ПОНИЗИЛИ И НЕМАЊУ И РОМЕ: "Новости" у Маринковој бари, београдском насељу које се нашло у жижи јавности пред априлске изборе

Борис Субашић

06. 02. 2022. у 10:00

МАРИНКОВА бара је у жижи српске јавности после претњи неких опозиционих првака у кампањи за београдске изборе, да ће, ако победе, владавину започети пресељењем споменика Стефану Немањи са Савског трга у сиромашно насеље општине Вождовац, насељено претежно Ромима.

ПОНИЗИЛИ И НЕМАЊУ И РОМЕ: Новости у Маринковој бари, београдском насељу које се нашло у жижи јавности пред априлске изборе

Ко жели овде да премести споменик Стефана Немање питају углас житељи Маринкове баре, Фото И. Маринковић

Тако су Београђани сазнали да прави проблем нису ни загађење, ни градња метроа на Макишу, ни градски и међуградски превоз, већ - Немања, творац српске државе, чији први икада направљени меморијал треба хитно иселити из центра престонице Србије.

- Цене земљишта у Маринковој бари од тада скачу, а житељи меркају сваког посетиоца, да није можда геометар који тражи парцелу за Немању - црнохуморно је коментарисао Тешман Стојановић, председник Месне заједнице Доњи Вождовац, у суседству потенцијалне нове Немањине адресе.

- Из околних месних заједница стижу протести, зашто је без јавне расправе одлучено да Немања буде пресељен баш у Маринкову бару, а не код њих. Сви би желели да профитирају од туризма и изградње инфраструктуре због споменика. У Маринковој бари већ питају да ли ће уз Немању да им дају и железничку станицу, или бар линију метроа.

Пошто се на овоземаљском нивоу ствари компликују, појавила се и идеја да се анагажују спиритисти и видовњаци да траже мишљење са оног света, од авалског оборкнеза Маринка, по коме је Маринкова бара добила име.

Многи сматрају да је успех ове намере под великим знаком питања, јер се честити српски кнез вероватно окреће у гробу због потомака. Вероватно га садашње помодно одрицање од српског идентитета и баштине подсећа на понашање амбициозних младих комуниста који су се одрицали "назадних" очева и мајки да би се доказали као Брозови верници. У ствари, они који би да преселе Немању и јесу правили каријере у временима када је "пљување" по српству било ракетно гориво за напредовање.

Тешман Стојановић, Фото И. Маринковић

Тражили смо место погодно за пресељење споменика, али није било лако. Сва погодна места су била попуњена, уличице Маринкове баре воде између низова старих дворишних кућица. Најзад смо стигли до потенцијалног будућег трга, садашњег блатњавог платоа окруженог мешавином крша, склепаних барака и недовршених кућа од сипорекс блокова.

На ивици тог каљавог правоугаоника налази се дубоко бетонско корито којим жуборе тамне отпадне воде између шареног крша од хиљада пластичних боца. Загледан у то смеће, Стојановић је љутито прокоментарисао: "Вероватно би волели да овде ставе Немању и затрпају га. И целу српску историју и српско име".

Непознати посетиоци изазвали су пажњу становника Маринкове баре.

- Шта ви тражите? - застао је и упитао мештанин у униформи Градске чистоће.

- Зар ниси чуо, хоће овде да преместе споменик Стефану Немањи, па тражимо локацију, а овде код вас има доста места - шеретски је одговорио Стојановић.

- Можете и туризам да развијете.

Саговорник је прво праснуо у смех, а онда се смрачио.

- Значи, није им било доста што су овде променили име Улице Стефана Првовенчаног и назвали је по неком пропалом боксеру, него и Немању вређају. Ишао сам у школу, знам да је он основао Србију. Њему је место само у центру Београда. Какви су то Срби што хоће да га преместе у Маринкову бару? А можда су и у праву, ми Цигани смо већи Срби од њих - добацио нам је и отрчао на посао.

Софра Мелит, Фото И. Маринковић

Дијалог је пажљиво слушао старији житељ Маринкове баре, стојећи крај своје бараке-гараже.

- Море, нека га донесу овамо слободно, ми Роми ћемо боље да га пазимо од таквих Срба - рекао нам је Софра Мелит.

- Слушам те приче које ме вређају као шиптарског Рома, Циганина, али и због Немање, који је био велики човек. Зашто њега вређају, то је срамота. Ни ја ни жена више то не можемо да слушамо, мењамо канал када почну такве приче.

Део Маринкове баре данас, Фото И. Маринковић

Две младе девојке у пролазу су само добациле:

- Нека Немања остане где је, тамо му је и место, а нама нека донесу водовод.

Домаћин велике куће, повратник из иностранства, огорчено је констатовао:

- Понизили су и Немању и Роме. Он им не ваља, па да га понизе хоће да шаљу међу нас Цигане. Тако су нам рекли шта о нама мисле, да смо за њих мање вредни људи. Страшно је што се овде само гледа како ће ко коме нож у леђа да удари. Нема овде љубави.

Фото Новости

С ВРЕМЕНОМ УРБАНИЗОВАНО ПРЕДГРАЂЕ

МАРИНКОВА бара је насеље између Душановца, насеља Браћа Јерковић и Медаковић и Коњарника. Двадесетих година прошлог века ту је формирано најсиромашније београдско предграђе у мочварној долини Кумодрашког потока. Тридесетих су досељени житељи тадашњег чувеног дивљег насеља Јатаган мале, међу којима је био велики број Рома. Она је временом урбанизована и са ширењем престонице постала део централног подручја.

На празним парцелама су кућерке правили после Другог светског рата и деведесетих Роми са КиМ и из Северне Македоније, а већа лепа здања зидали су пензионисани гастарбајтери из Аустрије и Немачке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)