У СРЦУ ЈЕ НОСИЛА И ТУГУ И ПЕСМУ ИЗ ЈАСЕНОВЦА: Смиља Котур, извођач традиционалних српских песама, преселила се у вечност
ОТИШЛА је Смиља Котур (1928-2022), девојчица рођена у Јасеновцу која је са 13 година доспела у пакао логора Стара Градишка и жена која је била јединствена појава на музичком небу Србије.
Смиља Котур, Фото П. Тодоровић
После дуже болести, преминула је у 94. години, а биће сахрањена данас на гробљу Лешће у Београду.
Узбудљива је и тешка Смиљина животна прича. Са својом породицом и осталим Србима, одведена је у логор Стара Градишка. По завршетку рата вратила се у свој родни Јасеновац, који је, због грађанског рата, морала заувек да напусти. А, онда је у Србији, у 88. години снимила први албум као један од најзначајнијих певача традиционалних српских песама.
- Живот мајку није мазио - кроз сузе нам говори Смиљина ћерка Душанка.
- Имала је много проблема које је носила лако и с оптимизмом. Нежна и пажљива. Била је јака, иако је изгледала крхко. И овог пута се надала да ће се извући, али у тим годинама, нема више. Мојој сестри Гордани, мени, унуцима и праунуцима много недостаје.
Логор у Старој Градишки, Фото Архива
Срећно Смиљино детињство, одрастање уз предања о свом роду и певање у православном црквеном хору, прекинуо је Други светски рат. У сточним вагонима, 1942. године, пребачена је у злогласни логор. Од сигурне смрти њу, мајку и обе сестре спасао је премештај у немачке и аустријске радне логоре, док су њен отац Чедомир и још осам чланова породице страдали од усташке каме.
По завршетку рата, као члан КУД "Јасеновац", гостовала је на фолклорним смотрама и фестивалима. Изводила је српске традиционалне песаме Западне Славоније, чије је напеве научила од мајке и старијих рођака, а који су данас готово нестали. Као изузетно талентованој певачици, нуђено јој је да се пресели и дошколује у Београду како би постала једна од солисткиња Радио Београда. Она је, међутим, то одбила желећи да остане у родном крају. У Београд је, ипак, дошла 1991. Ту је после готово три деценије певачког затишја, стекла ново певачко друштво. Унук ју је упознао са Драганом Томић, која изводи српске традиционалне песме и свира кавал.
- Нашла се у кругу певача најмлађе генерације из Београда - наводи Светлана Спајић, чувена певачица традиционалних песама.
- Девојке су показале велику приврженост и љубав према Смиљи и јасеновачкој песми и уложиле много труда да је савладају и пропевају. Смиља се, тако, потврдила као посвећен учитељ и казивач. Како то често бива, сусрети са приљежним, заинтересованим слушаоцима покренули су, након неког времена, читаву лавину песама из певачициног сећања.
сарадња Са Светланом Спајић и Драганом Томић, Фото Д. Страхинић
Уз подршку World music asocijacije Srbije, снимила је 2016. двадесет четири нумере за албум "Песме из Јасеновца".
- Смиља је била аутентична певачица из народа која је носила традицију са собом. Своје знање је несебично пренела млађима и веома смо поносни на оно што је оставила - каже етно-музиколог Марија Витас, уредник часописа "Етноумље" и заменик директора World music аsocijacije Srbije.
ИВАНА НЕШОВИЋ: БАКА ЗА ПОНОС
БАКА Смиља је дочекала унуке и праунуке. Једна од њих је некадашња српска репрезентативка, одбојкашица Ивана Нешовић. Она је увек истицала да има баку за понос, а у једној видео-поруци јој је поручила:
- Драга моја нано! Желим да ти кажем да сам веома поносна на тебе и пресрећна што сам баш ја твоја унука. Путујем свуда по свету, упознајем разне људе, младе и старе, овакве и онакве. Али ти си дефинитивно победник! И моја омиљена личност. И сваки пут кад се вратим, нико ме не одушеви као ти.
Препоручујемо
ПРЕМИНУЛА СМИЉА КОТУР: Преживела пакао Јасеновца, снимила албум у 88. години живота
01. 02. 2022. у 08:44
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији
ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.
14. 12. 2025. у 19:24
Коментари (0)