СРБИМА НА КиМ УГРОЖЕНА СВА ПРАВА: Поводом Међународног Дана људских права, УНМИК истиче да наставља са подршком косовским институцијама

Д.Зечевић

10. 12. 2021. у 13:34

ПОВОДОМ Међународног дана људских права, мисија УН на Косову саопштила је да потврђује своју сталну посвећеност пружању подршке косовким институцијама и осталим актерима у њиховим напорима у, како се наводи у саопштењу ове мисије , даљем напредовању у остваривању људских права на Косову.

СРБИМА НА КиМ УГРОЖЕНА СВА ПРАВА: Поводом Међународног Дана људских права, УНМИК истиче да наставља са подршком косовским институцијама

Фото Архива

Међутим, представници српског невладиног сектора, адвокати и новинари који прате друштвене промене на Косову и Метохији опомињу да су сва основна људска права Србима на Косову угрожена, почев од права на слободу кретања, посао, имовину а да су управо институције те које крше људска права Срба и нелабанаца.

-На жалост бројни примери неоснованих хапшења Срба за наводне ратне злочине показују да су сви они који желе да остваре нека права на Косову и Меотхији потенцијалне жртве хапшења.

Јер,и последњи случај Душана Арсића из Приштине указује да је ухапшен када је покренуо поступак за доказивање власништва над сопственом имовином-истичу из српског невладиног сектора на КиМ док српски адвокати који заступају Србе пред косовским судовима сматрају да је ухапшенима у старту ускраћено право на правична суђења.

-Бројни су примери да су Срби осуђени на вишегодишње затворске казне без икаквих доказа, да неке од њих ни глави сведоци оптужбе нису препознали. Има и примера да се наводни сведоци против ухапшених Срба “проналазе” накнадно мимо свих предвиђених рокова—опимиње адвокат Љубомир Пантовић из Косовске Митровице.Иако су закони које је донео косовски парламент по свим европским стандардима, суштински проблем , према мишљењу новинарке Анђелке Ћуп из Грачанице јесте у томе што се ти закони , када су у питању права Срба, не поштују на терену.

-Ти исти закони не поштују се по питању Срба и осталих невећинских заједница, почев од броја запослених којима је загарантовано од десет одсто у свим јавним институцијама и предузећима. Потом Србима је ускраћено право на употребу језика, а српски језик се албанизује.Иако је српски језик службени језик, косовске институције га не употребљавају у оној мери у којој би требало правдајући се недостатком капацитета, али је у суштини у питању неодстатак политичке воље-сматра новинарка Анђелка Ћуп која опомиње да се Међународна заједница свих тих права углавном сети на овакав дан.Иако по њеним речима нико не спори да је међународна заједница уложила огроман новац у подизању капацитета косовских институција,закони се и даље крше на терену.

УСКРАЋЕНО И ПРАВО НА ПОВРАТАК

Осим недостатка права на слободу кретања, на језик, угрожених имовинских права, Србима са КиМ ускраћује се и право на повратак а из Канцеларије за Косово и Метохију опомињу да се на Косово није вратило ни два посто расељених Срба што је, како истичу из Канцеларије, најмања стопа повратка у постконфликтним подручјима на свету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)