КАКО ХРАНИШ СВИЊУ, ТАКАВ БУДЕ КУЛЕН: "Новости" у Бачком Петровцу на традиционалном прављењу Словачке кобасице (ВИДЕО)

Јелена Субин

02. 01. 2022. у 09:00

СО, црвена млевена слатка и љута паприка, бели лук и ким - без ових зачина нема ни петровачког кулена. Словаци у Бачком Петровцу, с колена на колено преносе традицију прављења ове кобасице.

КАКО ХРАНИШ СВИЊУ, ТАКАВ БУДЕ КУЛЕН: Новости у Бачком Петровцу на традиционалном прављењу Словачке кобасице (ВИДЕО)

Фото Д. Миловановић

Састав је увек исти, а ким, за који кажу да је афродизијак, неизоставан је зачин, али и "шмек" по којем се од осталих, баш разликује, словачки кулен.

 

Са првим хладним данима, већ крајем новембра, већина житеља Бачког Петровца, вредно и педантно, како само они умеју, праве кулен. Овде, кажу, нема куће која то не спрема. А, за овај специјалитет, рекли су нам, потребна је добро ухрањена свиња и пет основних зачина.

Много умећа, знања, али и љубави. О тој љубави, али и како настаје врхунска "петровачка кобасица" прича нам домаћин Карол Хорват, добитник бројних признања и награда за квалитет.

- У Бачком Петровцу сви га правимо на исти начин, ја сам почео озбиљније да се бавим 2005. године - говори нам Хорват.

- Прво су то биле мале количине. Људима се то допало и све више их се распитивало и хтело да га купи. Сада се догоди да по сезони направим и тону кулена. У томе ми помаже породица, али и врсни месари, Душан и Стефан, отац и син, који сваке зиме раде са нама.

Фото Д. Миловановић

Како нам је рекао, сав кулен прави од својих свиња, које су добро утовљене. Оне морају бити старе више од годину и по дана да би месо било зрело.

- Код нас се у кулен ставља месо целе свиње, да би он био квалитетан - каже Хорват.

- И то, неких 80 одсто је месо, а остало маст. Морају да се виде "очи", то је та маст која је специфична за словачки кулен. Не сме да буде ни превише сув, али ни мастан. Да добро сазри, па да се лепо сече. Треба напоменути да је битна и исхрана свиња. Оне морају да једу јечам, кукуруз, сојину сачму и пшеницу. Јечам им даје месо. Ипак, прво што урадимо јесте да однесемо узорак свиње код ветеринара, да се провери на трихинелозу. То радимо сваки пут. Када добијемо потврду, креће прављење. Целу свињу исечемо на ситне комаде, бутове, печеницу, плећке... То све иде у смесу за кулен.

И док се спрема месо, у дворишту топе чварке. Највећи део масноће сече се за овај специјалитет. Некада остане материјала и за прављење крвавице и шваргле.

Фото Д. Миловановић

Исечено месо меље се да буде величине осам милиметара. Некада се све мешало ручно, данас то ради машина. Прецизно се мере зачини, убацују у месо и неизоставно је да Карол, мајстор за кулен, проба смесу пре пуњења.

- Раније су од смесе за кулен правили куглу, коју баце на плафон - објашњава Хорват.

- Ако падне доле, треба још да се меси. И тако, све док не остане залепљена изнад главе.

Више се, међутим, ни то не ради. Сада по рукама видимо да ли је добро или не. Месо не сме да остане на длановима.

Фото Д. Миловановић

Када се добро умеша, ставља се у машину за пуњење кулена и кобасице. Комад меса треба добро треснути приликом убацивања, како би изашао сав ваздух. Најбоље је правити кулен у природном цреву или у "кати". Тако везан, качи се за шипку док се не оцеди мало. После тога иде у пушницу, на осам до десет димова. Сваки други дан се пали ватра, ујутру и увече. Најбоље је ложити трешњу, али може буква, кајсија или шљива.

Фото Д. Миловановић

- Кулен се суши само на хладном диму - прича нам Хорват, док нам показује пуну пушницу.

- После тога, треба да зри најмање четири месеца. Када га пунимо у "кату", то је слепо црево, треба да зри и пола године. Тада је најбољи.

Фото Д. Миловановић

Са фарме Хорват, овај деликатес стиже малтене до целе Србије. Занат је научио од свог оца и деде. Његове ћерке студирају у Словачкој, али су ту да припомогну, када треба да се иде на фестивале. Кажу и да воле све натенане да раде, па зато не чуди што посао који је започет пре зоре, завршавају касно у ноћ. Са печеном кобасицом и топљеним врућим чварцима у тањиру.

Фото Д. Миловановић

ГОДИНАМА ИСТЕ МУШТЕРИЈЕ

ПОРОДИЦА Хорват своје производе излаже на сајмовима и етно-манифестацијама. Сваког фебруара у Бачком Петровцу одржава се међународни фестивал кобасице. Како нам је испричао Карол, некад не прода ништа, али људи пробају и чују за њега. Има муштерије исте већ годинама.

Прошлогодишњи кулен у цреву кошта 1.800, а у "кати" 2.500 динара за килограм.

БОНУС ВИДЕО - ЕКСКЛУЗИВНО! Погледајте новогодишњи интервју председника Вучића за "Новости" 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА о Сребреници још није дошла ни до гласања у Генералној скупштини Уједињених нација, а регион је додатно и дубоко поделила, иако, како тврде њени главни спонзори, пре свега Немачка и САД, има задатак да "помири" Западни Балкан.

26. 04. 2024. у 08:35

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

ТОЛИКО се грађана жалило да им је из Поште стигла лажна порука о пријему пакета да су надлежни одлучили да нађу начин како да стану на пут преварантима.

26. 04. 2024. у 09:04

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!