ГЕНИ И ЗАРАЗА КОВИД 19: Фонд за науку финансира пројекат научника са Медицинског факултета у Београду

Б.Б.

31. 01. 2022. у 13:36

НАУЧНИ тим са Медицинског факултета Универзитета у Београду, у оквиру пројекта Специјалног програма истраживања COVID-19, који финансира Фонд за науку Србије, открива повезаност гена са подложношћу за настанак COVID-19, као и појаву тежих облика ове болести код пацијената.

ГЕНИ И ЗАРАЗА КОВИД 19: Фонд за науку финансира пројекат научника са Медицинског факултета у Београду

Фонд за науку

Пројекат "AntioxIdentificatio", под вођством проф. др Татјане Симић, редовне професорке Медицинског факултета и дописне чланице САНУ, дошао је до резултата који ће у будућности омогућити персонализовани приступ лечењу пацијената. У оквиру редовног праћења реализације проjeката, Фонд за науку је посетио овај истраживачки тим и лабораторије у којима спроводе истраживања.

- Код пацијената корона вирус изазива оксидативни стрес праћен повећаном продукцијом слободних радикала који доводе до оштећења липида, проетина и молекула ДНК - истакла је професорка Симић. - Међутим, наше ћелије поседују одбрамбене механизме у облику антиоксидантних ензима који неутралишу слободне радикале. Гени који кодирају ове ензиме имају различите облике, а различитост гена доводи до различитог одговора на оксидативни стрес. Наше истраживање је показало да пацијенти са COVID-19 који су носиоци генотипова са нижом активношћу антиоксидантних ензима и последично мањим антиоксидантним капацитетом, имају већу подложност за настанак COVID-19, као и виши ниво показатеља запаљења и коагулације.

Захваљујући средствима Фонда за науку ови научници су изоловали ДНК из крви више од 500 испитаника и формирали биобанку ДНК, која је послужила као материјал за генотипизацију пацијената и контролне групе. Урађено је око 9.000 генетских анализа, за шта су били драгоцени опрема и материјал,  набављени у оквиру пројекта.

Приликом надзорне посете др Милица Ђурић Јовичић, в. д. директора Фонда за науку, истакла је значај ових научних резултата која могу да помогну у бољем разумевању и борби против корона вируса.

- Пројектни тим проф. Симић је врло вредан, добро организован и изузетно мотивисан - навела је др Јовичић. - Иако су научници били суочени са бројним препрекама због пандемије корона вируса, пројекат се одвија по плану и научни тим је већ остварио значајне резултате. Врло је важно признање и то што је Светска здравствена организација уврстила њихов рад у препоручену литературу о COVID-19. Опрема остаје као дугорочна инвестиција институцији и она ће још много година служити научницима за будућа истраживања. Надзорне посете омогућавају нам увид у важна истраживања, и врло су значајне и због припреме нових програма - закључила је др Милица Ђурић Јовичић.

У преосталих пет месеци трајања пројекта, пројектни тим "AntioxIdentification", који броји 12 чланова, планира да приведе крају клиничко праћење неуролошких и кардиолошких компликација, као показатеља дуготрајног COVID-19. Буџет пројекта износи 169.330 евра. Ово истраживање Фонд за науку финансира у оквиру пројекта "SAIGE" Светске банке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна