, без икакве сумње демантовала пласиране лажи о томе да је атентат организовала југословенска тајна служба, и доказала да је тај херојски чин био део групе ентузијаста, одлучних осветника. Њен мотив је било страдање оца од усташког терора у Другом светском рату.

(Борба.ме)

БОНУС ВИДЕО:

ВУЧИЋ ЈАСАН: Србија је војно неутрална и не постоји то "некад или можда"! У НАТО не желимо

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (8)

КРВАВА ДРАМА ЧУВЕНОГ СРБИНА У РУСИЈИ! Разбили му главу, завршио на свим насловним странама Руске Федерације, ево шта о свему каже! (ВИДЕО)