МЕЂУ СРБИМА НЕМА ФАШИЗМА: Држава и СУБНОР обележили 80 година од оснивања легендарне Прве пролетерске ударне бригаде

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

22. 12. 2021. у 07:00

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 80 година од формирања Прве пролетерске ударне бригаде, држава и Субнор започели су у уторак, полагањем урне последњег команданта ове бригаде Јагоша Жарића у Алеју заслужних грађана, на Новом гробљу, у Београду. Урна је пребачена са Централног гробља, где је сахрањен 2001.

МЕЂУ СРБИМА НЕМА ФАШИЗМА: Држава и СУБНОР обележили 80 година од оснивања легендарне Прве пролетерске ударне бригаде

Фото Н. Скендерија

Жарић је био првоборац, носилац Партизанске споменице број 45 и почасни грађанин Рудог. У Првој пролетерској био је од њеног оснивања, на командним местима. Под његовим вођством, како је истакао председник Субнора генерал-мајор Видосав Ковачевић, ова бригада је пробила обруч на Сутјесци и Сремски фронт, ослободила Београд и Загреб, стигавши до Трста.

- Јагош је важио не само за храброг борца, већ и за одличног стратега, а умеће је показао приликом извлачења партизанских трупа током битке на Сутјесци и прављењу пролаза на Сремском фронту - рекао је Ковачевић, и подсетио да се Жарић током ослобађања Београда борио са генералом Владимиром Ждановом.

Иако је заслужио, Жарић није одликован Орденом народног хероја, јер је послат на Голи оток. Али је добио низ других одликовања, попут Ордена великог отаџбинског рата Совјетског Савеза првог степена.

Полагању урне и венаца присуствовали су изасланик председника Србије Милорад Вељовић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, социјална и борачка питања Сретен Селаковић, чланови Секције бораца, потомака и поштовалаца Прве пролетерске...

У Дому Војске, потом је одржана свечана академија, у организацији Савеза удружења бораца народноослободилачких ратова Србије, под покровитељством председника Александра Вучића и слоганом "Да рата више не буде". Присутнима се обратила изасланик председника, министарка Дарија Кисић Тепавчевић:

- Приврженост слободи, независности, равноправности, добросуседским односима, поштовање принципа правне државе, људских и грађанских права и слобода, јесу идеали које у пуној мери баштинимо и делимо са слободољубивим и напредним светом. На темељима слободе извојеване у Другом светском рату, данас је Србија значајан чинилац и гарант мира, стабилности и напретка на Западном Балкану.

Председник Народне скупштине Ивица Дачић рекао је да борци Прве пролетерске треба да буду идоли, суперхероји као што су некада били.

- То нема везе са идеологијом већ са јунаштвом. Зато би требало да тражимо да се избришу имена нацистичких слуга широм Југославије и врате имена улица и тргова хероја који су склоњена деведесетих - рекао је Дачић.

Министар полиције Александар Вулин поручио је "онима који покушавају да прекроје историју да то не покушавају".

- Никада нећемо бити исти. Међу Србима нема фашизма и никада га неће бити. Ми смо увек били и бићемо на бољој страни света. Да је неко тада борцима рекао да ћемо морати да подсећамо на све страхоте рата, колико су дубоке јаме у које су људи бацани, на поклану децу у Јасненовцу, не би веровали да ће свет заборавити тако нешто, а заборавио је - рекао је Вулин којем је додедељена плакета Субнора, као и министру председнику парламента Ивици Дачићу и министру Небојши Стефановићу.

Фото Н. Скендерија

И Стефановић, чији је деда био учесник НОБ-а, нагласио је да не смемо да заборавимо "пут којим је прошла ова сјајна бригада, ни њене борце, где су стигли и кога су ослободили".

Прва пролетерска бригада формирана је 21. децембра 1941. у Рудом. У строју је било 1.196 бораца, сврстаних у шест батаљона, четири из Србије и два из Црне Горе. Већ сутрадан бригада је имала прву борбу, против Италијана. Водила је битке на територији готово целе Југославије, и прешла борбени пут од 25.000 километара, свих седам офанзива. Дала је 84 народна хероја.

ДАНАС У РУДОМ

ПРОСЛАВА се данас сели у Рудо. У подне почиње свечана академија и полажу се венци на место где је стајао партизански строј, а потом ће сви обићи Партизанско гробље. Најављен је, кажу у Субнору, доказак антифашиста из целог региона и Италије, из бригаде Гарибалди.

АЛБИН ПИБЕРНИК, НАЈМЛАЂИ БОРАЦ

АЛБИН Пиберник (на слици) је имао само 11 година када се, са мајком Јулијаном и оцем Албином (старијим), нашао у строју Прве пролетерске. Пиберникови су били избеглице из Словеније.

Албин Пиберник / Фото Н. Скендерија

- Био сам најмлађи партизан, а данас сам најстарији - каже Пиберник, који је допутовао из Словеније на полагање Жарићеве урне и обележавање јубилеја Прве пролетерске. Најмлађи је учесник Игманског марша.

После рата, Пиберник је био чувени пилот.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)